Dev Yönetmen Tim Burton ve Filmleri

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve PurpleRain tarafından 24 Eylül 2009 başlatılmıştır.

  24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 1. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  Timothy William Burton, 25 Ağustos 1958 tarihinde doğmuş Amerikalı bir yönetmendir.
  Sıradışı ve tuhaf tarzı ile bilinen Tim Burton'un özellikle stop-motion animasyon tekniği ile çekilen filmlerinde karakterlerinin abartılı olmalarına rağmen insani değerlerini kaybetmemeleri dikkat çekmektedir. Sıradışı olan filmlerinde Gotik betimlemeler kullanır.


  FİLMLERİ:

  Yönetmenliğini yaptığı filmler

  •The Island of Doctor Agor (1971)
  •Doctor of Doom (1979)
  •Stalk of the Celery (1979)
  •Vincent (1982)
  •Luau (1982)
  •Frankenweenie (1984)
  •Pee-wee's Big Adventure (1985)
  •Beetlejuice (1988)
  •Batman (1989)
  •Edward Scissorhands (1990)
  •Batman Returns (1992)
  •Ed Wood (1994)
  •Mars Attacks! (1996)
  •Sleepy Hollow (1999)
  •The World of Stainboy (2000)
  •Planet of the Apes (2001)
  •Big Fish (2003)
  •Charlie and the Chocolate Factory (2005)
  •Corpse Bride (2005)
  •Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007)
  •The Spook's Apprentice (2009)
  •Alice in Wonderland (2010)

  Yapımcılığını üstlendiği filmler:

  •The Nightmare Before Christmas (1993) (Sinema tarihindeki ilk uzun metraj Stop Motion film)
  •Cabin Boy (1994)
  •Batman Forever (1995)
  •James and the Giant Peach (1996)
  •Corpse Bride (2005)
  •9 (2008)
  •Ripley's Believe It or Not! (2009)
   
 2. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 3. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  BETTLEJUICE

  [​IMG]

  Vermont'ta şirin bir New England kasabasında yaşayan yeni evli genç çift Barbara (Geena Davis) ve Adam (Alec Baldwin) Maitland, önlerine aniden çıkan köpeği ezmemek için direksiyonu kırınca köprüden arabalarıyla birlikte nehre düşerler. Islak elbiseleriyle evlerine döndüklerinde aslında ölmüş olduklarını ve birer hayalet haline geldiklerini anlamaları çok sürmez. Yaşayan insanlar kendilerini göremezler. Henüz çocukları olmamış bu çift oturdukları tipik New England evini çok sevmektedirler ve kazadan önce emlakçılarının getirdiği tüm teklifleri reddetmişlerdir. Evde buldukları Yeni ölenler için el kitabı adlı rehber kitaptan öteki dünyaya kabul edilinceye kadar yüzelli yıl kadar kendi evlerinde bir hayalet olarak kalmaları gerektiğini öğrenirler, çünkü öteki tarafta da bürokrasi vardır ve çok yavaş işlemektedir. Neredeyse bu durumlarını kanıksamışken evlerini emlakçıdan satın alan New York'lu züppe Deetze ailesi evlerine yerleşir. Bu yeni ev sahipleri Charles Deetze (Jeffrey Jones), Delia Deetze (Catherine O'Hara) ve kızları Lydia Deetze (Winona Ryder), iç mimar, dekoratör dostları Otho'nun (Glenn Shadix) yardımıyla evi modernize etmeye başlarlar. Antika evin ruhuna hiç uymayan bu ucube modern dekorasyon evin eski sahiplerini çok üzer. Yeni ev sahiplerinin kızı Lydia bu iki hayaleti görebilen tek canlıdır ve onlara yardım etmeye karar verir. El kitabının rehberliğinde kendilerinden sorumlu öteki dünya görevlisi Juno'ya (Sylvia Sidney) başvurunca yeni ev sahiplerini korkutarak kaçırmak için sadece kendi imkânlarını kullanmaları gerektiğini öğrenirler. Ancak çok pişkin olan New York'lu bu aile klasik hayaletlerden korkmak şöyle dursun bunu ticari bir avantaja çevirip büyük şehirlilere pazarlamayı bile kalkışınca öteki dünyanın pek de hoşlanılmıyan bir hortlağı olan Beterböcek'i (Michael Keaton) istemeye istemeye davet ederler. Ancak Beterböcek de asli görevi olan korkutma işini ikinci plana itip Lydia ile evlenmeye kalkışınca bir de onunla uğraşmak zorunda kalırlar. Beterböcek geldiği yere gönderilip herşey tatlıya bağlanınca da iki aile uyum içerisinde aynı evi paylaşmaya başlarlar.
   
 4. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 5. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  BATMAN

  [​IMG]

  Küçük bir çocuk olan Bruce Wayne, anne ve babasının bir suçlu tarafından öldürülüşüne tanık olur. Kendini Gotham şehrini suçtan arıtmaya adar. Wayne Şirketinin başındazengin işadamı geceleri Batman kostümünü giyip suçluları yakalar. Birkaç yıl sonra Gotham yeraltı suç dünyasının başına Carl Grissom geçer. Yeni bölge savcısı Harvey Dent, Polis Komiseri James Gordon ve tüm polis teşkilatının çablarına rağmen suç dünyası çökertilemez. Gazeteci Alexander Knox ve fotoğrafçı Vicki Vale, geceleri ortaya çıkıp suçluları öldüren ve şehre korku yayan yarasa kılığında kişinin peşine düşer. Vicki ve Knox, milyarder Bruce Wayne'in köşkünde düzenlediği partiye araştırma amaçlı katılırlar. Knox, Bruce Wayne ve Vicki Vale arasında oluşan kimyayı kıskanır. Aynı gece Carl Grissom sağ kolu Jack Napier'ı Axis kimya fabrikasına gönderir. Polis bunu haber alıp oraya gider. Jack bunun kendisine patronu Grissom tarafında düzenlenmiş bir komplo olduğunu anlar.
  Jack ve ekibi polisler ile çatışmaya girer. Fabrikadaki durumdan haberdar olan Batman oraya gider. Jack'in yüzü bir kaza sonucu yara alır ve o bilinmeyen bir kimyasal maddenin içine düşmek üzereyken Batman onun elini tutar. Ancak Jack'in eli kayar ve kimyasal maddenin içine düşer. Polisin peşine düştüğü Batman farikadan çıkar. Jack kısa sürede kurtulur. Ancak yüzünde ve vücudunda kalıcı olarak izler kalır. Yüzü bembeyaz, saçları yeşil olur ve kendine has bir gülümseme kazanır. Kendisine Joker adını verir.
  Grissom'ı öldürdükten sonra, birçok temel ürünün içine öldürücü kimyasal maddeler koyar. Gotham halkı temel ihtiyaçlarını karşılayamaz. En sonunda Batman, hangi ihtiyaçların içine kimyasal koyulmadığını bulur ve bunu Vicki Vale'e verir. Joker, Viki Vale'e romantik bir yakınlık hissetmeye başlar. Bruce Wayne, çocukluğunda anne ve babasını öldüren kişinin Joker olduğunu anlar. Joker, Gotham halkını öldürmek için bir parti düzenler. Bu paritde insanlara para dağıtacağını söyler. Ancak yanında getirdiği balonların içinde halkı öldürecek olan bir gaz vardır. Batman, Joker'in planını bozar. Joker, Vicki Vale'i yanına alıp bir katedralin en üst katına çıkar. Joker, Batman ile mücadele ettikten sonra çan kulesinden üşer ve ölür. Batman,Gotham halkının yanında olacağını yazdığı bir mesaj bırakır ve polis teşkilatını kendisine ihtiyaçları olduğu anda çağırmaları için Yarasa Sinyalini bırakır.
   
 6. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 7. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  EDWARD SCISSORHANDS

  [​IMG]

  Edward Scissorhands'i yatan mucit, işini tam olarak bitiremeden ölmüş ve Edward'ı makaslardan oluşan elleriyle bırakmak zorunda kalmıştır. Münzevi bir yaşam süren genç, Peg Boggs'in onu evine götürmesiyle birlikte topluma karışmaya başlayacaktır.

  Fakat kimi sürprizler içeren bu buluşma, üzücü olaylara da gebedir...

  Hüzünlü ve komik bir Frankenstein hikayesi olan yapımın yönetmenliğini, tarzın usta isimlerinden Tim Burton üstleniyor.

  Klasikleşmiş bir modern çağ masalı olan Makaseller, defalarca izlenebilecek türde bir film.
   
 8. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 9. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  BATMAN RETURNS

  [​IMG]

  Deforme olmuş bir çocuk, dehşete düşen aristokrat anne ve babası tarafından nehre atılır. Otuz yıl sonra Oswald Cobblepott (Danny DeVito) adlı bu çocuk garip görünümlü Penguen'e dönüşür. Yılbaşı kutlamalarında zengin işadamı Max Shreck'i (Christopher Walken) kaçırır. Yıllarca şehrin kanalizasyonunda yaşayan Penguen onu, bulduğu bazı suç kanıtlarıyla tehdit eder. Shreck ona ebeveynlerini bulma konusunda yardım edeceğini söyler.
  Bu teklifi kabul eden Penguen, Belediye Başkanlığına aday olur. Ancak Batman onun bir çete lideri olduğunu ve birkaç çocuk cinayetinden sorumlu olduğunu konusunda ikna olur. Bu arada Shreck, Gotham şehrinin elektriğini çalan bir süper enerji istasyonu inşaatı planından haberdar olan sessiz ve utangaç sekreteri Selina Kyle'ı (Michelle Pfeiffer) şirketin tepesinden atar.
  Bir grup kedi tarafından yeniden hayata döndürülen Selina evine gidip, kendine yeni bir kostüm tasarlar ve Kedi Kadın'a dönüşür. Selina, Batman'in altbenliği Bruce Wayne ile romantik bir ilişkiye başlarken, Kedi Kadın kılığında Batman'in şehri yoketmek isteyen Penguen'in planlarını bozmasına engel olmaya çalışır. Batman, Penguen'in Belediye Başkanı olmak için düzenlediği iğrenç oyunları bozduğu zaman, Penguen şehirdeki tüm ailelerin ilk doğan çocuklarını öldürmek için saldırıya geçer. Batman onun planını engeller ve Kedi Kadın, Shreck ile birlikte kendisini de öldürür. Batman ile mücadelesi sırasında yaralanan Penguen, hayatta kalmayı başaramaz ve ölür.
  Ancak bir süre sonra, Bruce Wayne, uşağı Alfred Pennyworth (Michael Gough) ile şehirde araba ile dolaşırken, bir duvarda Kedi Kadın'ın gölgesini görür. Alfred arabayı durdurur ve Bruce, Selina'yı aramaya başlar. Selina'nın kedisini bulur, kucağına aldıktan sonra tekrar yere bırakır. Kamera, Gotham şehrinin yukarısına doğru hareket eder. Yarasa Sinyali gece gökyüzünü aydınlatırken Kedi Kadın görünür.
   
 10. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 11. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  ED WOOD

  [​IMG]

  Ed Wood, kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de, filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmen. Tim Burton, ikinci grupta yer alan bir yönetmen olarak daima ilhamları arasında tuttuğu Wood'un filmcilik serüveni üzerine bu filmi gerçekleştirdi. Yapımda, Ed Wood'un ayrıntılı yaşam hikayesinden çok, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor.
   
  Son düzenleme: 24 Eylül 2009
 12. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 13. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  MARS ATTACK’S

  [​IMG]

  ABD'nin Nevada çölüne Mars gezegeninden gelen bir uzay gemisi iner. Bu Dünyalılar tarafından heyecanla ve merakla karşılanır. Uzay gemisinin kapısı açılır ve dost olarak geldiklerini söyleyen Marslılar yüksek teknolojili silahlarıyla önlerine gelen herkesi öldürmeye başlarlar. Artık dünyayı ele geçirme planlarının ortaya çıkmasıyla yaşam savaşı başlar.
   
 14. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 15. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  SLEEPY HOLLOW

  [​IMG]

  Yıl 1799. Ichabod Crane kendine has yöntemleri ve azmiyle diğerlerinden farklı olan bir yetenekli bir polis memurudur. Bu yetenekleri üslerinin verdiği yeni bir görevde teste tabi tutulacaktır.
  New England'ın Sleepy Hallow isimli küçük bir köyünde seri cinayetler işlenmektedir. Köy halkı arasındaki efsaneye göre cinayetler geceleri ortaya çıkan, başsız bir siyah atlı tarafından işlenmektedir. Ichabod Crane bu cinayetlerin üstündeki esrar perdesini kaldırmak üzere köye gitmekle görevlendirilir. Mantıklı ve bilimsel bir düşünce yapısına sahip olan Ichabond Crane başta batıl inanç olarak düşündüğü bu efsaneyi araştırırken kendi içinde de çelişkilerle karşılacaktır.
   
 16. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 17. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  THE WORLD OF STAINBOY

  [​IMG]

  The World of Stainboy Tim Burton’ın yönettiği kısa flash animasyonlardan oluşmuş 200 yapımı bir seridir; Flinch Stüdyolarında yaratılmıştır. Stainboy Burbank polisi için çalışır ve Stare Girl, Roy the Toxic boy, Bowling Ball Head, Robot Boy ve Match Girl gibi sosyal bakımdan dışlanmış kişileri araştırır. Seri Stainboy’un karmaşık doğum hikayesini de içerir.
   
 18. 24 Eylül 2009
  Konu Sahibi : PurpleRain
 19. PurpleRain

  PurpleRain what if i'm the bad guy? Üye

  Katılım:
  29 Ocak 2008
  Mesajlar:
  8.294
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  PLANET OF APES

  [​IMG]

  Bir grup astronot, çok uzun bir yolculuğun sonunda uyanarak, yabancı bir gezegene iniş yapar.Burada konuşmayı bilmeyen ilkel mağara insanları ile konuşan, avlanan, adeta insanla yer değiştirerek medeniyet kurmuş maymunlar yaşamaktadır.Grup dağılır, astronotlardan George Taylor, insan avcısı maymunlar tarafından esir alınır.Üzerinde deney yapılacaktır ki, maymunlardan Dr. Zaius, esir Taylor'ın konuşan, konuşulanları anlayan, 'maymunlar kadar zeki' bir insan olduğunu fark eder.Bu durumun yerleşik inançlara ters düşüp evrim kuramını altüst etmesinden kaygılanan yobaz doktor, olan biteni hafife alır.O sırada duruma liberal ve sempatik Cornelius ile Dr. Zira el koyarak Taylor'ı korumaya çalışırlar.Diğer arkadaşlarını bulmak ve esaretten kurtulmak isteyen Taylor,çıkan bir kargaşayı fırsat bilip güzel Nova'yla birlikte kaçmayı başarır.Ancak;kaçışı ve arayışı, onu çok şaşırtıcı cevaplarla ve acı bir gerçekle yüzleştirecektir.