Deve kuşu yumurtasının şifa kaynağı olduğu tespit edildi

Konusu 'Sağlıklı Beslenme' forumundadır ve burrbb tarafından 4 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

  4 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : burrbb
 1. burrbb

  burrbb Popüler Üye Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  300
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  108
  Deve kuşu yumurtasının şifa kaynağı olduğu tespit edildi


  Selçuk Üniversitesi (SÜ) Diş Hekimliği Fakültesi ile Veteriner Fakültesi, deve kuşu yumurtasının diş hastalıkları tedavisinde kullanılması için ortak bir çalışma başlattı.  SÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Durmuş, yaptığı açıklamada, diş hekimliği, ortopedi, çene cerrahisi, plastik cerrahi ve beyin cerrahisi gibi birçok tıp alanında kullanılan greft (kemik tozu) ve membranın (örtü malzemesi) bugüne kadar kimyasal maddelerin laboratuvar ortamlarında belli işlemlerden geçirilmesi sonucu elde edildiğini söyledi.

  İnsan kadavrası ve sığır kemiklerinden de elde edilebilen greft ve membranın çok pahalıya mal olduğunu dile getiren Doç. Dr. Durmuş, ''Ama bunların birçok riski bulunuyordu. Yani sığırdan insana geçen birçok hastalık var. Bu hastalıkların bertaraf edilebilmesi için de birçok işlemin yapılması gerekiyordu. Bu da doğal olarak bu malzemelerin fiyatlarını aşırı derecede yükseltiyordu'' dedi.

  Özellikle diş hekimliğinde sıkça kullanılan greft ve membranı, kolay ve risk faktörü olmayan bir yöntemle elde etmek için 2001 yılında SÜ Veteriner Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlhami Çelik ile bir çalışma başlattıklarını anlatan Doç. Dr. Durmuş, şunları kaydetti:

  ''Yaptığımız araştırma ve deneylerde deve kuşu yumurtasının kabuğunun greft ve membran için çok uygun olduğunu tespit ettik. Deve kuşu yumurtasının kabuğu, istenen büyüklükte parçacıkların elde edilmesine imkan sağlayacak yeterli kalınlığa sahip. Bu yumurtanın kabuk ve zarları kalın ve güçlüdür. Bugüne kadar sığır ve diğer hayvanlardan insana geçen birçok hastalık tespit edilmesine rağmen, deve kuşundan insana geçebilecek bir hastalık tespit edilmemiş. Dolayısıyla deve kuşu yumurtasının başta diş tedavisi olmak üzere birçok tıp alanında ihtiyaç duyulan greft ve membranın yapımında kullanılmasında hiçbir risk faktörü yok. Maliyeti de çok düşük ve elde edilmesi çok kolay. Projemiz tamamlanırsa, deve kuşu yumurtasının toz haline getirilmesiyle elde edilecek greft, dişi tutan kemik doku kayıplarında yeniden kemik oluşması için, ayrıca alt ve üst çene kemik kayıplarının onarılmasında kullanılabilecek. Diş hekimliği dışında vücuttaki büyük kemik kayıplarının tedavisinde yine bu malzeme kullanılabilecek.''

  -ÇALIŞMALAR 7 YILDAN BU YANA DEVAM EDİYOR-

  Deve kuşu yumurtasının kabuğuyla ilgili deneysel çalışmalarının 7 yıldır devam ettiğini anlatan Doç. Dr. Durmuş, maddi imkansızlıklar nedeniyle çalışmaları henüz tamamlayamadıklarını, bu nedenle projeyi hayata geçirebilmek için TÜBİTAK'a başvurduklarını bildirdi.

  Doç. Dr. Durmuş, çalışmanın tamamlanmasıyla sağlık alanında özellikle diş tedavisinde kullanılan greft ve membran malzemelerine harcanan paraların azaltılabileceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

  ''Şu anda bu malzemelerin zor şartlarda laboratuvar koşullarında oluşmasından dolayı piyasa değerleri de çok yüksek. Biz alternatif olarak doğal kaynaklarla elde edilen ve sağlık açısından risk taşımayan deve kuşu yumurtasının kabuk tozunu greft olarak kullanacağız. Çoğunlukla yurt dışından getirilen, diş tedavisinde kullanılan greft ve membran için Türkiye'de yılda 4-5 milyon dolar harcanıyor. Her bir diş hastasının sadece greft ve membrana harcanan gideri ortalama 200 Avro'yu buluyor. Deve kuşu yumurtasından elde edilen kemik tozu ise 3'te 1 oranında daha ucuza mal olacak. Yani bu proje ile hem elde edilmesi kolay bir ürün ortaya çıkarmış olacağız hem de milyonlarca doların yurt dışına gitmesini önlemiş olacağız. ''

  Doç. Dr. Durmuş, deve kuşu yumurtasını kırıp toz haline getirip, bir takım işlemlerden geçirdikten sonra elde ettikleri greft ve membranın, tıpta kullanılması için çalışmalarına devam ettiklerini sözlerine ekledi.


  aa
  04 Mayıs 2008, Pazar
  Kaynak:Zaman