Devrim Arabaları

Konusu 'Sinema & Tiyatro' forumundadır ve Ms.Eda tarafından 17 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  17 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 1. Ms.Eda

  Ms.Eda Annedir yüreği Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1.295
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Yapım : 2008, Türkiye
  Tür : Dram / Tarih
  Yönetmen : Tolga Örnek
  Senaryo : Tolga Örnek, Murat Dişli
  Oyuncular : Halit Ergenç, Uğur Polat, Onur Ünsal, Vahide Gördüm, Serhat Tutumluer, Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Altan Gördüm, Sait Genay
  Yapımcı : Türker Korkmaz
  Görüntü Yönetmeni : Hasan Gergin
  Müzik : Demir Demirkan
  Süre : 1 saat, 55 dk.
  Gösterim Tarihi : 24 Ekim 2008


  Özet

  Devlet Başkanı Cemal Gürsel tümüyle yerli üretim bir otomobil yapılmasını emreder ve görevin TCDD işletmesine verildiği bildirilir. O gün orada bulunan 23 mühendis bu emri 'Türk insanının makûs talihine karşı bir meydan okuma' olarak algılarlar. En küçük bir tereddüt ya da endişe sergilenmeksizin derhal işe başlanır. Çalışma mekanı olarak Devlet Demiryolları'nın Eskişehir'deki Cer Atölyesi seçilir. Zaman müthiş dardır. Cumhuriyet Bayramı' na kadar yalnızca 130 günü vardır ekibin. Türkiye’nin ilk yerli otomobili olacak eserin adı da konmuştur: “Devrim”.


  “Devrim Arabaları” azmin ve birbirine inanan insanların neleri başarabileceğini gösteren, bu topraklarda yaşanmış bir başarı öyküsüdür… Hikaye, bu aracı üretme görevini üstlenmiş 23 mühendisin kariyerlerini ve aile hayatlarını riske atarak girdikleri bu üretim macerasında zamanla, yoklukla, politikayla, karşılarına çıkan sayısız engelle mücadelelerini anlatır. Aslında anlatılan bir inanç ve azim öyküsüdür.

  “Devrim Arabaları” Türk mühendisinin ve işçisinin, 20 sene öncesine kadar toplu iğne dahi üretemeyen bir ülkede kalkıştıkları bu meydan okumayı, bugün her şeye kolayca sahip olan nesillere, idealist zihniyeti ve zaferi de aktararak yaşattıkları bir birlik ve başarı öyküsüdür.  YÖNETMENİN NOTU

  “Nedense biz toplum olarak olumlu hikayeleri de birtakım olumsuzluklarla hatırlıyoruz. Bizim için hep bardak boş. Hiç kimse Türkiye'nin ilk yerli otomobilini 129 günde üreterek imkansızı başarmış mühendisleri hatırlamıyor ama arabanın mecliste durmasını anımsıyor. Oysa araba durduktan sonra tekrar çalışıyor, ayrıca ikinci araba hiç durmuyor. O gün Ankara sokaklarını dolaşıyor. Bir tanesi de şu anda Eskişehir'de ve hala çalışıyor. Biz Türkiye olarak değerlerimize sahip çıkmak zorundayız. Başarılarımızı anlamalı ve anlatmalıyız. Devrim Arabaları hikayesi olağan insanların olağanüstü başarısı. Biz ancak böyle hikayeleri hatırlayarak hayatımıza ve geleceğe daha olumlu bakabiliriz. Bu hikaye şunu anlatıyor: Yapılabilir. Kafamıza koyduğumuz her şey irade ve azimle yapılabilir"

  YAPIMCININ NOTU

  “Devrim Arabaları filmi bir azim ve başarı öyküsü. Gönülden inandığımız bir iş yaptık. Sette çok güzel bir işbirliği ve dayanışma oldu. Hiyerarşi içinde işlemeyen bir sistemimiz vardı: Yönetmeni, yapımcısı, oyuncusu, ışıkçısı, dekorcusu… Hepsi aynı masada oturup bir şeyler kattı bu filme. Biz sette birey değil bir olduk”.

  OYUNCULARIN NOTU

  Taner Birsel: “Filmde eksende duran bir karakter yok. Başrolde zaman ve mekan var. Sete her girişimizde zaman tüneline girmiş gibi hissettik.”

  Ali Düşenkalkar: “Sinemamız adına sanayileşmeye doğru gidişin ilk adımlarını görüyorum burada. Yaratılan mekandan makyajına tüm prodüksiyon sanayileşmeyi gösteriyor. Setler günlük, anlık çözümlerle yürürdü ama burada öyle değil.”

  Halit Ergenç: “Filmde mühendislerin aile hayatlarına da yer verilmesi filme çok güzel, sıcak bir dramatik yapı kazandırdı.”

  Altan Gördüm: “Bu film biraz da ‘yabancılar en iyisini yapar, Türk malıysa kötüdür’ düşüncesine karşı çıkan; biz neden yapmayalım diyen bir film.”

  Serhat Tutumluer: “Bizim başka ülkelerin kahramanlık öykülerine ihtiyacımız yok. Devrim Arabaları filminin savundukları ve anlattıkları beni çok heyecanlardı. Bu sette olmak çok gurur verici.”

  Onur Ünsal: “Her şey çok titiz ilerliyor. Kostümünden makyajına, set saatinden yemeğine, böyle bir standarda sahip olduğumuzu görmek çok güzel.”

  Selçuk Yöntem: “Beni çok etkileyen bir olaydır Devrim arabalarının hikayesi. Filmde oynadığım Latif karakterinin bir cümlesi var: ‘Türkiye’de hiçbir başarı cezasız kalmaz’ diye. Olayı iyi özetliyor.”  [​IMG]
   
 2. 23 Kasım 2008
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 3. darkblue

  darkblue Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  820
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  kızlar Devrim Arabalarını izleyen varsa yorumlarınızı bekliyorum yarında ben gidecem bu filme yorumlarımı yazarım ama filmi izleyenlerin yorumlarını okudum kadrosu harika Ne Mutlu Türküm Diyene dedirtecek tarihimize ve siyasetimize ışık tutan bir film olduğu söyleniyor ....
   
 4. 20 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 5. h_i_s

  h_i_s OĞLUM BERKİN'İM <3 Pro Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2007
  Mesajlar:
  8.351
  Beğenildi:
  36
  Ödül Puanları:
  153
  Ben çok beğendim ama neden ilgi göremediğini anlamış değilim... Ülkemizin bu türlü geçmiş tarihini anlatacak filmlere ihtiyacı var bence bu tür olayları çoğu kişi bilmiyor... Filmde de vurgulandığı gibi hiçbir başarı cezasız kalmıyor... Ve o zamanlar insanlar daha vatansevermiş ama yaptıkları iyi işler ve emekler sömürüle sömürüle şimdi de hiç bir şey yapmayan üretmeyen boşver gitsin diyen bir toplum haline gelmişiz... Bu darbeler yüzünden toplum çok zarar gördü ne diyelim yazık....benneyaptımki
   
 6. 27 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 7. ilarzu

  ilarzu Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  1 Aralık 2008
  Mesajlar:
  9.483
  Beğenildi:
  21
  Ödül Puanları:
  148
  Ülkemizin şu anda bu konumda olmasını tarihimizde çıkan hamuru bozuk devlet adamlarından dolayı olduğunu düşünüyorum..

  bu film de seneler önce nasıl da kendisi tarafndan elleri kolları zincirlenmiş Türkiyemizin hikayesini açıkça gözler önüne serdi.

  salon berbat soğuktu kışın gittik ve klimalar bozuk sıcak yerine soğuk üflüyor fakat buna rağmen kimse salonu terkedemedi o kadar şikayate rağmen 3 gün boğazlarım ağrıdı filmden sonra:))))

  Ama gerçekten değdi izlemeyenlere şiddetle tavsiye ediyorummmm...


  Aynı zamanda VALı filmini de bu filminin kardeşi olarak görüyor bunu de söylemeden geçemiyorum.
   
 8. 27 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 9. lotus_

  lotus_ Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  589
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Bencede yazık ..Hemde çok yazık..Milleti idare etmeyi beceremeyenler darbe ile yapamadıklarını ört bas etmeye çalışıyorlar..

  Hala geri kalmış ve bizim bile(!) gerimizde kalan ülkelerde artık darbe lafları geçmezken benim ülkemde hala darbe çığırtkanlığı yapılıyor ve hala bunu savunuyorlar..

  Gizli saklı da değil aleni milletin gözünün önünde

  Yazık ülkem yazık...

  Filme gelince methini duydum ama izlemedim..En kısa zamanda izleyeceğim..
   
 10. 17 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 11. susamuru78

  susamuru78 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Nisan 2009
  Mesajlar:
  506
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ızlemeyenler ve izlemek isteyenler muhakkak izlemeli
  Filmde bir hikaye var uçak fabrikasıyla ilgili
  Taaaa o zaman ülkenin kaderinin belini kırmışlar
  Yazık bu ülkeye çok yazık.....
   
 12. 22 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 13. AquaBarbie

  AquaBarbie change your my life!!! Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.879
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  ben filmi çok beğendim.ama insanoğlu çok nankör.. yazık adamlara yaaa gece gündüz demeden çalıştılar evlerine bile gitmeden.sonunda başardılar.ama .......başımızdaki paşaların ,devlet adamlarının daha insani yaklaşımlar içinde hareket etmesi ve emeğe saygı göstermesi dileğiyle!!!...-tatlicadiarzu-Çok üzgünüm çoook
   
 14. 2 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 15. empatik_

  empatik_ .Evli Mutlu Çocuklu Üye

  Katılım:
  10 Haziran 2009
  Mesajlar:
  1.466
  Beğenildi:
  29
  Ödül Puanları:
  148
  Bende şimdi izledim hala etkisindeyim niye böyle oluyo ya anlamıyorum şu anda geçmişin yasını tutuyor gibiyim yazık bu ülkenin geleceğini karartanlara, bi de tabi medyanın gücünü bir defa daha hatırlıyoruzzzzzzzzz :1no2: :1no2: :1no2: :1no2:
   
 16. 7 Mayıs 2010
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 17. loading

  loading Yeni Üye Üye

  Katılım:
  20 Mart 2010
  Mesajlar:
  977
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok güzeldi..
  o kadar çaba, emek boşa gitmiş çok üzücü bi durum:1no2:
   
 18. 16 Ağustos 2010
  Konu Sahibi : Ms.Eda
 19. nethernovas

  nethernovas Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Haziran 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  31
  iyi bir dönem filmi diyebilirim