Dii korkusu...

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve kalemkitap2 tarafından 14 Şubat 2007 başlatılmıştır.

  14 Şubat 2007
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 1. kalemkitap2

  kalemkitap2 Kapsama Alanı Dışında ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  22 Aralık 2006
  Mesajlar:
  2.004
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  146
  Bazı kişiler için diş hekimine gitmek çok çekindikleri hatta korktukları bir durumdur. Bunun nedeni daha çok geçmişte ( özellikle çocuklukta ) yaşanan kötü tecrübeler veya kötü izlenimlerdir.

  Çoğunlukla da bu endişenin temelinde iğneye ve acıya karşı duyulan korku vardır.

  Gelişen teknoloji hastaların ağrı duymaması için bir çok alternatif sunmaktadır.Bu nedenle günümüzde hastalar pek ağrı ile karşılaşmamaktadır. Örneğin teknolojinin gelişmesiyle diş hekimliğinde anestezi amacıyla kullanılan iğnelerin uçları bir milimetreden daha az çapları olacak şekilde ( 0.35-0.40 mm ) yapılmaktadır. İğnenin çapının çok ince olması nedeniyle hasta çoğu zaman iğneyi hissetmemektedir. Fakat yinede endişelenen hastalar için iğne yapılmadan önce sprey şeklindeki yüzeyel anestezikler kullanılarak iğnenin hiç hissedilmemesi sağlanabilir.

  Ağrısız bir tedavinin ilk şartı ; anestezidir. Bu nedenle iğneden korkan kişiler gerçekte çok az hissedecekleri veya hiç hissetmeyecekleri bir işlemden - yani anesteziden - kaçarak çok daha fazla hissedecekleri bir ağrıyı yaşayabilirler.

  Hem hastanın hem de diş hekiminin pisikolojik olarak kendilerini rahat hissedebilmeleri için anestezi yapılmalı ve böylece ağrı stresi yaşanmamalıdır.Böylece tedavi daha kısa sürede ve daha başarılı olur.

  Çocukların diş hekimine alıştırılmaları için ; küçük yaşlarda diş hekimine " tanışma " amacıyla götürülmeleri tavsiye edilir. Böylece ilk deneyiminde çocuk ağrısız ve korkusuz bir gün geçirir. Daha sonraki seanslarda ise mümkün olduğunca ağrısız müdahaleler yapılmalıdır. Unutulmamalıdırki çocuklar sadece canlarının yanıp-yanmadığını bilir. Olayları doğru bir şekilde yorumlayamazlar. Bu nedenle yapılacak tedavilerin zamana yayılarak yapılması , çocuğun dişhekimleri ile ilgili olumsuz izlenimler edinmemesini sağlar. Bunun sonucunda diş hekimi korkusunun geliştiği en önemli dönemler sağlıklı bir şekilde atlatılır.
  Diş Hekimi Korkusunu pekiştiren ; bazı filmler ve karikatürlerde hastaları ön yargılı olmaya itmektedir. Genellikle mizah konusu olarak kullanılmasına karşın özellikle çocuklarda yanlış etkileri olabilmektedir. Bu nedenle bu tarzdaki film ve mizah anlayışından kaçınılmalıdır. Özellikle çocuların bu tür film ve dergilerden uzak tutulması gerekmektedir.

  Bu zararlı filmlerden bazıları : dentist , dentist-2 , marathon man , little shop of horror , lethal weapon -4
   
 2. 3 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 3. EU3

  EU3 Guest

  :1shok: :1shok: :1shok: :1shok::1shok: :1shok:
   
 4. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 5. EU3

  EU3 Guest

  senağlama senağlama senağlama senağlama
   
 6. 5 Haziran 2009
  Konu Sahibi : kalemkitap2
 7. ceylan83

  ceylan83 boncuk gözlümmmmmm:)) Üye

  Katılım:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  5.340
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  146
  oy oy oyyy ağlama balımmmm üzülmeeee bak inan söylediğim gibi çok kolay olacak ama inşallah gerek kalmaz bitanemmmm