Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Konusu 'Fotoğraf' forumundadır ve Elif tarafından 13 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.608
  Beğenildi:
  5.137
  Ödül Puanları:
  438
  Öncelikle fotoğraf olayına bakış açınıza bakalım: Amatör mü? Profesyonel mi? Amatör için 3.2 MP’den (Mega Piksel) 7.2Mp’e kadar olan dijital fotoğraf makineleri seçebilirsiniz. Profesyonel için 7.2Mp’den sınır olmayan bir aralıktır. Benim asıl hedefim ev kullanıcısı yani amatör kullanıcı.

  Fotoğraf Makinesinin Özellikleri:


  Objektif (Lens)
  MP (Mega Pixel)
  Vizör (Ekran)
  Bellek (Hafıza Kapasitesi)
  Video Çekme
  Ebat
  Pil Tipi


  Objektif (Lens)
  Fotoğraf makinesinin göz ardı edilmeyecek en önemli kısmı objektif. Daha önce fotoğraf sektöründe isim yapmış firmaların objektif üretme tecrübelerini göz ardı etmemek gerekir. Sadece bu kritere bakarak ürün satın alan kullanıcı pek az değildir. Fakat üzerinde konuştuğumuz konu dijital bir ürün olunca geçmişi elektronik alanında olan firmalar bu işi daha iyi yapıyor diyebiliriz. Unutmayın ki gelişim objektifte değil objektifin arkasındaki donanım da oldu.

  MP (Mega Piksel)
  Giriş olarak 3.2MP’li belirlemiştik; daha düşük MP’li bir fotoğraf makinesinin objektif kalitesi kayda değer niteliğe sahip değildir.

  Vizör (Ekran)

  Ekran boyutu 2 inçlik bir ekran yetecektir. Fakat ekran üzerinde çıkan simgelerden dolayı nerdeyse çekeceğimiz, çektiğimiz fotoğrafları göremiyoruz. Bu yüzden ki en azından 2.5 inçlik ekrana sahip bir fotoğraf makinesini seçmelisiniz.

  Bellek (Hafıza Kapasitesi)
  Dahili belleğin kaç olduğu pek o kadar önemli değil. Asıl olan ek kart belleğin tipi ve fotoğraf makinesinin desteklediği en yüksek kapasite sınırı. Bellek türü olarak piyasa ikiye ayrılmış durumda çoğu markanın kullandığı SD/MMC ve Memory Stick Sony firmasının kullandığı. En yüksek kapasite sınırı 2 Gb (Giga Byte) olan bir makine size yetecektir. Belleğin yüksek olması özel günlerinizde sadece fotoğraf değil video da çekme sürenizi saatlere çıkarmanız için önem kazanmaktadır.

  Video Çekme

  Fotoğraf makinesi video çekse ne kadar iyi olur diyebilirsiniz. İlk çıkan makinelerde video çekme özelliği vardı. Fakat çektikleri görüntünün kalitesi çok düşüktü. Sebepleri video çözünürlüğü 320×240’tan, saniyedeki görüntü sayısı 15 fps’den (frame per second) yüksek olmaması çektiğimiz videonun VCD kalitesine bile yaklaşmaması pek kullanılmayan bir özellik olarak makinede barınmaktaydı. Ama şu anda piyasada 640×480 çözünürlüğe, 30 fps kare sayısına sahip değerlerde makineler mevcut. Bu değerlerin DVD kalite değerlerine yakınlığı DV-CAM, Handy-CAM alma ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.
  [​IMG]
  Ebat
  2,5 inçlik ekrana sahip bir makine düşündüğümüzde boyut olarak değil de incelik olarak dikkat etmeliyiz. İnceliği kazandıran durumda pil ile ilgili.

  Pil Tipi
  Pil makine için özel üretim ise (sakız pil diye adlandırılan) incelik belirgin bir şekilde göz önüne çıkıyor. Makine kalem pil (AA boyutunda) kullanıyorsa ince bir makine diyemeyiz. Birde ince kalem pil (AAA boyutunda) (kumanda pili) kullanan makineler mevcut. Bu piller çalışma süresi olarak az bir güç sağlamaktadırlar. Seçmemenizi tavsiye ederim. Sakız piller ise şarj ömrü dolduğunda ikinci bir pil alırken fazlasıyla ödeyeceğiniz parayı da düşünün. O zaman diyebiliriz ki iki seçenek var: ince ebat + fazla maliyet VEYA kalın ebat + düşük maliyet
  kaynak:teknobaz.com
   
 2. 13 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. yoruldum71

  yoruldum71 düzce'mi özledim Üye

  Katılım:
  16 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.295
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  sağol bilğilerin için
  yardımçı oldun bana diyebilirim