Dik çizgiler zayıf göstermiyor

Konusu 'Alışveriş ve Giyim Tüyoları' forumundadır ve Adivar tarafından 1 Mart 2009 başlatılmıştır.

1 Mart 2009
    Konu Sahibi : Adivar
  1. Adivar

Adivar Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    43
    Ödül Puanları:
    148

Dikine çizgili giysilerin, yatay çizgililerden daha zayıf gösterdiği yönündeki yaygın inanışın doğru olmadığı belirlendi.

“Yatay çizgili giysiler suçsuz.” İngiliz Bilim Derneği’nin düzenlediği bilim festivalinde sunum yapan York Üniversitesi’den psikolog ve görsel algı uzmanı Peter Thompson, modacıların yaydığı bu anlayışın hiçbir bilimsel temele dayanmadığını söylüyor.

Thompson, gönüllülere yatay ve dikey çizgili kıyafetler giyen kadın resimleri gösterdikleri çalışmaları sonrasında, aslında yatay çizgilerin daha zayıf gösterdiği sonucuna vardıklarını belirtiyor.

Thompson “Zayıf görünmek isteyen kadınlar ne yapmalı?” sorusunaysa, “Üzerinde birkaç yatay çizgi bulunan siyah kıyafetler giysinler” diyerek yanıt veriyor.​

2. 4 Mart 2009
  3. Gxuxnexsx

Gxuxnexsx Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    evet doğrudur..
    çünkü benim de çok sevdiğim bir tişortum var gardrobumda...beyaz zemin üstüne siyah yatay çizgileri var ince ince...ve ne zaman o tişortumu giysem olduğumdan daha ince görünüyorum ve beni o tişortle o gün görenler de aynı şeyi söylüyor...
    hatta düşünmüştüm bu işte bir terslik var diye...çünkü bende genel kuralın yatay çizgilerin insanı kalın gösterdiği olduğunu bilirdim..ama o tişortumden hiç vazgeçmedim...
    değil kalın göstermek, daha bile ince gösteriyor...gözüme mi inanayım...basmakalıp kurallara mı ?

ama şu da çok önemli bir ayrıntı...eğer ki yatay çizgiler fazla kalın ise bu kilolu gösterebilir...çizgilerin de fazla kalın enli olmamasına dikkat etmek gerekiyor....kalın bloklara bölünmüş çizgiler değil yani...
    daha ince ve şeritimsi çizgiler daha uygun...

Son düzenleme: 4 Mart 2009
  4. 11 Aralık 2009
  5. parishilton

parishilton ezgininmutfagi.blogspot Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    bende böyle biliyordum demekki yanlışmış

6. 11 Aralık 2009
  7. DygEge

DygEge Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    178
    Ödül Puanları:
    163
    aaaa çok şaşırdım bende hep yatay çizgilerden uzak dururdum..Bundan sonra alıcam gönül rahatlığıyla:)

8. 13 Aralık 2009
  9. Sensible

Sensible Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    97
    Ödül Puanları:
    108
    Bu resime bakarak degerlendirme yapacaksak, sanki yatay cizgiler vücudu daha bir toparlamis gibi.
    Bende hep düz cizgiler daha zayif gösterir zannediyordum.

10. 13 Aralık 2009
  11. bellus

bellus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bu kural sadece siyah renkli kıyafetler üzerindeki yatay çizgilerde geçerli sanırım:sm_confused: