Dikkat! Bilgisayar sağlık düşmanı çıktı

Konusu 'Faydalı Bilgiler' forumundadır ve selinns tarafından 18 Nisan 2007 başlatılmıştır.

  18 Nisan 2007
  Konu Sahibi : selinns
 1. selinns

  selinns Aktif Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  204
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  Dikkat! Bilgisayar sağlık düşmanı çıktı
  Bilgisayarın sağlığın baş düşmanı olduğu ortaya çıktı.17 Nisan 2007 14:56

  Hayatımızın her alanına giren teknoloji harikası bilgisayar, aslında sağlığımızı ciddi anlamda bozuyor.

  İçişleri Bakanlığı Araştırma ve Etütler Merkezi'nin yaptığı çalışmaya göre bilgisayarın özellikle gençler ve çocuklar için büyük bir tehdit oluşturduğunu gözler önüne serdi.

  Bilgisayar kullanımın neden olduğu sağlık sorunlarının bir kısmının elektromanyetik alandan, bir kısmı da yapılan işin özelliğinden kaynaklandığının anlatıldığı çalışmaya göre şunlar dikkat çekti; "Bilgisayar karşısında saatlerce hareketsiz kalınmakla, genellikle sadece birkaç belirli hareket yapılabilmektedir. İlk dönemdeki ağrılar, işi bırakıp vücudun dinlendirilmesiyle kaybolurken, ileri dönemlerde dinlenme yoluyla geçmeyip hafif işler bile zorlukla yapılabilir hale gelmektedir." Uzun süre bilgisayar karşısında zaman geçiren insanlarda böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışmasına ve fazla miktarda katekolamin salgılanmasına neden olduğunun altı çizildi.

  Raporda bununla ilgili olarak şu cümleler yer alıyor;

  "Katekolamin maddesinin vücutta fazla salgılanması halinde baş ağrısı, sağlıklı düşünememe, olayları kavrayamama, gözlerde ciddi problem, aşırı kilo kaybı ya da obezite sorunları, hormon dengesinin bozulmasını da beraberinde getirmektedir."

  Klavye ve fare kullanımı yüzünden de el titremesi ve uyuşmaya kadar birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalınabiliniyor.


  Haber3