Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu

Konusu 'Davranış Bozuklukları' forumundadır ve Elif tarafından 14 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  14 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Dikkat Eksikliği/Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) Nedir?
  Çocuğunuzun sınıfta yerinde duramama ile ilgili problemleri mi var? İlgisi kolayca dağılıyor mu (uzun süre dikkatini verememe)?

  Aşağıdaki durumlar yaşanıyorsa çocuğunuzda ADHD olabilir:

  Evde ya da okulda bir sürü dikkatsiz hata yapma.
  Okula ya da oyunlara yeteri kadar dikkatini vermeme.
  Dinlememe.
  Talimatlara uyamama.
  Verilen görevleri iyi organize edememe.
  Defter ve ödev gibi şeyleri kaybetme.
  Unutkan olma ve kolayca dikkati dağılma.
  Huzursuz ya da kıpır kıpır olma.
  Okulda yerinde duramama.
  Hiç durmadan konuşma.
  Sırasını beklememe.
  Özellikle enerjisini atamadığı ya da yeteri kadar oyun oynayamadığı zamanlar, çoğu çocuk bu şekilde davranır. ADHD olan çocuklar genellikle yedi yaşından önce bu şekilde davranırlar ve aktif olsalar bile problemler altı aydan fazla sürer. Kızlara oranla erkeklerde ADHD daha sık görülür. ADHD, okuldaki ilerlemelerini zedeler. Okumada zorluk gibi başka öğrenme yetersizliği de yaşayabilirler.

  Çocuğunuzun ADHD olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza götürün. Yardımcı olacak ilaçlar bulunmaktadır. Konsantre olmasına yardımcı olacak yolları da öğrenebilirsiniz
  kaynak:turkey.thebeehive.org/
   
 2. 24 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.653
  Beğenildi:
  5.191
  Ödül Puanları:
  438
  Son 15-20 yılda yapılan araştırmalar DEHB’nun organik kökenli olduğu görüşünü hakim kılmıştır. Yeni araştırmalar beyin glikoz metabolizmasındaki bozukluklar üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çocukların özgeçmişlerinde hamilelikte ilaca maruz kalma ve intra uterin infeksiyonlar, zor doğum, düşük doğum ağırlığı,geçirilmiş M.S.S infeksiyonları dikkat çekmiştir. Bozukluğun genetik geçişi üzerinde durulmuş ve bu çocukların 1.dereceden akrabalarında DEHB oranı daha yüksek bulunmuştur. Kaotik alie yapısında yetişen ve ağır ihmal ve tacize maruz kalan çocuklarda da DEHB belirtileri gözlenebilmektedir.


  TEDAVİ

  Tedavinin ilk şartı, aile okul ve hekim arasında sıkı işbirliğidir. Çünkü DEHB evde olduğu kadar okulda da sorun yaşanmasına neden olur. Öğrenmeyle ilgili sorunlar yanında arkadaş ilişkilerinde yaşanan sorunlar ve kurallara uyma güçlüğü aile ve okulun ortak ve sağlıklı yaklaşımlarıyla aşılabilir.


  Öncelikle ailenin hiperaktivite hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü çocukta var olan sorunların nedenlerini başka yerlerde aramak, çözüm üretmeyi engellediği gibi, telafisi mümkün olmayan yanlış yaklaşımlar sergilenmesine neden olacaktır. Çocukla olan ilişkimizi düzenleyebilmek için DEHB belirtilerini yanlış yorumlamamak gerekir. Çocuğun davranışlarını ya da derslerle ilgili zorluğunu yaramazlık ya da tembellik olarak yorumlayan anne-babalar çocukla ilişkilerinin bozacak derecede sürekli ceza verme eğilimindedirler. Oysa bu çocukların cezalardan pek anlamadıkları kısa süre içinde görülecektir. Tedavide çocukla yeniden sağlıklı ilişki kurabilmenin yolları aranır. Ailenin çocuğa yönelik tutumları gözden geçirilerek yanlışlar ayıklanmaya çalışılır.

  DEHB’nun tedavisinde ilaçlar önemli yer tutarlar. Dikkat arttırmaya ve davranışların kontrol edilmesine yönelik ilaç tedavisi uzun yıllardır kullanılmaktadır. Stimülanların bulunmasıyla ilaç tedavisinde ciddi gelişmeler olmuştur. Günümüzde DEHB’nun tedavisinde Metylfenidat, dextroamfetamin ve pemolin gibi stimülanların yanında bazı antidepresan ve karbamezapin’den yarar görüldüğü bilinmektedir. Medikal tedaviden elde edilen sonuçlar çocuğun yaşı, zeka düzeyi, ailenin tedaviye uyumu ve sebatı gibi faktörlerden etkilenmektedir. Stimülanların devreye girmesiyle tedaviden elde edilen başarı oranı oldukça artmıştır. Stimülanlar; tedavideki başarıları yanındı, güvenilir ilaç olmaları, çocuklarda bağımlılık yapmamaları ve yan etkilerinin az olması nedeniyle tercih edilirler.

  Ülkemizde psikiyatrik ilaç kullanımı konusundaki yanlış bilgilenmeler DEHB olan çocukların gerektiğinde ilaç kullanmalarını da engellemektedir. Ailenin yan etkilerden korkarak ilaç reddetmesi, tedaviyi geciktirmekte ve sonradan geri dönüşümü olmayan sonuçlar doğurabilmektedir.

  Öğrenme güçlüğü çeken çocuklarda özel eğitim programlarının uygulanması gerekebilir. Kalabalık sınıflarda dikkatlerinin dağılması nedeniyle öğrenemeyen çocuklara bireysel eğitim öğrenemeyen çocuklara bireysel eğitim desteği verilmelidir. Olumsuz davranışların düzeltilmesi ve yerine olumlu davranışların konulması için çeşitli destekleyici ve davranışçı tedavi teknikleri uygulanabilir.
  Büyüdükçe Geçer mi ?
  Erken çocukluk döneminde başlayıp yaşam boyu devam edebilen bir bozukluk olan dikkat eksikliği hiperaktivitede, büyüdükçe iyileşmek söz konusu değildir. Bu tanıyı almış olan bireylerin yüzde sekseninde, ergenlik döneminde de belirtiler devam eder. %3.65'i erişkinlikte de bu tanıyı alır. Temel belirtiler aynı olmakla birlikte her yaş döneminde farklı bir görünüm vardır.

  Özellikle aşırı hareketlilik ve dürtüsellik belirtileri zaman içinde azalır.
  Dikkat eksikliği yasam boyu devam eder.
  Yaş ilerledikçe başka sorunlar eşlik etmeye başlar
  Hiperaktivite İçin Ne Yapabiliriz? Çalışırken arada bir duraklamasını sağlayınız.
  Sırada oturmaya ara vermesi için fırsat tanıyınız.
  Görevleri arasında kısa molalar veriniz.
  Aceleci ve dikkatsiz çalışmışsa, yaptığı işi kontrol etmesini öğretiniz.
  Küçük, uygunsuz davranışları görmezden geliniz.
  Uygunsuz davranışları ihtiyatlı kınayınız.
  Olumlu davranışları övünüz.
  Öğrencinin aç olmadığından emin olunuz.
  Gerektikçe el kaldırmasını, seslenmesini öğretin.
  Elini yalnızca amaca uygun durumda kaldırdığı zaman yanına gidin.
  Soru yanıtlamak için el kaldırdığında övün.

   
 4. 21 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. mehtap51

  mehtap51 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  14 Aralık 2007
  Mesajlar:
  803
  Beğenildi:
  5
  Ödül Puanları:
  86
  oğlumun öğretmeni dikkatinin çabuk dağılldığını söyledi.araştırma yapıyorum mesala bazı sitelerde çocuğunuzda bunlardan 6sı varsa doktora götürün diyor.ama oğlumda o özelliklerden 2-3 var.o yüzden doktora götürme konusunda kararsız kaldım.benimle aynı sorunu yaşayanlar var mı.bilgi verirlerse sevinirim.
   
 6. 11 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. EU2

  EU2 Guest

  ELıF VERDıĞıN BıLGıLER ıÇıN ÇOK TEŞEKKÜRLER CANIMa.s.gerçekten işime yaradı..benim oğlumda ben bu sorun var diye doktora götürmüştüm daha 3 yaşındayken farketmiştim amaa dr.hiperaktivite bozukluğu yok dedi.ben o zaman biraz ikna olmuş gibiydim.ama bu sene okula başladığında soru yeniden belirdi kafamda.biraz problem yaşamaya başladık.aslında sınıfta ondan hareketli çocuklar var ve istediği şeye çok güzel konstre oluyo.ilgi alanı olsun yeter.örneğin maçın kaçıncı dk.sında kim gol atmış kim hangi takımla oynayacakmış bu hafta.spor spikeri gibi sayıyo unutmuyo ama..işte bende bundan dolayı emin olamıyorum..öğretmenide dikkatinin çabuk dağıldığını söylüyor..bu yazıda okuduklarımın hemen hemen hepsi var oğlumda ya.. ne yapayım tekrar götüreceğim herhalde dr.a.:çok üzgünüm:kafam karıştı şimdii..
   
 8. 1 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  arkadaşlar benim oğlum da da var.ama çok belirgin değil.genetikmiş.eşimde de var.yetişkinler de hiperakitivite için test var.onu yaptık geçen eşimle.eşimde belirgin olarak var çıktı.profesyonel yardım alması gerkiyor ama nerde :KK43:(
  kendi çocukluğunu anlattı.aynen hiperaktif bir çocukmuş.abisinde de var.abisisnin oğğlundada var.şuan tedavi görüyor..sizde eşinize ve kendinize veya akrabalarınıza bir bakın.genetik olabiliyormuş.
  doğruyu söylemek gerekirse az da olsa bende de var :)
   
 10. 1 Haziran 2009
  Konu Sahibi : Elif
 11. netertua

  netertua Popüler Üye Üye

  Katılım:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  alternatif tedavi yöntemleri araştırıyorum.şu bilgilere ulaştım.belki faydası olur diye sizinle paylaşmak istiyorum.şekerli maddeler,katkı maddeleriinden uzak tutmak işe yarayabiliyormuş.ve de omega 3 kullanmak gerekiyormuş.balık yağı mesela.
  balık yağının dikkati toparlamada bayagı bir faydası oluyormuş.isterseniz ilerki günlerde bu bilgileri paylaşabilirim.
   
 12. 10 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : Elif
 13. aragonit

  aragonit Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Haziran 2009
  Mesajlar:
  126
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  12 yaşında bir oğlum var.6 yaşında DHEB TANISI KONDU.6 SENEDıR TEDAVı GÖRÜYOR.GERÇEKTEN ÇOK ZOR VE SABIR ıSTıYEN BıR ıŞ.BUNUN YANINDA BU ÇOCUKLARDA ANLAMA GÜÇLÜĞÜ SEYREDıYOR.AKADEMıK HAYATTA BAŞARISIZ OLUYORLAR.BEN BAYAĞI BıR YOL ALDIM.HAREKETLıLıK YAŞ ıLERLEDıKÇE KAYBOLUYOR VE YA AZALIYOR.DıKKAT DAGINIKLIĞI DEVAM EDıYOR.ŞU ANDA TATıL OLDUGU ıÇııN ıLAÇ VERMıYORUM.
   
 14. 26 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : Elif
 15. Aybok

  Aybok Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba. ADHD maalesef tedavisi olmayan bir durum. Tamamen beynin ön lobunun yapısı ve beynin yeteri kadar dopamin üretememesiyle ilgili. Ne yazık ki, yaramaz olan her çocuğa ritalin verilip hiperaktivite tanısı koyan hekimler var. Tanıdan emin olunmadığı sürece, boşu boşuna kırmızı reçete ilaç kullanan pek çok çocuk olduğu anlamına geliyor bu. Aynı durum bende de var. Ben yaramaz ya da çok hareketli değildim. Çocukken anlayamamışlar ve tedavim yeni sayılabilecek bir dönemde başladı. Çocuk psikiyatristine (bu yaşta) gidene kadar, ne anksiyete demedikleri kaldı, ne hipomani, ne depresyonlar.. herkes yanlış bir tanı koydu geçti. Neyseki doğru bir hekimin eline düşünce her şey netleşti. Büyük oranda genetik faktörler etkili ve alternatif tedavi biraz güç. Şöyle söyleyeyim, çok aşırı miktarda kafein bile dikkatime etki etmiyor. Kupayla türk kahvesi içip uyuyabilirim. O derece tepkisiz kalıyor vücut. Tabi kıyas olarak ADHD olmayan bireyleri alınca. Belki dediğiniz gıdalar, sağlıklı bir çocuğun dikkatinde artışa yol açabilir. Ama çocuğunuzun tanısı doğruysa, büyük olasılık etki etmeyecektir.
   
 16. 26 Mayıs 2011
  Konu Sahibi : Elif
 17. Aybok

  Aybok Aktif Üye Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  32
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  76
  Merhaba. Akademik başarısızlık olduğu doğru değil. Sadece başarısı düşen her çocuğa dikkati eksikmiş gibi yaklaşıp anında ritalin yazar olmuşlar maalesef. Benim çocukluk dönemi ders başarım iyiden de fazlaydı. Belki de bu sebeple tanı koymadılar. Şu an görüştüğüm psikolog bey, özellikle 7. sınıfa kadar DEHB kaynaklı ders başarı düşüklüğü olmasının güç olacağını söylüyor. Hareketlilik de yaşla beraber maalesef ki kaybolmuyor. Hatta benim arttı. Benim yaşlarımda ve çocukluktan beri tedavi gören arkadaşlarımda da durum aynı. Esas söylemek istediğim, tanıdan eminler mi? Az önce başka bir mesajda da belirttim, DEHB belirtisi olup da DEHB olmayı zorunlu kılmayan ufacık bir veri bulunca hemen ilaç yazar olmuşlar. Çok çocuk boşu boşuna tedavi görüyor. Beni, bu konuda uyaran kendi doktorum oldu. Nasıl ben boş yere yıllarca bu durumla yaşamak zorunda kaldıysam, bazı çocuklar da tam tersi boş yere ilaç yükleniyor.