Dikkat Küçük Dostunuz Evde Zehirlenebilir

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 6 Kasım 2007 başlatılmıştır.

  6 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Bazı durumlarda evinizdeki eşyalar ve maddeler petiniz için son derece tehlikeli olabilir ve onun hayatını tehlikeye atabilir. Dikkat etmeniz ve petinizden uzak tutmanız gereken eşyaların listesini aşağıda bulabilirsiniz.

  Asitlerle zehirlenme: Etki için temas yeterlidir. Lokal nekrotik lezyonlarla kendini belli eder. Bu durumda yapmanız gereken ev hayvanınızın derisini hemen yıkamaktır. Ardından dört yumurta sarısını içirin ve acil olarak veteriner hekiminize götürün.

  Alkoller: Ağız yoluyla alınırsa depresyon, tikler, çırpınmalarla kendini belli eder. Eğer solunum yoluyla alınmışsa göz ve mukozal hassaslık oluşur. Deriye temas halinde ise kanlanma ve irritasyon görülür. Bu gibi durumlarda ev hayvanınızı geç olmadan veteriner hekime götürün.

  Alkali ve kostikler: Deride nekroz, yemek borusunda yanıklara yol açar. Ev hayvanınıza acil olarak dört yumurta akı içirilip veteriner hekime götürün.

  Ayakkabı cilası:KK70:epresyon, karaciğer böbrekte hasar, titreme, solunum bozuklukları, hemoliz ile kendini belli eder. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ev hayvanınızı acil olarak veteriner hekime götürün.

  Çamaşır suyu:Ödem, mukoza irritasyonu, konsantrasyon bozukluğu belirtileridir. Ev hayvanınıza süt ya da yumurta akı içirip derhal veteriner hekime götürün.

  Çikolata:100-150 gramı tehlike oluşturur. Depresyon, tikler, mide-barsak sistemi bozuklukları belirtileridir. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.

  Deterhanlar (Anyonik ve katyonik): Deri ve mukoz membranlarda irkilti, sinirsel belirtiler, tikler belirtileridir. Ev hayvanınıza derhal süt ya da yumurta akı içirip veteriner hekime götürün.

  Gümüş cilası:Kusma belirtisidir. Kısa sürede ölümle sonuçlanabilir. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.

  Etilen glikol - Anti freeze: 1-12 saat arasında sinirsel belirtiler ve 24-42 saat arasında böbrek hasarı ile kendini gösterir. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.

  Kibrit: Belirtileri mide ve bağırsak sorunlarıdır. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.

  Kuru temizleme sıvıları: Belirtileri sinir sistemi, böbrek karaciğer hasarlarıdır. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.

  Sabun - Şampuan: Mide barsak irritasyonu ve problemleri ile kendini gösterir. Ev hayvanınıza süt ya da su içirip derhal veteriner hekime götürün.

  Parfüm: Sinirsel belirtiler, göz deri irritasyonları, karaciğer böbrek hasarı ile kendini belli eder. Hayvanınızın midesi derhal yıkanmalıdır. En kısa zamanda veteriner hekime götürülmelidir.

  Petrol ve yan ürünleri (Fuel oil, gaz yağı, mobilya cilası, boya ve temizleyicileri, zamk..): Depresyon, mukozal irritasyon, akciğer sorunları, tikler, karaciğer böbrek hasarı ile kendini gösterir. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.

  Yangın söndürücü: Deri ve göz irrtasyonu, akciğerde ödem, tikler, karaciğer böbrek hasarları ile kendini gösterir. Hayvan derhal veteriner hekime götürülmelidir.
   
 2. 7 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 3. qusel

  qusel İnci Tanem Üye

  Katılım:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.447
  Beğenildi:
  58
  Ödül Puanları:
  148
  cok guzel bılgıler vermısın saol cnm benım ıcın cok faydalı oldu
   
 4. 8 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 5. qusel

  qusel İnci Tanem Üye

  Katılım:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.447
  Beğenildi:
  58
  Ödül Puanları:
  148
  ama benım kız cıkolata hastası ya :S
   
 6. 8 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 7. EU1

  EU1 Guest

  cikolatami veriyon kizz allah senin cizitini versin=)
   
 8. 9 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 9. qusel

  qusel İnci Tanem Üye

  Katılım:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.447
  Beğenildi:
  58
  Ödül Puanları:
  148
  oo yemezmı bayılıyo vermezsem rahat durmuyo delü nolcak anasu gıbı hehehe
   
 10. 30 Kasım 2007
  Konu Sahibi : EU1
 11. cgdmmdgc

  cgdmmdgc Aktif Üye Üye

  Katılım:
  20 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  allah bu tür bilinçsiz sahibe mecbur(!) olan hayvanları korusun..
  şekerli HER ŞEY en hafif olarak diyabet yapar.

  KÖPEĞİNİZ ÖLÜR!

  ötesi yok.