Dinç Yaşlanmanın Formulü Anti-aging

Konusu 'Anti-Aging - Sağlıklı Yaşam ve Yaşlanma' forumundadır ve Kalliste tarafından 18 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  18 Aralık 2008
  Konu Sahibi : Kalliste
 1. Kalliste

  Kalliste Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  30 Nisan 2007
  Mesajlar:
  9.326
  Beğenildi:
  51
  Ödül Puanları:
  153
  Yaşlanmanın tamamen önüne geçmek mümkün değil. Ancak Anti-aging check-up'ı ve programıyla, ilerleyen yaşınıza rağmen dinç kalabilir, yaşam kalitenizi yüksek tutabilirsiniz...

  * Yaşlanmaktan korunmak için nasıl check-up yapılmalı?
  Bundan on yıl önce "En iyi tedavi erken teşhis" diyorduk. Ancak artık en iyi tedavinin "hasta olmamak" olduğunu savunuyoruz. Hayatımızın her yönüne giren anti-aging kavramı aslında doktor kontrolünde yapılan, bilinçli, sağlıklı yaşam anlamına geliyor. Vücuttaki eksiklerin bu yolla dengelenmesini sağlıyor ki, bu kavramın ilk basamağını da vücudun genel bir kontrolden geçirilmesi oluşturuyor. Genç yaşlarda bir-iki basit tahlil ve bir doktor kontrolü yeterli olurken, yaş ilerledikçe yapılacak kontroller artıyor.

  * Bu kontrollerin diğer sağlık kontrollerinden farkı nedir?

  ılerleyen yıllarda vücudumuzun biyolojik ve genetik yapısı, genel sağlık durumumuz, hayat stilimiz gibi iç ve dış etkenler vücudumuzda çeşitli değişimlere neden oluyor. Öncelikli hedefimiz, vücudun bu çok yönlü değişimden ne denli etkilendiğini ölçmektir. Sonrasında bu verileri değerlendirerek, yaşamı olumlu yönde devam ettirmek için uygun tedavileri yapmak gerekir. Öncelikle işe geniş bir check-up yaptırarak başlamak gerekli. Bu check-up'ın içinde bütün muayeneler bulunmalı.

  * Anti-aging check-up'ına hangi yaşta başlanmalı?
  Anti-aging amaçlı yapılan check-up'a 30'lu yaşlardan itibaren başlamak gerekli. Biyolojik yaşı tespit etmeden de anti-aging tedavisi yapılamaz. 30'lu yaşlarda biyolojik yaşın 31-32 çıkması son derece sık görülüyor ama 38 çıkması çok sık gördüğümüz bir durum değil. Bu aşamada acilen önlem alınması gerekir. Bunların yanı sıra 60 yaşında olduğu halde 30'lu yaşlarda biyolojik yaşa sahip olanlarla da karşılaşıyoruz. Kendine bakan, dengeli beslenip günlük egzersizini yapan, gece düzenli uyuyan, sigara içmeyen kişilerde biyolojik yaş çok genç çıkabiliyor.

  * Check-up programında biyolojik yaş nasıl ölçülüyor?

  Biyolojik yaş ölçümü anti-aging ve risk değerlendirme check-up'ında yer alıyor, ancak insanlar bu programa girmeden de kendi biyolojik yaşlarını doktorlarımızla görüşerek ölçtürebiliyorlar. Vücudun çok çeşitli sistemleri, gözlerin uyum kapasitesi, sese reaksiyon, titreşime reaksiyon, akciğer kapasitesi, hafıza gibi çok çeşitli değerler, aletlerle ölçülerek belirlenebiliyor. Bir ana alet ve buna bağlı parçalardan oluşan bu bilgisayarlı sistem kişinin biyolojik yaşını ölçerken, yıpranma durumunu tespit ediyor.

  * Kemik erimesine karşı nasıl bir programı uygulanıyor?
  Check-up'ta tüm vücut kemik yoğunluğunu ölçülüyoruz. Bunu kalça ile karşılaştırıyoruz. Bu arada vücuttaki yağ, kemik ve kas dağılımını da ölçerek tedavi ve koruma öneriyoruz. Sanıldığının aksine, osteoporoz yalnızca kadınların sorunu değil, erkeklerde de aynı probleme büyük ölçüde rastlıyoruz. Kadınlarda 35 yaşından sonra bu kontrollere başlamak gerekli. Böylece daha sağlıklı bir menopoz dönemi geçirilmesi sağlanabiliyor.

  * Kişiler ileride karşılaşabilecekleri riskli hastalıkları da öğrenebiliyorlar mı?

  Bu check-up ile damarların durumunu ve ileride çıkabilecek sorunları önceden görebiliyoruz. Hormonların tahlillerini yapabiliyoruz. Vücut nefes alıp verdikçe, vücuda giren oksijen bize hayat verdiği gibi, aslında bizi yaşlandıran önemli faktörlerden biri. Yaşlanma önüne geçilmez bir şey ama ihtiyarlamamız gerekli değil. Yaşlı ve dinç olabiliriz. Vücut oksijen alıp verdikçe, serbest radikal denen maddeler oluşuyor. 20 yaşında vücudumuzda çok sayıda serbest radikal varsa, 30'da daha çok, 40'da çok çok daha fazla oluyor. Stres testleri ile bunların etkisini ölçebiliyoruz. Egzersiz yapmaya alışık olmayan birinin haftada bir gün gidip koşması, tenis oynaması, futbol oynaması çok tehlikeli. Ancak her gün yarım saat yürüyorsa, bu vücut için yararlı oluyor. Egzersiz yapmayan bir vücutta bu serbest radikaller artıyor, dolayısıyla yapılan yüklü spor yaşlanmayı artırıyor. Bu nedenle, günlük düzenli egzersiz tavsiye ediyoruz.

  Bu konudaki bilgiler önce pcye kaydedildiğinden kaynağı unutulmuş, alıntıdır..Konu sahibine bilgiler için teşekkür ederiz.
   
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2009
 2. 10 Ocak 2012
  Konu Sahibi : Kalliste
 3. betulunlifleri

  betulunlifleri Yeni Üye Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  122
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ... teeşekkürler...