Dinlemekten çok hoşlandığım bir ses daha var...

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve EU1 tarafından 22 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  22 Ocak 2008
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Annemi ve beni çok rahatlatan bu özel ses de ne?


  Müzik, evimizde, arabamızda, iş yerimizde, yolda sürekli maruz kaldığımız bir şey, birçok insan için günün ayrılmaz bir parçası. Ayrıca bazı tanıdık ezgiler, bize sevdiğimiz radyo veya televziyon programlarını anımsatabilmekte, olayları ve kişileri hatırlamamızı sağlayabilmekte hatta, ağlamak gibi birtakım fiziksel etkileri bile yaşatabilmektedir.
  Hamilelik sırasında bebeğiniz de bu duyguları sizinle paylaşmaktadır. Rahim sıvısından geçen notalar, doğmamış bebeğinize eşşiz bir işitsel deneyim yaşatır. Müzik de, dil gibi ilgi uyarıcı kalıplardan ve ritimlerden oluşur. Gün boyu çalşıp çabaladıktan sonra, biraz dinlenmek için ayaklarınızı uzatıp en sevdiğiniz şarkıyı dinlemeye başladığnızda, bebeğinizn de bu özel sesler aracılığıyla sizinle birlikte gevşemeyi öğrendiğini unutmayın.
  Araştırmacılara göre bebekler, döllenmeden 32 hafta sonra sık duydukları müzik parçalarını hafızalarına kaydetmeye başlıyor. Dolayısıyla, doğumdan sonra da hafızalarındaki müziği diğerlerine tercih ediyor. Ultrason taramalarında, bebeğin rahimde duyduğu müziğin, onu ya heyecanlardırdığı ya da yatıştırdığı ve uyuttuğu saptandı. Daha şaşırtıcı olansa, siz en sevdiğiniz parçayı dinlerken, bebeğinizin yaptığı hareketlerin de zamanla bir kalıba oturması. Başka bir deyişle, içinizde bir dansçı yetişiyor.
  Rahimizde sizinle birlikte müzik dinleyen bebeğinizin beyni, işittiği müzik ve bunun sizin üzerinizdeki fiziksel etkisi arasında ilkel bağlantılar kuruyor. Yani, sakin bir klasik müzik parçasını dinlemek sizi rahatlatıyorsa, doğmamış bebeğiniz de duyduğunuz huzuru algılıyor be bundan yararlanıyor. Öte yandan en sevdiğiniz pop şarkısı çalmaya başlayınca birden kendinizi ayakta dans ediyor bulursanız, içinizdeki ufaklıkta heyecanınızı ve sevincinizi paylaşıyor. Bebeğiniz doğduktan sonra da sevdiğniz müziklere benzer tepkiler vererek bunları hala hatırladığını size gösterebilir. Eğer hergün dinlediğiniz veya izlediğniz bir radyo yada televziyon programı varsa, bebeğiniz bunun jenerik müziğine de alışabilir. Doğumdan sonra, bebeğinizin bu müziği ilk defa duyduğunda nasıl tepki verdiğini izleyin. Eğer müziği rahimden hatırlıyorsa sakinleşecek ve birkaç saniye dikkatle dinleyecektir...