Dip Balıkları

Konusu 'Evcil Hayvanlar' forumundadır ve EU1 tarafından 2 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

  2 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : EU1
 1. EU1

  EU1 Guest

  Dip Balıkları

  Karma akvaryumların gözdesi Botya zamanının çoğunu dipte geçiren bir balıktır. Zaman zaman ani hareketlerle akvaryum içinde yer değiştirirler. Fazla ışıktan hoşlanmayan bu balıklar, havanın kararmasıyla birlikte taban kumunu çılgınca karıştırırlar. Salyangozlardan temizlemek istediğiniz bir akvaryumunuz varsa Botya sizin için uygun bir seçim olacaktır.

  Makrakanta, kelebek, firavun gibi Botya çeşitleri vardır. Bu balıkların çenelerinin yanında gizli bıçakları bulunur. Tehlike anında bunları görünür hale getirirler. Kepçeyle yakalarken ve torbada taşırken bu bıçaklar sorun yaratabilir. Elinize batarsa ağrılı bir kaç saat geçirebilirsiniz.

  İlaç uygulamalarına çok hassas balıklardır. Benzer şekilde tuz ile tedavi bile ölümcül olabilir. Bu nedenle bulundukları akvaryumda beyaz benek tedavisi uygulanacaksa su sıcaklığının yükseltilmesi tercih edilmelidir.

  Büyüdükçe renkleri belirginleşir. 20 cm boylara ulaşabilirler. Kaliteli yemleme ve iyi su şartları renklerini benzersiz kılar.

  Özellikle yavruyken pahalı bir tür olmamakla birlikte erişkin boyda Botya bulmak hayli zordur. Nadir olarak bulunabilen şov boy Botyalarla herkesin sahip olamayacağı bir akvaryum kurulabilir.  [​IMG]