dış gebelik belirtileri nelerdir?

Konusu 'Arşiv' forumundadır ve elfide tarafından 27 Şubat 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  27 Şubat 2008
  Konu Sahibi : elfide
 1. elfide

  elfide Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  233
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Arkadaşlar bilgisi olan varmı acaba dış gebelik belirtileri neler?
   
 2. 27 Şubat 2008
  Konu Sahibi : elfide
 3. asel06

  asel06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  358
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  hiç bi belirtisi yok aynı normal hamilelik gibi
   
 4. 27 Şubat 2008
  Konu Sahibi : elfide
 5. R2D2

  R2D2 Aklım sukut-u sever benim Üye

  Katılım:
  3 Eylül 2007
  Mesajlar:
  871
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  106
  Belirtisi yok.
  Gebelikten şüphelenen ve adeti geçen hemen doktora gitmeli.
  Beta hCG değerine bakıyorlar.
   
 6. 27 Şubat 2008
  Konu Sahibi : elfide
 7. asel06

  asel06 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Şubat 2008
  Mesajlar:
  358
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  neden böyle bi şüpheye vardın ne gibi şikayetlerin varki
   
 8. 27 Şubat 2008
  Konu Sahibi : elfide
 9. elfide

  elfide Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  233
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  İlişki sonrası kanama diye bir başlık açmıştım bu ay ilk defa böyle bişey yaşadım ve koyu kahve akıntılarım oldu. Arkadaşlardan biri dış gebelik olabilir yazmış o yüzden merak ettim daha adetime 5-6 gün var. Hamile olup olmadığım belli değil.
   
 10. 27 Şubat 2008
  Konu Sahibi : elfide
 11. wavy

  wavy Popüler Üye Üye

  Katılım:
  17 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.716
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  106
  canımm internetten buldum umarım yardımcı olur. yüreğini ferah tut.

  Dış gebelik, her 100 gebelikten birini etkileyen, sık görülen ve ölüme sebep olabilecek bir durumdur. Bu, döllenen yumurta, rahimin dışına yerleşirse, oluşan bir durumdur. Gebelik ilerledikçe, ağrıya ve kanamalara sebep olur. Tüplerin kırılmasına ve kanamalara sebep olabilir, ve eğer, yeterince çabuk tedavi edilmezse, annede kalp yetmezliğine ve ölüme sebep olabilir.

  Dış gebeliğe neler sebep olur?
  Yumurta genelde, 4-5 gün içinde yumurtalıktan aşağıya, rahme doğru ilerler ve döllendikten 6-7 gün sonra buraya yerleşir. Dış gebeliğin en sık rastlanan nedeni, fallop tüplerinde, daralmaya veya tıkanmaya sebep olan bir zedelenmedir. Aynı zamanda, normalde, kasılıp döllenmiş yumurtayı rahme götüren tüpün duvarında da bir sorun olabilir. Apandisit veya kadın hastalıkları gibi sorunlar, tüpte kıvrımlar ve yapışmalara sebep olabilecek zararlar verir, böylece, yumurtanın geçişini geciktirip, tüpte yerleşmesine sebep olabilirler. Ancak, birçok durumda yumurtanın neden tüpte yerleştiği bilinmemektedir.
  Olası sonuçlar nedir?
  Birçok durumda dış gebelik, yeni bir regli dönemi gelmeden veya çok az belirtilerle veya ağrı ve kanama şeklinde belirtilerle, düşer ve çabuk ölür. Bu gibi durumlarda, dış gebelik nadiren teşhis edilir ve bunun bir düşük olduğu sanılır. Bu durumlarda yapılacak bir şey yoktur.

  Eğer, dış gebelik devam ederse, tüpün ince duvarları gerilecek ve karın ağrılarına sebep verecektir. Bu durumlarda kanama olabilir. Gebelik geliştikçe, tüp yırtılabilir ve ciddi kanamalara, ağrılara ve kendinden geçmeye sebep olabilir.

  Bunlar olmadan, normal gebelik hormonlarının gerekli hızda artıp artmadığına bakılarak, kan testi ile, dış gebeliği tespit etmek mümkündür.

  Belirtiler nelerdir?
  Karın ağrısı olan, doğum yapma yaşına gelmiş, cinsel açıdan aktif olan her kadın, aksi tespit edilmediği sürece, dış gebelik yaşıyor olabilir. Sancı aniden başlamış olabilir ve kanama olabilir veya olmayabilir. Vakaların çoğu, gebeliğin 4 ile 10uncu haftası arasında, aşağıdaki belirtileri gösterir:

  Tek taraflı karın sancısı
  Bu devamlı ve çok fazla olabilir, ancak dış gebeliğin olduğu tarafta olmayabilir.

  Omuz başı ağrısı
  Bu, iç kanama sonucu diyaframın rahatsız olmasından dolayı olur.
  Hamilelik testi
  Test sonucu olumlu olabilir, ancak olmayabilir de. Bazen, bundan emin olmak için daha detaylı kan testi gerekebilir.

  Anormal kanamalar
  Kadın hamile olduğunu bilmiyor olabilir, ve olağan dışı bir regli yaşayabilir. Spiral taktırmış olabilir. Kanama her zamankinden fazla veya daha hafif olabilir veya daha uzun sürebilir. Bu kanama regli kanamasına benzemez, koyu renklidir ve daha suludur, bazen kuru erik suyuna benzetilir.

  Gelmeyen veya geciken regliler
  Hamilelikten şüphelenilebilir veya hamilelik belirtileri görülebilir, örneğin: mide bulantısı, göğüs ağrısı veya karında şişkinlik gibi, ancak kanama görülmeyebilir.

  İdrar veya bağırsak sorunları
  Tuvalete gitmek ağrılı olabilir.

  Nasıl başa çıklabilir?
  Eğer, dış gebelikten şüpheleniliyorsa, kadın hastaneye götürülmelidir. Hastanede ultrason ve kan testi yapılır. Eğer, ultrason boş bir rahim gösteriyorsa, ancak, hamilelik testi olumlu ise, düşük veya hamileliğin erken zamanları olmasının dışında, dış gebelik büyük bir olasılıktır. En kesin sonuçlu ultrason, vajina içinden bir tüple yapılır, ancak, dış gebeliği her zaman ultrasonda görmek mümkün değildir. Eğer, kadın kendini iyi hissediyorsa ve sancısı yoksa, iki veya üç gün boyunca sürekli yapılacak bir hormon kan testi, dış gebelik olup olmadığını tespit edebilir. Eğer, şüphe yüksekse, veya kadının belirtileri kötüye giderse, tüpleri incelemek için bir laparoskopi yapılır. Eğer, teşhis barizse, dış gebeliği almak için bir ameliyat ve kaybedilen kanı telafi etmek için kan nakli yapılması gereklidir.

  Eğer, tüp yırtılmadan, erken teşhis ve gerekli şartlar sağlanabilirse, daha az drastik müdahale gerekir. Keyhole (anahtar deliği) ameliyatı veya ilaçla tedavi, daha hızlı iyileşmeyi sağlar ve kadının gelecekte hamile kalabilme şansını arttırır. Unutmayın hamileliğiniz dış gebelikse, bebeğin yaşama şansı kesinlikle olmaz. Bu tedaviler, annenin en az zarar görmesini sağlamak içindir.

  Tüp yırtılmadan önce, doktorun laparoskopi kullanarak, tüpü zedelemeden, tüpü kesip gebeliği alması mümkündür.
  Alternatif olarak, metotexate adlı, dölü öldüren bir ilaç kullanılabilir. Bu ultrason altında veya bir iğnenin laparoskopik yardımıyla direk olarak döle veya fallop tüpüne zarar vermeden, kan dolaşımı yoluyla döle ulaşmak üzere bir kasa enjekte edilebilir.
  Tabiî ki, bu tedaviler, uzman profesyonel yetenekler, ultrason ve etkili labrotuar testlerine bağlıdır. Aynı zamanda, araştırma ve değerlendirmeye tabi oldukları için, her yerde bulunmazlar.
   
 12. 15 Kasım 2008
  Konu Sahibi : elfide
 13. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.