Dış gebelik

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Elif tarafından 22 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.632
  Beğenildi:
  5.166
  Ödül Puanları:
  438
  Döllenmiş yumurtanın (zigot) rahim içine yerleşeceğine, tüplere veya batın içinde başka bir yere yerleşmesine dış gebelik denir. Dış gebelik % 95 oranında tubada olmaktadır.

  Genel olarak, tubalar hastalıklı olur ve görev yapamazsa dış gebelik meydana gelir.

  Kimlerde dış gebelik olabilir?  Dış gebelik, infertilitesi olanlarda, önceden dış gebelik geçirenlerde, kanallar, rahim ve yumurtalıklar üzerine önceden ameliyat yapılanlarda, rahim içi araç kullananlarda dış gebelik olabilir. O nedenle, bu kişiler, adet gecikmeleri halinde, normal gebelik gibi değil, dış gebelik de olabileceği düşüncesiyle hemen doktoruna başvurmalıdır.

  Dış gebeliğin tanısı erken konursa, hem hastanın tubası korunur, hem de tedavisi daha kolay ve ucuzdur. O nedenle, adeti geciken bayanlar, kendiliklerinden eczaneye giderek gebelik testi yaptırmamalıdır. Çünkü, normal gebelikte de, dış gebelikte de gebelik testi müspet çıkar. Bayan kendisini normal gebe zanneder ve bir gün tüp yırtılır ve hasta acil olarak hastaneye kaldırılır.
  Tüpün başlangıç kısmında oluşmuş dış gebeliğin laparaskopik görünümü
  Bu nedenle, adet gecikmesi olan ve gebelikten şüphe edenler doktoruna veya bir hastaneye giderek mevcut gebeliğinin dış gebelik mi normal gebelik mi olduğu belirlemelidir. Elimizdeki testler ve ultrasonografik tetkik ile bunun ayırt edilmesi son derece kolaydır.
  Dış gebelik rüptüre (yırtılması) olmadan erken tespit edilirse tedavi de ona göre ayarlanır. Bazı dış gebelikler hiç bir ilaç almadan kendiliğinden geriler ve ortadan kalkar. Ancak bu doktor kontrolunda olmalıdır.

  Bazı dış gebelikler ilaç verilerek tedavi edilir. Bu da doktor kontroluyla olmaktadır.

  Bazı dış gebeliklerin tedavisi ise ameliyattır. Günümüzde dış gebeliklerin ameliyatı, batın kesilmeden laparoskopiyle kolayca yapılmaktadır. Burada önemli olan hastanın tubasının korunmasıdır. Bu da, dış gebeliğin tubada yaptığı hasara bağlıdır. O nedenle, erken tespit edilen dış gebeliklerde, tubaya zarar vermeden tedavi etmek mümkündür. myildirim.com
   
 2. 22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. KIZLARIMCANLARIM

  KIZLARIMCANLARIM Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  7.933
  Beğenildi:
  5.710
  Ödül Puanları:
  238
  ben yaaşdım..::KK43:(çok kötü bir durum.. Rabbim kimseye yaşatmasın bu durumu:KK43:çok zor..bir tüpümüde kaybettim bu yüzden:KK43:(
   
 4. 22 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. xsxeker pembe

  xsxeker pembe kzımı sen koru rabbim... Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2007
  Mesajlar:
  4.611
  Beğenildi:
  31
  Ödül Puanları:
  108
  saol canım bu bilgi emin ol çok faydalıoldu