Diş Gıcırdatma

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 27 Şubat 2007 başlatılmıştır.

27 Şubat 2007
    Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
  1. Yagmurun_kizi

Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

Beğenildi:
    8.428
    Ödül Puanları:
    113
    Toplumumuzda sık rastlanan diş gıcırdatma, genellikle uyku esnasında, güçlü çene hareketlerinin oluşturduğu bir olaydır. Bu alışkanlığa sahip bireyler, genellikle bundan habersizdir.

Sebepleri nelerdir?

Diş gıcırdatmasının birçok nedeni olabilir. Dişler arasındaki kapanış ilişkisinin bozulmasından kaynaklanabileceği gibi, sinir sistemindeki bir hastalıkta neden olabilir. Hatta bazı araştırmacılara göre bu iki nedeni de kapsayan çok yönlü bir problemdir.

Duygusal stresler, diş gıcırdatmasına yol açan en önemli sebeplerden biridir. Aşırı sinirlilik, hassasiyet, titiz bir yapıya sahip olmak ile dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar, diş gıcırdatmasını oluşturur.

Diş gıcırdatması sonucu oluşan rahatsızlıklar
    Diş gıcırdatması şunlara neden olur: Dişlerde kırılma, aşırı hassasiyet (özellikle soğuğa karşı), diş etinin geriye çekilmesi, dişlerde sallanma, tahriş, şakak ve yanak bölgesinde kas ağrısı, baş ağrısı, çene ekleminde ağrı.

Bu belirtiler diş gıcırdatmasının hemen başlangıcından itibaren ortaya çıkmaz. Olayın şiddetine ve süresine göre bazen yıllar sonra görülebilmektedir. Çoğunlukla belirtilerin tümü birden olmayabilir. Bazen çok az belirti gösterebilir.

Tedavi

Tedavinin amacı çene ekleminde ve dişlerde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır.

Diş hekimi tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan "gece koruyucuları", diş gıcırdatması tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir.

Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:
    *Stres terapisi,
    *Stres terapisi,
    *Kas gevşetici ilaç uygulaması,
    *Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,
    Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

2. 27 Şubat 2007
  3. CaRMiN

CaRMiN Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    86
    ben gıcırdatıyomuşum :1shok: ablam söyledi... Bi kaç kerede kendimi dişlerimi sıkarken yakaladım.. Sinirsel benimki heralde...

4. 27 Şubat 2007
  5. SodaLemon

SodaLemon Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    86
    oho gıcırdatmak ne kelime ortalığı gıcırtımla ayağa kaldırıyomuşum,hele bide o gün gerginsem daha da beter oluyomuş zavallı eşim hep uykudan uyanıyomuş sesten.doktora gittim gece koruyucusu verdiler ama ben takmıyorum.rahatsız oluyorum

6. 27 Şubat 2007
  7. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Bir de genetik herhalde.Çünkü babamda da var bende de.Ama artık gıcırdatmıyorum.Çünkü ağzımda gıcırdatacak dişim kalmadı.

8. 27 Şubat 2007
  9. Kires

Kires Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.220
    Ödül Puanları:
    148
    bende sitres yaşadıgım zamanlarda yapıyorum bikeresinde nasıl yaptımsa dudagımı patlatmışım acısı 1 hafta sürdü

10. 27 Şubat 2007
  11. PANDORA_AMAZON

PANDORA_AMAZON Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86

hüsran :1yes2: :Roflol: bende de diş kalmadı gece dişlerimle keman çalıyorum sanki bazen ben bile farkına varıyorum yakınlarıma verdiğim rahatsızlıktan özür dilerim ,tamamen duygusal:Roflol:

12. 27 Şubat 2007
  13. CeylinNaz

CeylinNaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    33
    Ödül Puanları:
    88
    eşimde çok gıcırdatıyo uyurken uyandırıyorum tekrar oluyo çok sinir bişey ya
    bide asla kabul etmiyo

14. 28 Şubat 2007
  15. animamundi

animamundi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Aşkım da aynı durumda ve içim acıyor.Nasıl bu kadar eziyet edebiliyor kendine bilmem?Diş etleri çekildiği için bikaçını kaybetmiş ve diğerleri de sanki dökülüvereceklermiş gibi duruyor.Çoğu çekilip protez yapılması gerekiyor ama korkusundan gidemiyor.

16. 10 Mart 2007
  17. benbeyaz

benbeyaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    Bendede var bu sorun arkadaşlar.Ama bende ne diş sıralamsında bozukluk nede boş yer var.Sabahlara kadar gıçıttatmadan öte bir ses çıkarıyormuşum.Bunu kızım bile söyledi.Anne benim içim acıyor o sesle.Sen nasıl dayanıyorsun diyor.Ama tabiki sabah çene ağrısı ve çok sık baş ağrısı oluyor bende.Benimkide sinirsel.Çok kızdığım zaman dahada şiddetli gıcırtatıyormuşum öyle söylüyorlar.

18. 10 Mart 2007
  19. melikeden

melikeden Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    :çok üzgünüm: benimde cenede kilitlenme oluyordu ve agzımı açıp kapatırken bazen yemek yerken kat kut sesler çıkıyordu doktora gittim kzızım kime bukadar sinileniyorun diye sorunce şok oldum dişleri sıkmakdan kaynaklanıyormuş o donemde çok stresliydim banada geve takmam için koruyucu verdı bır iki kez kullandım diş etlerinde kanam yaptı ve sabah kalkdıgımda daha çok agrıyordu bırakdım şimdi öyle bi sorunum yok ama eşim çok kötü bende onu uyandırıyorum çünkü o anda nekadar stres yaşadıgını biliyorum içim acıyor ama dalınca tekrar başlıyor tek sorun stresi yenmek ama o da bu yaşam tarzında zor olsa gerek