Diş macunlarına dikkat!

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve daylight tarafından 17 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

  17 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  Diş macunlarına dikkat!"Dişlerim beyazlasın" diyorsunuz ama...fisfisfisfisfisfis
  Ağız Diş ve Çene Cerrahi Uzmanı Dr. Dt. Okhan Oral, pütürlü macunlar ve beyazlatıcı bakım ürünlerinin diş hassasiyetini arttırdığını, bu nedenle kullanılmamasının en doğru yol olacağını söyledi.

  Dr. Dt. Okhan Oral yaptığı açıklamada, dişlerin sıcağa-soğuğa, tatlı veya ekşi gıdalara, diş fırçalamaya karşı keskin ve derin bir ağrı hissedilmesinin diş hassasiyeti olduğunu belirtti. Diş hassasiyetine karşı diş fırçalarının doğru seçilmesi, pütürsüz diş macunu kullanması ve en önemlisi asitli içeceklerin mümkün olduğunca az tüketilmesi gerektiğini ifade eden Oral, "Diş hassasiyeti dikkate alınması gereken bir diş sağlığı problemidir. Dişlerde hassasiyeti en çok çürük ve eski dolgular dışında dişeti çekilmesi ile açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklanmaktadır" dedi.

  Diş hassasiyetlerinin azaltılması için pütürlü macunlar veya diş parlatıcıları kullanmaktan kaçınılması gerektiğini ifade eden Oral, "Beyazlatıcı bakım ürünleri diş hassasiyetinizi arttırıyorsa kullanılması kesinlikle bırakılmalı. Hassas dişler için hazırlanmış özel macunlar tercih edilmelidir. Çok sıcak ve çok soğuk gıdalardan, bunları arka arkaya tüketmekten özellikle kaçınılmalıdır. Asitli gıdalar minimuma indirilmeli ve asitli gıdaları tükettikten en az yarım saat sonra dişler fırçalanmamalıdır" diye konuştu.

  Oral, diş hassasiyetine sebep olan etkenleri ise şöyle sıraladı: "Sert diş fırçalama, dişeti çekilmesi, şiş ve apseli diş etleri de diş hassasiyetine sebep olur. Diş gıcırdatma, dişlerdeki plak birikimi de hassasiyete yol açan etkenler arasında yer alır."