Diş sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışlar

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve suri tarafından 27 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  27 Ocak 2010
  Konu Sahibi : suri
 1. suri

  suri peri Üye

  Katılım:
  23 Aralık 2007
  Mesajlar:
  397
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  106
  Diş sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışlar

  Bembeyaz dişlere sahip olmada ilk adım, diş sağlığı hakkında bilinçli olmaktır.

  “Dişlerimi karbonatla bastırarak fırçalıyorum ki beyazlasın”, “Diş taşlarımı temizlettim, daha da kötü oldu”, “ Diş ağrısına kolonya iyi geliyor”… Hangisi doğru hangisi yanlış? Maalesef halk arasında doğru bilinen yanlışlar diş kayıplarından, diş eti rahatsızlıklarına kadar pek soruna neden oluyor. Bu nedenle diş sağlığına oldukça bilinçli bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor. İşte diş hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar…

  “Dişlerimde önemli bir problem yoksa, diş hekimine gitmeme gerek yok. Nasıl olsa problem olsa hissederim.” (YANLIŞ)
  Genelde aksayan diş hekimi kontrolleri erken teşhisi imkansız kılar. Erken tanıyla saptanıp en kolay yolla çözülebilecek diş probleminiz için, daha fazla zaman ve para harcamak zorunda kalabilirsiniz.

  “Dişlerimi çok sert fırçayla bastıra bastıra, çok uzun süre ve çok sık fırçalıyorum. Ama buna rağmen dişlerim beyazlamıyor, rengi hep aynı.” (YANLIŞ)
  Fırçalamadaki amaç, ağız hijyenimizi en iyi seviyede tutup, dişlerimizi en iyi şekilde temizlemektir. Dişleri çok sert fırça, çok sert kuvvetle, çok uzun süreyle fırçalama, mine tabakalarında aşınmaya neden olur. Dişin alt tabakasının ortaya çıkması, hassaslaşmasına ve daha sarı görünmesine neden olur. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Aslı Tapan, bir diş hekimi yardımıyla ağız bakımı yöntemlerinin ve etkin ürünlerin saptanarak belirlenmesi gerektiğini söylüyor ve “Eğer dişlerde kalıcı bir beyazlık arzulanıyorsa, yine diş hekimi kontrolü ile yapılacak uygun beyazlatma yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak daha doğru olur” diyor.

  “Dişlerimi karbonat ve tuzla fırçalıyorum; çok beyazladı.” (YANLIŞ)
  Bu işlem çok bilinçli bir yaklaşım olmamasının yanı sıra, diş minesinde oluşan çizikler nedeniyle daha fazla renk değişikliği yapabilir.

  “Yaş açısından çok geç kaldım artık. Dişlerimdeki çapraşıklıklar artık düzelmez.” (YANLIŞ)
  İlerleyen yaşınız kaybedilmiş zaman olmayabilir. Artık her yaşta ortodontik tedavinin mümkün olduğunu söylemek doğru olur.

  “Diş taşlarımı temizletmek istemiyorum, çünkü diş minelerim çizilir, daha fazla renklenir, daha fazla taş oluşur.” (YANLIŞ)
  Diş yüzeyinde oluşan taş ve plak temizlenmediği takdirde, daha yoğun sorunlara yol açar. Diş etlerinizde kanama, hassasiyet, ilerleyen vakalarda sallanma, daha yoğunlaşan periodontal problemlerle beraber dişinizi kaybetmenize neden olabilir. Dolayısıyla, diş yüzeyinde olmaması gerekli taş ve plak uzaklaştırılmalı, diş minesine herhangi bir zarar vermesi önlenmelidir.

  “Kalıcı olarak dişlerimi beyazlatmak istiyorum. Dişimin minesi eriyip hassaslaşır diye endişeleniyorum.” (YANLIŞ)
  Diş hekimi kontrolünde belirlenen yöntemler ve hastanın beklentisine uygun bir ortak çalışma yürütülerek yapılan bilinçli beyazlatmanın hiçbir zararı yoktur.

  “Ağzımdaki hareketli protezleri çamaşır suyu ve leke çıkarıcı ürünlere koyuyorum, çok temizleniyor.” (YANLIŞ)
  Bu tür temizlik malzemeleri, özellikle metal destekli protezlerde, metali korozyona uğratıp protezinizi kırılgan hale getirir ve bozar. Protezinizi en iyi temizleme yöntemi, çok güzel fırçalayıp özel temizleme tabletlerini kullanmaktır.

  “Diş fırçalarken dişlerim çok kanıyor. Ben de diş etlerim sağlıklı olsun, iltihap boşalsın diye, bastırarak ve kanata kanata fırçalıyorum.” (YANLIŞ)
  Kanama, diş eti hastalığının en önemli belirtisidir. Fırçalama esnasında yoğun oluşan kanama, sizi hemen bir diş hekimine götürme sebebidir.

  “Dişim çok ağrıyordu. Dişin üzerine kolonya, rakı, kesmeyince akü suyu koydum. Ağrım hemen kesildi.” (YANLIŞ)
  Bu tür maddeler ağrı kesici ve tedavi edici özelliği bulunmadığından, sıkıntınızı geçirmeyecektir. Diş etlerinizde hasarlara neden olacaktır. Dişteki ağrı ancak mevcut sorun ortadan kaldırıldığında kaybolacaktır.

  “Dişimi uyuşturmadan çektirdim. Bir kere ağza uyuşturucu madde yapılırsa, tüm dişlerimi kaybederim.” (YANLIŞ)
  Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddelerin bağımlılık yapma, diş dökme gibi yan etkileri yoktur.

  “Çocuğum süt dişlerini nasıl olsa kaybedecek. Dolguya ne gerek var; çekelim gitsin!” (YANLIŞ)
  Süt dişleri, alttan gelen daimi dişler için rehberlik görevi üstlenir. Erken yaşta çekimin alttan gelen dişin doğru gelmemesi, oluşabilecek diş çapraşıklıkları, çene kemiği gelişim bozuklukları gibi sıkıntılara yol açar. Tedavilerini önemsemek gerekir.

  “Hamileliğimde diş tedavisi yaptıramam. Zaten hamilelik bir diş kaybettirir.” (YANLIŞ)
  Yeterli ağız bakımının sağlanamaması, tedavi edilmeyen çürük ve diş eti hastalıklarının varlığı, diş kaybettirebilir. Artık diş tedavileri hamileliğin her döneminde yapılabilir. Ancak bu dönemlerde, aciliyet gereken sıkıntıları belirlemek faydalı olur.

  “Ağrıyan dişin bana faydası olmaz. Kanal tedavisi de, dolgu da tutmaz.” (YANLIŞ)
  Her ne olursa olsun, kişinin kendi dişi kadar sağlıklı bir protez, ne estetik, ne de fonksiyon olarak mümkündür. Kendi dişlerimizi sağlıklı bir şekilde korumak önemlidir.
   
 2. 31 Ocak 2010
  Konu Sahibi : suri
 3. burcusx

  burcusx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  23 Ocak 2010
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  teşekkürler...
   
 4. 4 Şubat 2010
  Konu Sahibi : suri
 5. whitelily8

  whitelily8 gözler kalbin aynasıdır.. Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2010
  Mesajlar:
  446
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  çok güzel bilgiler özelliklede ben karbonatla fırçalardım demek yanlışmış!
   
 6. 30 Temmuz 2010
  Konu Sahibi : suri
 7. nusyamusya

  nusyamusya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  105
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  41
  gerçekden de varmiş doğru bildiğimiz yanlışlar mafoldumben tşkler paylaşım için