Diş tedavisinde çifte standart (BİLGİNİZ OLSUN MAGDUR OLMAYIN)

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve daylight tarafından 25 Kasım 2008 başlatılmıştır.

  25 Kasım 2008
  Konu Sahibi : daylight
 1. daylight

  daylight Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  6 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  2.435
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  148
  SOSYAL Güvenlik Kurumu'nun (SGK), Danıştay kararına karşın yayımladığı genelgeyle, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde çifte standart oluştu, hastalar BUT'lular (Bütçe Uygulama Talimatı- Emekli Sandığı emeklileri, Bağ- Kur ve SSK'lı çalışanlar, emekliler) ve SUT'lular (Sağlıkta uygulama tebliği- devlet memurları) olarak ayrıldı.

  Sevkle özel dişhekimi muayenehanesine giden SGK'ya bağlı hastalar SUT'taki tarifeye tabi tutulup aradaki farkı ceplerinden ödemek zorunda kaldı.

  İzmir Dişhekimleri Odası, her yıl Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan sağlık hizmetlerinin tarifesini oluşturan BUT'da yer alan diş tedavisindeki sınırlama ve bedelleriyle ilgili maddelerin iptali için Danıştay'a başvurup dava açtı. Her yıl yürütmeyi durdurma kararı alınmasına karşın, bu kararı Maliye Bakanlığı uygulamazken çoğunda da karar geç çıktığı için zaman aşımı görüldü. Maliye Bakanlığı'nın BUT kapsamındaki uygulamasına karşılık Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı, Emekli Sandığı, Bağ- Kur ve SSK'lıları çatısı altında toplayan SGK da satın alacağı sağlık hizmetlerinin bedellerini belirleyen SUT'u yayımladı. Oda da SGK'ya bağlı hastaların alacağı sağlık hizmetlerine karşılık ödenecek ücretlerin tarifesinin yer aldığı SUT'un kendilerini ilgilendiren bölümleriyle ilgili Danıştay'a dava açtı. Danıştay 10'uncu Dairesi, hizmet ve ücret kısıtlamalarını hukuka aykırı bularak SUT'un 8.2 maddesinin 9'nci fıkrasının yürütülmesini durdurdu.

  Bu kararın ardından geçen ağustosta önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik, ardından Maliye Bakanlığı birer genelge yayımlayarak, Danıştay kararının uygulanacağını bildirdi. Ağız ve diş tedavi hizmetlerinde ‘devrim' olarak nitelendirilen bu kararla BUT, SUT kapsamındaki tüm hasta ve yakınlarına sevk şartıyla özel dişhekimi muayenehanesinden hizmet alma hakkı verildi. Hizmetlerin de Türk Dişhekimleri Birliği Asgari ücret tarifesinden alınacağı açıklandı. SGK, yürütmesi durdurulan 9'uncu madde ile aynı olan 8'inci maddenin yürütmesinin durdurulmadığını bildiren genelge yayımlayıp, eskiden olduğu gibi SUT'taki tarifenin geçerli olacağını duyurdu. İzmir Dişhekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, SGK'nın bahane gösterip Danıştay kararını uygulamaktan kaçtığını ve vatandaşların ağız diş sağlığı hizmeti almasında ‘çifte standart’a neden olduğunu öne sürerek şöyle konuştu:

  “SGK, milyonlarca mensubunu mağdur eden bu uygulamayı sürdürürken, Maliye Bakanlığı Danıştay kararına uyduğunu bir tebliğ ile duyurdu. 29 Ekim 2008 tarihli tebliğ ile devlet memurlarının sevkle gittikleri özel dişhekimleri muayenehanelerinde alacakları hizmetin bedelinin Türk Dişhekimleri Birliği Asgari Ücret Tarifesi'nden karşılanacağı bildirildi. Yani polisi, öğretmeni, tapu ya da başka bir kurumda çalışan memur ve yakınları artık diş tedavisi için aylarca beklemek zorunda kalmıyor. Ayrıca memur hastaların cebinden para çıkmıyor. Asgari ücret tarifesinden yaptıkları ödemeyi kurumlarından aynen geri alıyorlar. Ama Emekli Sandığı emeklileri, SSK ya da Bağ- Kur'lular bu olanaktan yoksun. SGK'nın uygulaması yüzünden düşük fiyatlı tarifeye mahkumlar ve farkını ceplerinden ödüyorlar ya da ödeme güçleri olmadığı için bu hizmeti alamıyorlar. SGK hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduk.”
   
 2. 25 Kasım 2008
  Konu Sahibi : daylight
 3. AzRASILAM

  AzRASILAM Popüler Üye Pro Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  19.125
  Beğenildi:
  4.211
  Ödül Puanları:
  238
  ülkemzde neyde çifte standart yokki
  bundan da olmasıın
  ölürken bile adam ayıran bi ülkezenginsen rahat rahat ölürsen
  fakrsen çırpına çırpına
  maalesef
  çok şaşamadım onun içiin