Dişi Kuş Olmak Zor !!!

Konusu 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' forumundadır ve yaren_76 tarafından 3 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  3 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 1. yaren_76

  yaren_76 mareşal Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  2.069
  Beğenildi:
  22
  Ödül Puanları:
  148
  Dişi Kuş Olmak Zor


  Kadın olmak ne zor hiç düşündünüz mü?

  Kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını bilmeyenler kadın olmak konusunda ahkam kesenler keşke bir gün bile olsa onların yerinde olabilselerdi.

  Doğuştan başlayalım. Eğer ilk çocuk kız olarak dünyaya gelmişseniz. Önce babanın daha sonra dede ve diğerlerinin ufak da olsa buruk bakışları ile karşıla bilirsiniz. Anne o her daim şefkat dolu yüreğiyle sizi sarmaya hazırdır. Çünkü o bir kadındır. Daha sonraki dönemlerde pembeli cicili bicili zaman zaman da komik kıyafetleri ,ponponlu dantelli çorapları giymek zorunda kalırsınız. Henüz seçme şansınız yoktur. Bebek iken giydirilen minicik etek ve elbiseler büyüdükçe sorun yaratmaya başlar.Kimi aileler etek giy derken kimi aileler pantolona mahkum eder.

  Okul çağına gelince yaşıtınız erkek çocukları tarafından horlanır oyunlara alınmaz sen kızsın diye bir kenara itilebilirsiniz. Oysa ki elinize bebek tutuşturmak yerine top verilse kim bilir belki de sizde onların büyürken ne düşündükleri konusunda bir fikir sahibi olabileceksinizdir. Ama yapılmaz ev aletlerinin minyatürleri evcilik oyunları size arabalar erkeğe, asla araba almazlar. Kızların arabası erkeklerin bebekleri olamaz. Kızlar erkek Fatma olur. Erkekler ise karşı tarafa eğilimli düşüncesi ile daha çocuk yaşlarda sınırlar çizilir. Tabi kızların çizgisi dış dünya ya doğru biraz daha kalındır.

  Ortaokul derken liseye gelen pek az olmasına rağmen eğer çizgiyi biraz olsun zorlayarak kapağı üniversite attıysanız çok çalışmak zorunda kalırsınız. Çünkü zaten kızlar okuyup ta ne olacak zihniyetleri ile yozlaşmış toplumda okulu bitirip kendinizi kanıtlamak için, iş hayatında bir yer edinebilme zorunluluğunuz vardır. Erkeklerin hakim olduğu bir toplum demiyorum dünya da demek daha doğru olabilir. İş hayatında başarılı olmak olduğunuz yerde kalabilmek ayrı bir efor ister bu arada ister okumuş olun ister okumamış belli başlı işleri bilmek zorundasınız. Yemek yapmak, dantel işlemek, ütü ,çamaşır aklınıza gelebilecek her tür ev işi ama zaten bunları üç dört yaşlarında öğrenmeye başlamışsınızdır. Tabi istisnaları saymıyorum. Ama zaten istisnalarda kaideyi bozmuyorlar değil mi?

  Bu arada ergenlik başlarda kavak yelleri esme dönemlerinin ardından eğer iş hayatınız yoksa evlenmek zorunda bırakılırsınız. Yani toplumda kız kurusu diye anılmak istemezseniz.E tabi her zaman bakımlı ve çekici olmalısınız. Kremler, parfümler güzellik ürünleri ,diyet reçeteleri hangi yaşta olursa olsun bunlar kadınlığın vazgeçilmezi olurlar. Mecburlar karşı cins olmasa da söz konusu diğer hemcinsleri ile yarış halinde olurlar. Köydeki kadınlar bunlarla uğraşmıyor diyebilirsiniz ama onlarında başka alternatifleri oluyor uğraşacak. Hem o konuya girmek istemiyorum. Onların yaşadıkları zorlukları başka bir zamanda tartışabiliriz. Ben genel anlamda bahsetmek istedim.

  Evlilik kapıya dayandığında sadece kocanızı değil ailesini de memnun etme zorunluluğunuz vardır. Her iki aileyi de idare etmek size düşer. Çoluk çocuk koca hepsine yetişmek hepsinin bakımını üstlenmek bunları yaparken de güzelliğinizden ödün vermemek zorundasınız. Yoksa kocanızın geçireceği yaş bunalımlarında ikinci kadınlarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Derken gelin eş, anne, üçgenini tamamladıktan sonra yaşınız kemale ermiştir. Ama onunla da bitmez zaman anneanne babaanne gibi sıfatları da isminizin arkasına ekler. Yolu tamamlarsınız. Eğer huzur ve mutluluk hayatınıza hakim olabilmiş ise ne mutlu yoksa yılların yorgunu beyaz saçlarınızı süpürge yaptım diye yakınmaktan başka yapacağınız bir şey yoktur.Uzun lafın kısası dişi kuş olmak ne zormuş değil mi?


  alıntı
   
 2. 4 Haziran 2007
  Konu Sahibi : yaren_76
 3. angelmxuxge

  angelmxuxge Aktif Üye Üye

  Katılım:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  cok zorrrr
   
 4. 15 Mart 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 5. dergem

  dergem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  97
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kadın olmanın zorluğunu çok güzel anlatmışsın.benim anlamadığım bizi anlama zorluğu çeken erkekleride bir dişinin yetişdiriği.erkekler anneleri için anlayışla yaklaştığı bir çok konuya eşi olduğunda aynı anlayışı göstermiyor.herkesi bu sınıfa sokmak yanlış olur aslında ama benim yaşadığım ve çevremde gördüğüm bu .ben kızıma ona destek olacak onu anlamaya çalışacak ve yuvayı yapmanın dişi kuşun değil bir çiftin yapması gerektiğine inanan bir eş diliyorum.ve oğlumuda öyle yetiştirmeye çalışıyorum.
   
 6. 15 Mart 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 7. meri82

  meri82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  5
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  kadın olmak gerçekten çok zor bütün bu zorlukları aşarken yinede fazla bişey istemeyiz biraz anlayış yeterlidir bizim için ........
   
 8. 15 Mart 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 9. nazberen

  nazberen Guest

  ARTIK KUŞ FALAN OLDUĞUMA İNANMIYORUM ASLANIM BEN YAAA ASLANNN
  YOKSA BUNCA DERDİ NASIL TAŞIRIM (GAGAMLA TAŞIYAMAZDIM a.s)
   
 10. 16 Mart 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 11. BarbunyaPilaki

  BarbunyaPilaki Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  827
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  108
  çok doğru tespitlerin olduğu güzel bir yazı kadın olupta katılmamak elde değil
   
 12. 17 Mart 2008
  Konu Sahibi : yaren_76
 13. EU1

  EU1 Guest

  Valla Kadin Olmanin Zor Olduğunu Evlenince Anladim
   
 14. 20 Ocak 2009
  Konu Sahibi : yaren_76
 15. leyl

  leyl Kulluğum Sultanlığımdır Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2008
  Mesajlar:
  878
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  vallahi öyle arkadaşım,eşin,çocuğun zayıflasa sebebi sensin,adamın başındaki her beyaz telin müsebbibi sensin,evlilik kötü giderse suç senindir,adam seni aldattı mı hak etmişsindir,herşeyde senin parmağın vardır lakin söz hakkın yoktur..
  şu an hala;ağzını açtığı her an 'sen sus anlamazsın' cümlesiyle karşılaşan ne çok kadın vardır..
  ama;zalimin zulmü varsa,mazlumun allahı var...
   
 16. 1 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : yaren_76
 17. noralliya

  noralliya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  124
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  zor, bu yüzden en büyük görünmez emekçiler kadınlar...