Disiplin Yöntemlerimiz

Konusu 'Öğretmenlik ve Genel Paylaşım' forumundadır ve temmuziki tarafından 26 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

26 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : temmuziki
  1. temmuziki

temmuziki Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    Öğretmen arkadaşlarım,
    lise öğretmeniyim. tabii öğrenciler çok konuşuyor dinlemiyor vs
    burada disiplin-ceza yöntemlerimizi paylaşabilir miyiz?
    öğrenciye nasıl yaklaşmalı nasıl kendimizi dinlettirmeliyiz?
    yaşadıklarımızı paylaşalım ki yeni öğretmenlere de yol göstermiş olalım

2. 26 Ağustos 2010
  3. miskokulum

miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

Beğenildi:
    389
    Ödül Puanları:
    238
    ben ceza olayını pek sevmiyorum.Öğrenci için en önemlisi kendine değer verildiğini bilmek.Arkadaşlarının yanında onu azarlamamak,tek başınayken istediğini söyleyebilirsin ama sınıf ortamında gururlarına dokunuyor.Şahsına yönelik hakaret etmemek lazım.Bildiğim ve gördüğüm bir şey var ki o da öğrenci seni severse ne kadar problemli biri de olsa derste uslu durur ,en azından bunun için çabalar.

4. 26 Ağustos 2010
  5. temmuziki

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    öğrenciye kendimizi nasıl sevdirmeliyiz
    çok konuştuklarında sukunet ortamını nasıl sağlamalıyız
    bunları mrk ediyorum

6. 26 Ağustos 2010
  7. kibela24

kibela24 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    Asla tutamayıcağınız yerıne getıremıyeceğınız lafları soylemeyın.
    Kac yılllık olursanız olun ılk derse gırdiğnizde ogrencı sızı tanımaya çalışacaktır..
    Konunuza cok ıyı hakım olun.Verdığiniz ödevlerı mutlaka kontrol edın..
    Guncel olaylardan bahsedın.Öğrencılerınızın velılerıyle tanısın..
    Konusan ogrencıyı sınıfta degıl tenefuste yanınıza cağırarak uyarın..

8. 26 Ağustos 2010
  9. miskokulum

miskokulum canlarım...Kağan&Kerem Üye

Beğenildi:
    389
    Ödül Puanları:
    238
    yazdığım şeyleri yaparak,yani onu bir öğrenciden çok bir birey gibi görerek,onunla ilgilenerek,dertlerini paylaşarak,samimi olarak....sevdirebilirsin.Yani ben öğretmenim,ben bilirim,onlar anlamaz şeklinde değil,gerektiğinde özür dileyerek bunu yapabilirsin.Yüzünde hep içten bir gülümsemeyle,belki de o sana günaydın demeden sen ona diyerek,tenefüste gördüğünde halini hatrını sorarak....Ulaşılmaz,soğuk görünerek değil. Ama bütün bunları yaparken de ortamı laçkalandırmadan bunu başarmak gerek.Çünkü malum gençler gevşemeye müsait.Aslında biraz yapı meselesi ve tabii tecrübe işi.

10. 26 Ağustos 2010
  11. temmuziki

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    teşekkürler arkadaşlar
    ilk ders önemlidir
    ilk derste ne söylemeli nasıl davranılmalı
    ve gürültü olduğunda sözlü uyarmalı mı tahtaya vs vurmak çözüm müdür?
    tüm bunlara rağmen sessizlik sağlanamıyorsa ne yapmalı

12. 26 Ağustos 2010
  13. Yusum

Yusum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    ben de lisede öğretmenim ve cidden ipin ucu bir kere kaçtığı zaman yakalamak çook zor.

İlk defa bir sınıfa gireceksem şayet, ciddi olduğumu hissettiririm onlara. Bu ciddiliği bozmak isteyenler olursa, yani bilirsin işte söz almadan soğuk espiriler yapanlar çıkar arada, hiçbir taviz vermeden yani onu duymamış gibi yaparak sözüme devam ederim.

Tabi bu ciddilik sürekli devam etmez. Sınıf kendini ispatladıkça onlara ne kadar samimi olduğumu hissettiririm. İnan bir süre sonra onlar da ne kadar ciddi olursan ol samimi olduğunu hissediyorlar.

Konuyu tekrarlarla ve tahtada şekilden şekile girerek anlatırım. doğruya yakın cevaba bile aferin çok iyi diyerek cevap veririm. Asla açın okuyun kitabı demem. Konuyu öğrencilere anlattırmam, ders sonunda da kısa cevaplı sorular sorarak konuyu pekiştirmelerini sağlarım.

Ben minyon tipliyim ve yeni nesli bilirsin boylu poslular maşallah =)) Okul müdürüm hep söyler ben senin sınıflarında gürültüden geçilmez diye korkuyordum ama tek çıt çıkmıyor, yazılın olduğu zaman hepsi hiç çalışmadığı kadar ders çalışıyor der =)) Gerçekten de söz almadan hiçbir öğrencinin konuşmasına izin vermem asla. Çünkü lisede ve hele ki kalabalık sınıfları idare etmek çok güçtür. Baştan önlemini almazsan ne sen zevk alırsın o sınıfa girmekten ne de konuyu anltabilirsin.

Bir de yazılılar çok önemli bu konuda. eğer ki sınıf ortalamasının yapabileceğinden daha zor sorular sorarsan sürekli, öğrenciler yazılıdan sonra cidden farklılaşabiliyor. Sınıf ortalamasını göz önüne alarak sorular hazırla, yoksa senin tek işinin sıfır vermek olduğunu düşünüyor ve senden gitgide uzaklaşıyorlar.

vee en önemlisi çok ciddi bir durum olmadıkça yani sınıfın hepsinin moralinin kötü olduğu anlar haricinde asla dersimi anlatmamazlık yapmam. Yusum hocanın dersi amaaan bir yolunu bulur boş geçiririz fikrine kapılmalarına izin vermem asla.

Benim yöntemim bu =) Aslında lisedeki sosyoloji öğretmenimim tekniği =) Ona hayrandım herkes despot biri olduğunu düşünür ve korkardı ondan ama hiçbir samimiyetim olmamasına rağmen işini çok iyi yaptığını bilirdim =)

14. 26 Ağustos 2010
  15. temmuziki

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    yusum çok tşk ederim uzunca ve açıklayıcı yazmışsın
    bunları göz önünde bulundurcm
    ama bu ortamı nasıl kurdun nasıl sessizliği muhafaza ettin bunu mrk ettm
    bir de branşınız nedir

16. 27 Ağustos 2010
  17. Yusum

Yusum Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    branşım coğrafya canım.

işte anlattığım gibi, suratım asık değil (Kaşlarım çatık değildir yani) ama ciddi girerim sınıfa. Hani yüz ifadesinden bahsediyorum. Kocaman bir gülümsemeyle giremem sınıfa.

Yeni mi başlayacaksın göreve merak ettim. Ben de ilk başlayacağım zaman çok telaşlıydım =))

Unutmadan hiçbir öğrenciye kolay kolay güvenme =) İlk zamanlar bana bunu çook söylemişlerdi ama ne demek istediklerini anlamamıştım, zamanla ne kadar doğru olduğunu anladım =)

18. 27 Ağustos 2010
  19. temmuziki

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    153
    geçen sene bi okulda staj yaptım ama bu yıl ciddi anlamda ilk kez öğretmenlik yapıcam
    bu yüzden çok heyecanlı değil de telaşlıyım.heyecanımı geçen yıl attım.
    ama ben de minyonumdur küçük gösteririm yaşımı
    beni dinlemezlerse ne yaparım diye düşünüyorum ohaoldumsmile