Dişlerinde bozukluğu olanlar, harika Dişlere kavuşabilirsiniz

Konusu 'Ağız - Diş Sağlığı ve Bakımı' forumundadır ve sinem'is tarafından 26 Nisan 2008 başlatılmıştır.

  26 Nisan 2008
  Konu Sahibi : sinem'is
 1. sinem'is

  sinem'is Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  LAMİNATE VENEER
  Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir.

  Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür. (Bu ışıklarda, içinde metal olan kaplamalar siyah leke olarak sanki ağızda yokmuş gibi görünürler). Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir.

  Tedavi süreci kısadır. İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar. Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağınızı 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.

  Daha sonra dişler kısa ve acısız bir işlem ile hazırlanır, ölçü alınır. Sizin ve hekiminizin birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır.

  Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirler

  Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodu olmuştur.


  LAMİNATE VENEER KİMLERE UYGULANABİLİR?

  * Dişler arasındaki seviye, renk, farklılıklarını gidermede. Beans-ön açıklık (Hasta ortodontik tedavi istemiyorsa)
  [​IMG]

  * Ön dişlerinde büyük dolgu ve koyu renkli dişleri olanlarda
  [​IMG]

  * Geniş bir -U- şeklindeki gülme hattının kazandırılmasında ve bu sayede enerjik ve doğal güzelliğin sağlanmasında
  [​IMG]

  * Dişleri aralık olanlarda
  [​IMG]

  LAMINATE VENEER'IN AVANTAJLARI NELERDİR?

  Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılacak dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Sadece dişin ön yüzeyinden ortalama 0,3-0,7 mm madde kaldırılır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine(küçültülmesine) gerek kalmaz.
  Tedavi süresi kısadır. 2 yada 3 randevuda yepyeni bir gülüşe kavuşursunuz.
  Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
  Doğru endikasyon, doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.
  Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir. Bir laminate veneer ne kadar çok ışık geçirme özelliğine sahipse o kadar daha doğal sonuç elde edilir.
  Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi, diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneer'ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.


  LAMINATE VENEER'IN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

  Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir.
  Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.


  harikalar dimi?
   
 2. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : sinem'is
 3. KelebekGibi

  KelebekGibi Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  470
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  108
  Güzelmis disler ama o maddeyle dolduruyolar sanirim disleri ve disler kaba kaba gözüküyo gibi geldi, iri iri dis biraz yapmacik gözükür bence. Sadece en alttaki örnegi begendim resimde. Digerleride eski haline göre güzel ama yinede ....
   
 4. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : sinem'is
 5. sevdalxixm78

  sevdalxixm78 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2007
  Mesajlar:
  166
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  bende dişlerımı yaptırıcam...bu teknığı doktoruma sorucam aklıma yattı...hem daha kısa surede olması avantajj
   
 6. 27 Nisan 2008
  Konu Sahibi : sinem'is
 7. sinem'is

  sinem'is Aktif Üye Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2008
  Mesajlar:
  64
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  ağız yapısına ve isteklere göre değişiyor diş boyutları kimisi büyük kimisi normal istiyor. bende istiyorum ön dişlerim hafifi aralıklı
   
 8. 2 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : sinem'is
 9. elizab@

  elizab@ pımpığın annesi Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Sinem'is ankarada nerde yaptirmayi dusunuyorsun bu islemi? Benim bi doktorum var ustelik akraba ama pek istedigim gibi yapamiyor, eli estetige yatkin degil, senin bildigin iyi bi yer ya da doktor varsa buraya yazabilir misin?
   
 10. 9 Mayıs 2008
  Konu Sahibi : sinem'is
 11. elizab@

  elizab@ pımpığın annesi Üye

  Katılım:
  5 Şubat 2008
  Mesajlar:
  301
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  fiyatini sordum dis basina 200-300 euro arasiymis
   
 12. 12 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sinem'is
 13. sibel24

  sibel24 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  100
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  108
  bende bu tedavi yöntemini duymuştum ama bi doktor pek tavsiye etmedi
  merak ettiğim kendi dişlerine zarar vermiyor değilmi
  bende ortadaki resimdeki örnekteki sorun var güldüğüm zaman diş eti seviyem fazla görünüyor birde ortodonto tedavisi gördüğüm için dişlerimde lekeler oluştu diğer temizletme tedavileri sonuç vermedi çünkü dişlerimin üzerindeki mine tabakası çok zarar görmüştü
  acaba kocaelide bu konuda bildiğiniz iyi bir doktor varmı gerçi, fiyatı biraz pahalı büyük ihtimalle sossya kurumlar bunuda karşılamıyodur
   
 14. 12 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sinem'is
 15. kahvekolik

  kahvekolik Ya Hafiz! Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2008
  Mesajlar:
  8.195
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  bu bildiğimiz kaplamadan başka bişey sanırım. hiç duymamıştım. dişçim yakın arkadaşım neden bana söylemedi acaba ya, daha yeni 14 tane kaplama yaptırdım. dişlerimin yarısını kesti.
   
 16. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sinem'is
 17. palmi

  palmi Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  3
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar benimde ön üst dişlerim seyrek. dişlerimi yaptırmak istiyorum ama dişlerimin zarar görmesinden ve yapay durmasından korkuyorum. hem maliyeti ne kadar ki??
   
 18. 17 Ocak 2009
  Konu Sahibi : sinem'is
 19. MissA

  MissA Doğum Hikayecisi Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2007
  Mesajlar:
  2.954
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  bu yöntemi duymuştum acaba yaptıranlar varmı aramızda yorumları neler merak ettim