Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Hakkında Kapsamlı Bilgi

Konusu 'Jinekoloji / Kadın Hastalıkları' forumundadır ve TaDukHePa tarafından 16 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  16 Ekim 2009
  Konu Sahibi : TaDukHePa
 1. TaDukHePa

  TaDukHePa ♫♥♥_GLaM_Fa!rY_♥♥&#9 Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2009
  Mesajlar:
  5.670
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  148
  AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ (Disparoni)

  Bu durum; cinsel ilişki sırasında vajen girişinde veya derin ilişkide ağrı hissedilmesi durumudur. Tıbbi literatürde "Disparoni (disparunia, ağrılı birleşme)" olarak geçer.

  Disparoni yakınması bir çok kadında bulunmaktadır. İlk ilişkiden itibaren bu yakınması olanların yanı sıra yıllar sonra cinsel ilişkisi ağrılı olmaya başlayan kadınlar da vardır.

  Ağrılı ilişkinin nedenleri jinekolojik hastalıklar olabileceği gibi psikolojik de olabilir. Bu yüzden nedenin saptanması için iyi bir jinekolojik muayene gereklidir.

  Tanıda, cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu yer de önemlidir.

  Yüzeyel disparoni: Ağrının penisin vajene girişi sırasında dış kısımda hissedilmesidir.

  Vajen veya vulvanın enfeksiyonları (Vajinit ve vulvit'ler)
  Vajen girişinin darlığı
  Menopoza bağlı vajinal kuruluk ve atrofi (dokunun küçülmesi)
  Vajinismus
  Kızlık zarı'nın normalden kalın olması
  Vajenin kayganlığını sağlayan sekresyonların (salgıların) az olması gibi durumlar yüzeyel disparoniye neden olabilmektedir.

  Derin disparoni: Vaginaya penisin tam olarak girdikten sonra alt kasık bölgesi veya karında ağrı hissedilmesidir.

  Endometriozis
  Rahim, yumurtalık, tüpler veya alt karın bölgesi ile ilişkili hastalıklar derin disparoniye neden olabilmektedir.

  Bu iki ağrı çeşidinin ayrılması tanıya yardımcıdır.

  Menopozdaki kadınlarda vajen epitelinin sağlamlığını ve kayganlığını sağlayan estrojen hormonu eksikliği nedeni ile disparoni şikayeti olmaktadır. Bu problem, menopozal hormon tedavisi ile kolaylıkla düzelebilmektedir. Çünkü menapoz sonrasındaki kadınlara östrojen verilmesi vajina ve klitoristeki kan akımını artırır.

  Yaşlanma ve menapoz sonucu en sık karşılaşılan cinsel yakınmalar istek kaybı, ağrılı cinsel birleşme, cinsel cevabın azalması, orgazma ulaşmada zorluk Anorgazmi (orgazm olamama) ve genital duyarlığın azalmasıdır. Islanmanın azalması ve duyarlığın bozulması östrojen düzeylerinin düşüklüğü ile ilişkilidir.

  Testosteron düzeylerinin düşük olması cinsel uyarılma, genital duyarlık, libido ve orgazmdaki azalma ile birliktedir.

  Bütün bu durumların dışında herhangi bir neden saptanamayan disparoni hastaları da bulunmaktadır. Böyle bir durum daha çok kadının bilinç altını etkileyen psikolojik bir durumla ilgilidir. Bu gruptaki hastalar, psikolojik danışmanlıkla tedavi edilmelidir.

  Tedavide Cerrahi Yöntemler

  Evliliklerinin ilk dönemlerinde disparoni şikayeti olan kişilerin tedavilerinde son yıllarda cerrahi yöntemler kullanıma girmiştir. Bunun için bir takım testlerle ağrıya duyarlı bölgeler tespit edilip lokal anestezi ile (bölgesel uyuşturularak) bu bölgenin çıkartılması ve/veya vajen girişinin bir miktar genişletilmesi cinsel ilişkide ağrı problemini tümden giderecektir.

  Yine aynı şekilde normal doğum sonrası atılan dikişler estetik olarak iyi bir görünüm sergilemeyebilir ve hatta ilişkide ağrıların oluşmasına neden olabilir. Bu durumda da cerrahi olarak vajinal estetik operasyonlar başarı ile yapılabilmektedir.  (jinekolognet)