Diyabetli Olmak, Anne Olmaya Engel mi?

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve TATOSH tarafından 5 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

  5 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 1. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  Diyabetli Olmak, Anne Olmaya Engel mi?


  Diyabet hastası olan kadınların sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmesi ve sağlıklı bir bebeğe sahip olması için, gebeliğin öncesinden başlayarak uzman kontrolünde olmaları gerekiyor. Acıbadem Diyabet Merkezi’nden Dr. Yaser Süleymanoğlu merak edilen soruları yanıtlıyor.

  Diyabeti olan kadının hamile kalması ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmesi mümkün mü?
  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Diyabetle yaşamayı bilen ve kontrollerini düzenli yaptıran diyabet hastalarının sağlıklı bir bebek sahibi olmaması için neden yok. Ancak gebe kalmadan önce ve gebelik döneminde bilinmesi, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. gebelik döneminde diyabet hastalığının görülme sıklığının %5- %9 arasındadır. Diyabet ve gebelik ilişkisi, önemli bir konudur. Tanı ve tedavideki gelişmeler sayesinde, binlerce diyabetik kadın problemsiz bir gebelik dönemi geçirerek sağlıklı bebek sahibi olabilirler. İnsülinin keşfinden önce, hem anne hem de çocuk için varolan büyük problemler artık yok olabiliyor. Bugün uygulanan bilinçli erken tedavi yöntemleri hastalığın yan etkilerini ve anne-çocuğun ölüm riskini en düşük düzeylere indirebiliyor.

  Gebelik döneminde de daha önce hiç şikayeti olmamasına karşın bazı anne adaylarında diyabet görülebiliyor. Bunun sebebi nedir?

  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Gebelik döneminde gebeliğin fizyolojisi gereği, bebeğin gelişimi için bazı hormonlar normalden daha fazla salgılanıyor. Gebelikte artan gebelik hormonları ise (Beta HCG ve HPL) diyabetin oluşmasında rol oynuyor. Bu açıdan özellikle diyabeti olan anne adaylarının diyabet doktoru ve kadın hastalıkları uzmanına başvurmaları önem taşıyor.

  Diyabetin anne karnındaki bebeğe etkileri nelerdir?[/B

  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Yükselen kan şekeri doğrudan çocuğa plasenta yoluyla geçer. Bu durumda çocuğun pankreası sürekli uyarılarak çocuğun kilosunda hızlı artış oluşur. İri bebek doğumuna sebep olan bu durum aslında Tip II Diyabet tohumlarının atıldığının belirtisidir. Bu çocukların beslenmesine ve egzersizine özen gösterilmezse aşırı şişman ve şeker hastası olurlar. Ayrıca özellikle kan şeker düzeyleri kontrolsüz olarak yüksek olduğu durumlarda, düşük ve ölü doğum, gebelik toxemisi (hipertansiyon) ve plasentanın erken ayrılma riski artar.

  Kimler risk altında?

  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Hamilelik döneminde hormonların artışı tüm gebelerde görülüyor. Ancak gebelik diyabeti sadece bazı kadınlarda rastlanıyor. Bunları şöyle sıralamak mümkün:

  * derece akrabalarında diyabet öyküsü olanlar,
  * Kilolu veya şişman olanlar,
  * Daha önce 4 kg. ve üzerinde bebek doğuranlar,
  * Daha önce ölü doğum ve düşük yapmış olanlar,
  * Daha önceki gebeliklerinde "Gestasyonel Diyabet" geçirmiş olanlar,
  * Hipertansiyonu (yüksek tansiyon) olanlar ve kan yağları yüksek olanlar,
  * Yaşı 30 ve üzerinde olanlar,
  * Daha önce "gizli şeker" olduğu söylenmiş olanlar,
  * Polikistik over sorunu olanlar

  Tanı nasıl konuyor?
  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Gebelik döneminde şeker tanısı koymak zor değil. Bunun için yapılması gereken hamileliğin 24. ve 28. haftada arasında 50 gr glukoz ile tarama testi yaptırmak. Testte, günün herhangi bir saatinde, suda eritilen 50 gram şeker alındıktan 1 sonraki kan şekeri değerine bakılıyor. “Eğer glukoz yüklemesinden 1 saat sonraki kan şekeri 135mg/dl altında ise tarama testi negatif olarak değerlendirilir ve gebede gestasyonal diyabet olasılığından uzaklaşılır.” Ancak daha önceden bahsedilen risk faktörlerinin varlığında (önceki gebelikte gebelik diyabeti, iri bebek, ileri anne yaşı, aile hikayesi olanlarda) 50 g şeker yükleme testi erken dönem gebelikte yapılmalı ve sonrasında, 24-28. hafta arasında tekrarlanmalıdır. Eğer kan şekeri 135mg/dl üzerinde ise gebeye 100 gr glukoz ile 3 saatlik ikinci bir şeker yüklemesi yapmak gerekir. Gebeliklerinde gestasyonel diyabet tanısı konmuş annelere lohusalık bitiminde 75 gram glukozla şeker yükleme testi uygulanır. Bu test normal çıksa da annenin sonraki gebeliklerinde ya da hayatının ileriki dönemlerinde şeker hastalığına yakalanma riskinin diğer insanlara göre %30-50 daha fazla olduğunu bilmesi gerekir.

  Tedavisi nedir?

  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Gebelik döneminde diyabet sorunu yaşayan kadınların sürekli uzman kontrolü altında tutulmaları gerekiyor. Hatta diyabeti olan kadınların gebe kalmadan birkaç ay önce izlenmeye başlanması ve tedavi programına alınması şart. Gebeliği sırasında ortaya çıkan diyabeti olan hastalarda başlangıçta gebe izlenir ve kişiye özel egzersiz, özel beslenme planı uygulanır. Bir- iki hafta izleme rağmen kontrol sağlanamayan durumlarda kan şekerini ideal hale getirebilmek için insülin tedavisine başlanmalıdır. Bu dönemde anne mutlaka kan şekeri ölçüm cihazı almalı, kan şekerini her öğünden önce, öğünlerde 2 saat sonra ve yatarken olmak üzere 7 defa ölçmelidir.

  Tedavide insülin kullanılır mı?

  Dr. Yaser Süleymanoğlu: Hasta ve yakınları insülin bağımlılığı veya çocuğa verecek zararlar gibi değişik yanlış bilgilerle karşımıza çıkmaktadırlar. Biz diyoruz ki, insülin tedavisi doğal ve fizyolojik bir yaklaşımdır. Anneye ve çocuk için son derece güvenlidir. Asıl yanlış olan gebe olup, gebelik sırasında kan şekerini takipsiz bırakmak ve kontrol altına almayarak hem anne hem de çocuğunun hayatını tehdit edecek sorunlarla karşılaşmaktır. Oysa yurt dışında yapılan bir araştırma da insülin kullanımın olası komplikasyonları önlemede ne kadar etkin bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Buna göre hamileliğin 24--34. haftaları arasında bulunan ve diyabeti olan 1000 gebe kadından kan şekeri kontrol altında tutulanlarda rutin takip edilenlere göre daha az doğum komplikasyonu görülmüş.
   
 2. 5 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 3. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  rabbim kimsenin başına böyle bir hastalığı vermesin..çok zorr:senağlama:
   
 4. 6 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 5. niva

  niva Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Haziran 2008
  Mesajlar:
  318
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  onu yaşamayan bilmez.. ALLAH yar ve yardımcımız olsun.. inşallah sağlıcakla alırız bebişlerimizi kucağımıza.. dün biraz ateşim vardı..boğazımda enfeksiyon oluşmuş değerler yüksekti.. inşallah bugün düzelir..
   
 6. 6 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 7. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  inşallah canım...sağlıkla alırız yavrularımızı kollarımıza....
  çok geçmiş olsun aman dikkat et canım..
  rabbim bu zor dönemlerimizde yardımcı olsun bizlere...
  kendine ve şeker yavruna çok iyi bak...:1hug:
   
 8. 6 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 9. sema3455

  sema3455 yoğun yorgun uykusuz... Üye

  Katılım:
  15 Haziran 2008
  Mesajlar:
  5.950
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  146
  tatoşcum canım çok geçmiş olsun.allah bebişin sağlıkla kucağına almayım nasip etsin.sana bişe sorcam bu topikte açtığımz konuyu nasıl kapatıcaz ben bilmiyorumda.aynı adla 3 konu açmışımmm
   
 10. 6 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 11. EU1

  EU1 Guest

  benim annemnde diyabetli ve su anda 16 haftalık gebe

  ve allaha sükür su an için kötü bi durum yok inş hep böle devam eder
   
 12. 6 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 13. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  çok saol canım...
  amin darısı olmayanların başına...
  modatörlere durumunu iletirsen silerler canım yoksa normalde kendimiz silemeyiz..sevgilerrr
   
 14. 6 Temmuz 2008
  Konu Sahibi : TATOSH
 15. TATOSH

  TATOSH Ask dolu Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.701
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  gerçekten mi?
  ayyy maşallah diyelim ozaman rabbim sağlıkla kucağınada almayı nasip etsin..
  allahım sen meleklerimizi koru ..
  tebrikler abla oluyor sun demek...ne güzel bir duygu...k.i.b..
   
 16. 19 Kasım 2009
  Konu Sahibi : TATOSH
 17. yavruku

  yavruku Aktif Üye Üye

  Katılım:
  9 Ekim 2009
  Mesajlar:
  8
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yokmu başka diyabetl, anne adayı yada anne olan arkadaş yardım edin ne olurr
   
 18. 20 Ağustos 2011
  Konu Sahibi : TATOSH
 19. elsal

  elsal Aktif Üye Üye

  Katılım:
  18 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  1.317
  Beğenildi:
  418
  Ödül Puanları:
  68
  29 yasımdayım 19 yllık dıyabetlıyım cocuk ıstıyorum ama korkuyorum sekerlerım duzensız hgA1c yenı 8.2ye dustu benım durumumda olan varmııııııııııııııııııııı