Diyaliz 1)Hemodiyaliz 2 )Periton Diyalizi

Konusu 'Nefroloji - Böbrek Hastalıkları' forumundadır ve arzusoydan tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

  12 Ocak 2008
  Konu Sahibi : arzusoydan
 1. arzusoydan

  arzusoydan Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2007
  Mesajlar:
  946
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  merhaba arkadaşlar.benim annem 1 seneden fazladır diyaliz hastası.kendisine , günde dört ya da beş defa periton diyalizi uyguluyordu.periton diyalizi , hemodiyalizden hem daha kolay, uygulaması da basit. çünkü hemodiyalize giren hastaların diyaliz sonrası neler yaşadıklarını az ya da çok duymuşsunuzdur.son bir,bir buçuk aydır da gece uygulanan makineli diyaliz uygulanıyor kendisine .periton diyalizi ve makineli periton diyalizi evde rahatlıkla yapılabiliyor.bu konu hakkında bilginiz olmasını istedim.

  DİYALİZ

  Genel Bilgiler
  Vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İlerlemiş böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Diyaliz tedavisi bozulmuş böbrek işlevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar. 30-40 yıl önce ilerlemiş böbrek yetmezliği olan hastalar günler-haftalar içinde kaybedilirdi. Diyaliz teknolojisinde sağlanan gelişmeler, bu hastalarda önce yaşam süresini uzatmış, daha sonra yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır. Bu nedenle günümüzde diyaliz hastaları şanslıdır.
  Diyaliz tedavisi iki şekilde uygulanabilir.
  1. Hemodiyaliz
  2. Periton diyalizi
  Hemodiyaliz
  İlk kez 1944 yılında Hollandalı bir hekim olan Kolff tarafından yapılmıştır. Özel bir membran ile hastanın kanının makineler aracılığı ile temizlenmesi işlemidir. Hemodiyaliz işleminin gerçekleşmesi için yeterli kan akımı sağlanmalı, bir membran ve hemodiyaliz makinesi sağlanmalıdır. Yeterli kan akımınının sağlanması için hastanın atar ve toplar damarı arasında bir pencere ( arteriyovenöz fistül ) yaratılmalı veya hastanın büyük bir toplar damarına geçici kateter konmalıdır.
  Hemodiyaliz tedavisi hastanın böbrek yetmezliğinin şiddetine, yaptığı idrar miktarına bağlı olmak üzere haftada 2 - 3 kez 4 - 6 saat süre ile uygulanır. Yetersiz hemodiyaliz tedavisi hastada hasara ve ölümlere yol açabilir. Hemodiyaliz tedavisi genellikle hastanede veya bir hemodiyaliz ünitesinde uygulanır. Ancak uygun makine ve ekipmanla evde de uygulanabilir.
  Türkiye’de yaklaşık 15 bin hemodiyaliz hastası vardır.

  Periton diyalizi
  Periton karın boşluğunda bulunan organların etrafındaki zar için kullanılan tıbbi terimdir. Periton zarının (membran) insanlardaki yüzey alanı yaklaşık 2 m2’dir. Periton diyalizinde (hemodiyalizden farklı olarak özel bir membran yerine) periton membranı kullanılır. İlk kez 1923 yılında Ganter tarafından gerçekleştirilmiştir. Periton diyalizinin gerçekleşmesi için 3 teknik unsura gereksinim vardır:
  1.Karına yerleştirilmiş kateter
  2.Uygun diyaliz sıvısı
  3.Kateter ve diyaliz sıvısı arasındaki bağlantı sistemi

  Periton diyalizi tedavisi değişik şekillerde uygulanabilir. Bunlardan en sık uygulanan teknik sürekli ayaktan periton diyalizidir. Periton diyalizi makinesi kullanılarak değişik periton diyalizi teknikleri geliştirilmiştir.

  Sürekli ayaktan periton diyalizi
  Periton boşluğuna doldurulan diyaliz sıvısının 4-8 saat beklemeyi takiben yenisi ile değiştirildiği basit bir yöntemdir. Genellikle günde 4 kez hastanede veya evde yapılır. En önemli avantajı hasta tarafından evde yapılabilmesidir. Bu tedavinin başarılı olmasında eğitim çok önemlidir. Türkiye’de yaklaşık 1500 periton diyalizi hastası vardır.

  Hastalar tıbbi bir engel yoksa hemodiyaliz veya periton diyalizinden birisini seçebilirler.alıntı.
   
 2. 5 Şubat 2009
  Konu Sahibi : arzusoydan
 3. difembahya

  difembahya Aktif Üye Üye

  Katılım:
  2 Şubat 2009
  Mesajlar:
  53
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  benim babamda böbrek hastası..2 aydır diyalize giriyo..ilk acılan fistülü tıkanma yaptı dün yeniden fistül açtılar..morali cok bozuk ben ömür boyu diyalizi çekemem diyo..o yüzden böbrek naklini düşünüyo..ama biz nakilden korkuyoruz..böbrek nakliyle ilgili bilginiz varmı arkadaşlar?
   
 4. 30 Temmuz 2009
  Konu Sahibi : arzusoydan
 5. munu

  munu Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  arkadaşlar babam 5 yıldır haftada 3 gün diyalize giriyor...o kadar çok bıktı ki anlatamam hiç bir kelimeyle ifade edemem allah herkesin yardımcısı olsun....
   
 6. 12 Eylül 2009
  Konu Sahibi : arzusoydan
 7. sepia

  sepia Aktif Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  yinede iyi tarafından bakmalıyız eskiden bu hastalar ölüme mahkumdu ...
   
 8. 31 Mart 2010
  Konu Sahibi : arzusoydan
 9. hulya1

  hulya1 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  31 Mart 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Ablamın böbrek yetmezliği nedeniyle koluna fistür açılacaktı ben araştırdım ve ibrahim beyin kronik böbrek yetmezliğini tedavi ettiği komşumdan öğrendim, yanına gittim iksir, tonik, damar ve böbrek çayı alarak gönderdim.Ablam bu ürünleri bir aydır kullanıyor.Ablamın kreatinin değerleri bir haftada 2,97'den 3,42'ye yükselmişti.Bu rapordan sonra panik oldu ve bir ay doktora gitmedi ve bir ay sonra iksir tonik ve böbrek çayına başaldı, yani iksir, tonik ve böbrek çayına başlamadan önce kreatinini tahminen 5 idi.ıksir, tonik ve çayı kullanmaya başladıktan bir aqy sonra kreatinini düşmeye ve kasiyumu yükselmeye başladı.Abi Allah senden razı olsun.