Diyet Efsaneleri Çürütüldü...

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve Cicilikiz tarafından 7 Ocak 2010 başlatılmıştır.

  7 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 1. Cicilikiz

  Cicilikiz Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1.972
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  106
  Su içersem zayıflarım, öğün atlarsam kilo veririm, sigarayı bırakırsam kilo alırım, kepekli ürünler şişmanlatmaz… Şişmanlığı içinden çıkılmaz hale getiren diyet efsaneleri araştırmayla çürütüldü.Fazla kilolarla mücadele edenlerin ulaştığı sonuçlar pek iç açıcı değil. Kilo verdikten sonra bunu koruyanların sayısı ise gün geçtikçe azalıyor. Bu gidişatın birçok nedeni var, en önemlisi ise kilo verme sürecinde kargaşaya ve bilgi kirliliğine neden olan diyet efsaneleri. Çünkü bu bilgiler, hatalı diyetlere, hatalı diyetler de kilo verme başarısının düşmesine neden oluyor.

  [​IMG]

  1500 kişi üzerinde yapılan araştırma, toplumda diyet efsanelerine inancın son derece yüksek, kilo verme ve sağlıklı beslenme ile ilgili hatalı bilgilerin de yaygın olduğunu ortaya koydu. Çalışmanın çarpıcı sonuçlarından biri de şişmanlık düzeyinin artmasıyla efsanelere olan inanç ve uygulamaların da artması.

  Araştırmayı, Fark Etmeden Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’ndan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez gerçekleştirdi. Arştırmanın bilimsel değerlendirmesini ise Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Murat Baş yaptı.

  Dünya Sağlık Örgütü, önlem alınmazsa 2010 yılında yetişkin popülasyonda 150 milyon, çocuk ve ergenlerde ise 15 milyon kişinin şişman olacağını tahmin ediyor ve şişmanlığı salgın bir hastalık olarak tanımlıyor. Türkiye’nin şişmanlık ile ilgili projeksiyonu da farklı değil, öyle ki her iki kadından biri ve üç erkekten biri şişman.

  YAŞAM BOYU KıLO YÖNETıMı

  Amerikan Diyetisyenler Derneği Denizaşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi de olan Selahattin Dönmez, danışanlarının diyet inanışları ve hataları üzerine yaptığı çalışmanın amacını şöyle özetledi.

  “14 yıldır beslenme danışmanlığımıza başvuran bireylerin, “Kötü besin yoktur, kötü beslenme vardır” ilkesinden uzaklaştıklarını, hızlı kilo verdiren yöntem arayışına girdiklerini tespit etmiştim. Kilo verme sürecindeki olumsuzluklarda örneğin, o hafta çok küçük aksaklıklara bağlı kilo verilemediği zaman, bireyin bir suç unsuru aradığını ve bazı inanışların açığa çıktığını gördüm. Verilen kilonun geri alınmasıyla oluşan hayal kırıklığını önlemek, hatalı bilgileri bulmak, kaliteli kilo verme önerilerini belirlemek, bilgi karmaşasını ortadan kaldırmak ve çevresel faktörlere göre yaşam boyu ve kişiye özel önerileri ön plana çıkarmak için bu araştırmayı planladık. Binlerce literatür taranarak ulaşılan bilimsel detaylar diyet efsaneleriyle ilgili bu sonuçları ortaya çıkardı.”

  ıŞTE KAFA KARIŞTIRAN 20 DıYET EFSANESı

  Araştırma, yaş ortalaması 35, kilolu-şişman olan, hayatlarında en az bir kere diyet tecrübesi yaşamış, lise ve üzeri eğitim seviyesindeki kadın-erkek 1500 kişi üzerinde bire bir görüşme yapılarak tamamlandı. Türkiye’de ilk kez yapılan, bilimsel olarak değerlendirilen araştırmaya konu olan 20 diyet efsanesi ve bunlara inananların yüzde olarak oranları ise şöyle:

  1- Su içersem zayıflarım yüzde 63,

  2- Ana öğünlerden birini atlarsam kolay kilo veririm yüzde 96,

  3. Ne kadar az uyursam, o kadar hızlı kilo veririm yüzde 40,

  4. Sigarayı bırakırsam hızlı kilo alırım yüzde 57,

  5. Saat 19:00’dan sonra birşey yersem şişmanlarım yüzde 37,

  6. Düşük kalorili kepekli ürünlerle daha kolay kilo veririm yüzde 58,

  7. Meyve, yemekten 2 saat sonra yenilmeli yüzde 70,

  8. Açken fiziksel aktivite yaparsam daha çok yağ yakarım yüzde 74,

  9. Sabah aç karnına limon veya greyfurt suyu içersem yağ yakarım yüzde 76.

  ELMA SıRKESı Mı LAHANA MI DAHA ETKıLı?

  10. Zayıflamak ve toksinlerden arınmak için detoks diyeti yapmak zorundayım yüzde 40,

  11. Medyada yer alan beslenme bilgilerinin son derece güvenli olduğuna inanıyorum yüzde 96,

  12. Kilo yönetimi programlarında 3 beyaza yer yoktur yüzde 72,

  13. Light ürünlerin kalorisi yok, istenildiği kadar tüketilebilir yüzde 95,

  14. Sağlıklı beslenmede kırmızı ete yer yoktur yüzde 95,

  15. Maydanoz suyu zayıflamak için idealdir yüzde 83,

  16. Hangi yöntemle olursa olsun verilen kilo geri alınır yüzde 83,

  17. Lahana metabolizmayı hızlandırarak zayıflatır yüzde 66

  18. Protein diyetleri ile zayıflamak daha kolaydır yüzde 79,

  19. Zayıflama ilaçları ile hızlı kilo veririm yüzde 95,

  20. Elma sirkesi içersem yağlarımı eritirim yüzde 88.

  EFSANELERıN ÖNÜNE GEÇEBıLıRıZ

  Selahattin Dönmez, araştırmayla ortaya çıkan tabloyu, “Sonuçta yüksek yüzdeler olmasına şaşırmadım, zaten biliyordum, benim için ilginç olmadı. Bunları araştırmayla kanıtlayıp doğru bilgileri söylersek kilo yönetimindeki efsanelerin önüne geçebileceğimizi hissettim” şeklinde yorumladı. Peki, diyet efsanelerine takılmadan, sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloyu korumak için ne yapmak gerekir? Dönmez, bu noktada fonksiyonel diyet vurgusu yapıyor ve kişiye özel diyetin neden önemli olduğunu anlatıyor.

  DOĞRU KıŞıYE, DOĞRU DıYET

  “Fark Etmeden Diyet programında biz fonksiyonel diyet uyguluyoruz. Bu sistem, her yeni bilgi ile yenilenir ve insanlara daha iyi “kilo verme” kılavuzları sunar. Asıl amacım, kilo korumaya yönelik beslenme taktiklerini içeren, vücut yağ dokusunu azaltıp, kas yoğunluğunu koruyan, az kilo veriminde bile vücutta ciddi olumlu değişiklikler oluşturan kişiye özel beslenme modelini uygulamak. Fonksiyonel diyet ile hedeflenen, dengeli bir beslenme planlamak, kilo verirken oluşacak kronik hastalık riskini aktive eden geni baskılamak, kilo verecek bireyin hangi diyete daha iyi yanıt vereceği sorusuna doğru cevabı bulmaktır.

  Genetik yapımızdaki değişiklikler, diyete ve ilaçlara yanıtlarımızın farklı olmasını sağlar. Bu nedenle bireyler benzer diyetlere farklı yanıtlar verir. Bazıları hızlı, bazıları yavaş kilo verirken bazıları da sık duraksarlar. Fonksiyonel diyet ile kilo duraksamasını engellemek, kilo verecek kişiye uygun besinlerin yarar ve risk mukayesesini yapmak gerekir. Bazı besin öğelerini az almak hastalık riskini artırır, eksik alınan yerine konulduğunda hastalık riski azalır, yüksek miktarda alındığında ise yararlı etki kaybolur ve risk yeniden ortaya çıkar.

  FORKSıYONEL DıYETTE EFSANELERE YER YOK


  Diyette efsanelere gerek yok
  Fonksiyonel diyette; denge, çeşitlilik ve porsiyon ölçüsü bireye özgü ayarlanır. Fonksiyonel diyetle 24 saat içerisinde hücre DNA’sına 10.000 olan serbest radikal saldırısı çinko, selenyum, A, C, E vitaminleri ve besinlerle sağlanan polifenollerle engellenir. Kilo verme ve yaşla birlikte oluşacak kas güçsüzlüğü azaltılır. Antioksidandan zengin beslenme planı kişiye özgü uygulanarak, yaşlanma kromozomlarının uç kısımlarını koruyan “telomer” adlı bölgelerin kısalması engellenir.

  Fonksiyonel diyette vitamin desteğine de gerek kalmaz çünkü tüm besinlerin dengeli harmanlanması ile toksik dozlara ulaşmayan vitamin miktarını da sağlarız. Bu diyetle bazı besin öğeleri bir araya getirilerek etkileri daha da belirginleştirilir. Örneğin, soya ve yeşil/siyah çayı beraber tüketmek kilo verirken erkekleri prostat kanserinden tek başına tüketilmelerine göre daha fazla korur. Örneğin, kilolu kişilerdeki karaciğer yağlanmasını folik asit, metiyonin, B12, B6 ve kolinden zengin beslenme ile ilaç kullanmadan düzeltmek mümkündür. Yani burada besin ile besin etkileşimi yapılır.

  DEMET KUTLUAY HAMıLELıK KıLOLARINI NASIL VERDı?

  Selahattin Dönmez, danışanlarından manken Demet Kutluay’ın fonksiyonel diyetle doğum sonrası rahatça kilo verdiğini, üstelik bunu kurabiye, kek ve makarna gibi besinleri bolca yiyerek başardığını söylüyor.

  “Mart 2009′da ikinci kez anne olan ünlü model Demet Kutluay, lohusalık ve emzirme dönemini ideal şekilde atlattıktan sonra, yaşam tarzına uygun ve kişiye özgü olan ‘Fark Etmeden Diyet Doğum Sonrası Beslenme Programı’ ile hamilelik döneminde aldığı 20 kiloyu verme ve koruma kararı aldı. ışin püf noktası, Demet Hanım’ın metabolizma, vücut yapısı, kan bulguları ve sosyal hayatı temel alınarak, sevdiği besinlerle ve kendisi için hazırlanan fonksiyonel diyet programına uyması ve yüzde 100 etkinlik sağlamasıdır. Demet Kutluay, bu diyet programı ve düzenli fiziksel aktivite ile hem de istediği yemekleri yiyerek kolayca kilo verdi ve bunu korumaya devam ediyor. Kutluay, kızı ve oğlu için hazırladığı ev yapımı kurabiyelerden böreklere, peynirli tostlardan, pilav ve makarnalara kadar birçok besini bolca yiyerek formunu koruyor.”

  DEMET KUTLUAY’IN ZENCEFıLLı ZAYIFLAMA ÇAYI

  Selahattin Dönmez, son olarak Demet Kutluay’ın kilo vermesine yardımcı olan Fark Etmeden Diyet’in Zencefilli ıçeceği tarifini de paylaştı. ışte Demet Kutluay’ın zayıflama çayı:

  Malzemeler: 3 parça taze veya kuru zencefil, 1 yemek kaşığı bal, 1 dal veya rulo tarçın, 2 litre su, iri doğranmış 1 adet limonun kabuğu

  Yapılışı: Taze veya kuru zencefil parçaları ve limon kabuğu 2 litre suda kaynatılır. ıçerisine rulo tarçın atılarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır. Su ılımaya yakın 1 yemek kaşığı bal ilave edilir ve karıştırılır. Süzüldükten sonra içime hazırdır. Ara öğünlerin ardından 1’er su bardağı tüketilmesi önerilir.

  Etki Mekanizması: Artirit ağrıları. Menstural kramplar, soğuk algınlığı, grip, boğaz ve baş ağrısında etkilidir. Yağ yakımını hızlandırır, sindirimi kolaylaştırır, mide bulantısı, gaz ve hazımsızlık şikayetlerini azaltır
  Uyarı: Kan sulandırıcı ilaç kullananların zencefil tüketmemesi önerilir.

  (ntvmsnbc.com)
   
  Son düzenleme: 7 Ocak 2010
 2. 7 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 3. hilall23

  hilall23 Popüler Üye Üye

  Katılım:
  24 Eylül 2009
  Mesajlar:
  278
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  106
  teşekkürler canım paylaşım için
   
 4. 10 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 5. zeysb

  zeysb Umutlu :) Üye

  Katılım:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.806
  Beğenildi:
  307
  Ödül Puanları:
  113
  valla ben zencefili sürekli içerim formumuda ona borçluyum...bide yoğurda...tavsiye ederim kızlar...saol canım paylaşımın içina.s.
   
 6. 11 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 7. nazz81

  nazz81 artık mutluyum Üye

  Katılım:
  9 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenildi:
  110
  Ödül Puanları:
  153
  ama ben o efsanelerin doğruluk payı olduğuna inananlardanım
  hepsi değil tabiki ama
   
 8. 13 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 9. diantus

  diantus Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  571
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  evet bu zencefilli caya başlamak gerek...
   
 10. 4 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 11. didmus

  didmus Aktif Üye Üye

  Katılım:
  27 Ocak 2010
  Mesajlar:
  50
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Arkadaşlar doğadan form çaylarını deneyen ve işe yarayan var mı?
   
 12. 13 Şubat 2010
  Konu Sahibi : Cicilikiz
 13. pembedir

  pembedir Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  çok ilginç bir çalışma olmuş