Diyet kola suda nasıl yüzebiliyor?

Konusu 'Bunları biliyor muydunuz ?' forumundadır ve realist tarafından 28 Ocak 2008 başlatılmıştır.

28 Ocak 2008
    Konu Sahibi : realist
  1. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Tabii evinizdeki teneke kutu kolaları suya atıp, yüzme bilip bilmediklerini test etmek gibi bir merakınız yoksa bilemezsiniz. Suya atılan bir teneke kutu diyet kola batmaz ama aynı hacim ve ebattaki normal kola batar. Bunun doğruluğunu ABD'deki kola üreticilerinin yetkilileride onaylamışlardır. Peki diyet kola yüzmeyi nasıl öğrendi?
    Her iki kolayı da suya koyduğunuzda (attığınızda değil) diyet kola yüzeye doğru çıkar ama, klasik kola da taş gibi dibe oturmaz. Yüzeye çıkayım mı, çıkmayayım mı dercesine salınır durur.
    Üreticilerin bu durumu, diyet kolalarda kullanılan suni tatlandırıcıların yoğunluklarının şekere göre daha az olması ve bu nedenle de bir kutuda daha az miktarda kullanılmaları şeklinde izah ediyorlar. Gerçekten "aspartame" denilen tatlandırıcı, şekerden 2 yüz kez daha tatlıdır. Yani bir kolayı tatlandırmak için 10 çay kaşığı şeker koymanız gerekiyorsa, aynı tatlılığı bir çay kaşığının yirmide biri kadar suni tatlandırıcı katarak verebilirsiniz.
    Aslında diyet kola ve kutunun yapıldığı alüminyumun yoğunlukları ayrı ayrı sudan fazladır ama kutunun içindeki hava ve gaz kabarcıkları, onun ortalama yoğunluğunu, suyun yoğunluğunun biraz altına indirir. Arşimet'e göre ortalama yoğunluğu sudan az olan her şey yüzebilir.
    Bu arada biradan da bahsetmeden geçemeyeceğiz. Evinizdeki aynı hacimdeki teneke kutu biraları suya koyun, hepsinin farklı derinliklerde kaldıklarını göreceksiniz. Bunun nedeni suyun kaldırma gücünden ziyade tüketici yasalarıdır. Kutunun kenarında yazan hacim miktarı yasal olarak en az olanıdır. Doldurma sistemindeki hassasiyet pek iyi değilse, daha çok dolanlar daha ağır olabilirler.
    Kutu biralar eğer üzerlerinde yasal minimum miktar kadar doldurulurlarsa, içlerindeki hava ve karbondioksit sayesinde yüzebilirler. Ancak üreticiler, yasadan çekilmeleri nedeni ile, biraları minimumdan değil de, biraz fazla doldurmayı tercih ettiklerinden kutuların çoğunluğu batar.

2. 28 Ocak 2008
  3. Asortie

Asortie bun@luzumvar.. Pro Üye

Beğenildi:
    607
    Ödül Puanları:
    238
    ya peki bu diyet kola gerçekten diyet mi sizce

4. 28 Ocak 2008
  5. realist

realist Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    75
    Ödül Puanları:
    148
    Bırakın diyeti ben colayı ağzıma sürmüyorum.Adı diyet işte!.....

6. 28 Ocak 2008
  7. kedicik81

kedicik81 işte yanlızlık ben buyum Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    148
    bende pek sevmem colayı .........

8. 4 Mayıs 2008
  9. dileknehir

dileknehir Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    ya ben seviyorum walla

10. 4 Mayıs 2008
  11. AnKa_H

AnKa_H Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Diyetisyenlerin dediğine bakılırsa, suni tatlandırıcıların vücuttan atılması normal şekerlerden daha zor oluyormuş. Bu durumda diyet kola içmek kilo almama açısından daha avantajlı değil. Öte yandan kolaların içerdiği asit ve gazlar başta dişler olmak üzere tüm vücuda zarar veriyormuş.

12. 9 Mayıs 2008
  13. CHOCOLATEA

CHOCOLATEA Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    4
    Ödül Puanları:
    86
    Cola ile ilgili duyduğum okuduğum izlediğim haberlerden sonra içmiyorum çevremdekilere içirmemeye çalışıyorum. Yinede sağol. yerimseniben

14. 21 Aralık 2013
  15. IremAk

IremAk Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    Güzel olan her şey zararlı zaten :KK43:(((((

16. 21 Aralık 2013
  17. ispanakliborek

ispanakliborek Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    12.036
    Ödül Puanları:
    243
    Şalgam suyu ve ayran varken ağzıma ne asitli içecek ne de meyve suyu sürerim ben. diyetmiş ya da değilmiş her türlü zararlı.. :nazar: