diyete başlamadan önce, okuyun...

Konusu 'Güncel Diyet Haberleri' forumundadır ve fical tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

  28 Nisan 2010
  Konu Sahibi : fical
 1. fical

  fical belki bir gün.. Üye

  Katılım:
  25 Şubat 2008
  Mesajlar:
  403
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Obezite yani şişmanlık tedavisi ile ilgili alan günümüzde doktorlarıyla, klinikleriyle, çeşitli zayıflama cihazlarıyla çok büyük bir sektör haline gelmiştir. Çünkü günümüz dünyasında tüm ülke insanlarında şişmanlama oranı giderek artmaktadır. Zayıflamanın birçok yolu bulunabilir. Ama en basit ve kolay yolu öncelikle kilo almamaktır. Önemli olan her besinden dengeli ama az miktarda alarak beslenmeyi alışkanlık haline getirmektir. Yerleşmiş olan yağ dokusunun azaltılması çok zordur. Binbir emekle verilen kilolar kısa bir sürede geri alınabilir.

  Zayıflamak ya da kilo vermek için estetik ameliyatlara ya da liposakşın a güvenmeyin. Liposakşın zayıflama işlemi değildir. Ancak ideal kiloya yaklaştıktan sonra giderilemeyen bölgesel yağların alınması için liposakşın yapılmalıdır. Bunun dışında yine ideal kilonuza yaklaştığınızda eğer karın derinizde sarkma varsa karın germe ameliyatı ya da göğüslerde sarkma varsa meme dikleştirme ameliyatı düşünülebilir.

  Çok yaygın olan pazartesi diyetlerinden vazgeçilmelidir. Çoğu kişi her ay başı pazartesi çok sıkı bir diyete başlar ancak o akşam dayamayıp diyeti bırakır. Çünkü insanlar kısa sürede kolayca kilo vermek isterler. Burada söylemem gereken, kısa sürede çok fazla kilo verdiren şok diyetlerin çok tehlikeli olduğudur. Bu tip diyetlerde bazen gerçekten kısa sürede aşırı kilo verilebilir ancak bırakıldığı anda kısa sürede kilolar geri alınır hatta verilenden fazla kilo alınabilir. Aç kalarak yapılan diyetlerle de zayıflamak neredeyse imkansız ve yine çok tehlikelidir. O halde ne yapalım diye sorabilirsiniz.

  Günümüzde maalesef sihirli bir diyet yoktur. En iyi diyet, bu konuda uzman bir doktor ve diyetisyen kontrolünde kişiye özel olarak planlanan ve takip edilen diyettir. Eğer bunu yapamıyorsanız aşağıdaki konulara dikkat edebilirsiniz.

  Öğün atlamayın, öğün aralarında kalorisi düşük bir yiyecek alabilirsiniz.
  Yemek yerken küçük tabak ve porsiyonları tercih edin.
  Yemeğe başlamadan önce bir bardak su için.
  Daha yavaş yemek yiyin ve iyice çiğneyin.
  Sofraya tam acıkmadan oturun.
  Yemek bitince sofradan hemen kalkın.
  Yemek tenceresini sofraya koymayın.
  Bol su için.
  Yemek pişirirken miktarını az tutun.
  Akşam yemeğini daha erkene alın.
  Gece birşeyler atıştırmayın.
  Mümkünse ekmek yemeyin.
  Amacınız çok kısa sürede kilo vermek olmasın.
  Yağlı kalorisi yüksek yiyeceklerden kaçının.
  Yemek menüsünde mutlaka sebze ve meyve bulunsun.
  Haftada enaz üç defa egzersiz yapın. Çok aşırı egzersize kendinizi zorlamayın.
  Hergün tartılmayın, haftada birgün aynı saatlerde tartılın ve kaydedin.
  Hergün yedikleriniz kaydedin. Bu bilgiler diyetinizin devamına ışık tutar.