Dnyann ilk ak mektubu

Konusu 'Aşk Mektupları' forumundadır ve ms09 tarafından 16 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  16 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : ms09
 1. ms09

  ms09 Guest

  Dünyanın ilk aşk mektubu Türkiye'de yazıldı...

  Philadelphia Üniversitesi profesörlerinden Hilprecht 1889-1900 yılları arasında Mezopotamya'nın Niffer Vadisi'nde bir kazı yaptı. Bu arada topraktan çıkarılan önemli bir vesika içeriğinin ne olduğu bilinmeyen çivi yazısı ile yazılmış diğer binlerce levha ile birlikte kazı yapılan yerin sahibi olan Osmanlı Hükümeti'ne teslim edildi. 70 bin levhanın içine sıkışmış bulunan bu tarihi vesika; 58 yıl sonra dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez Çığ ve Hatice Kızılay tarafından ele alındı. Bu taş levha üzerindeki yazının ne anlam içerdiği çözülünce uzmanlar hayretler içinde kaldılar. Çünkü bu taş levha dünyanın ilk aşk mektubuydu. Hem de Sümer Medeniyeti'nin en büyük kral ve kraliçesinin aşkını anlatan bir mektup...


  Milattan önce 2300 2500 yılları arasında Mezopotamya'da yaşayan ve şahane bir güzelliğe sahip olan Enlil adında Sümerli bir rahibe Kral Su-Sin'e aşıktı. Sümerlilerin yeni sene bayramında tesadüfen kralın gözüne çarparak onunla evlenmeğe muvaffak oldu. Evlendiği gün de aşk ateşi ile sevgilisi krala bir şiir yazdı. Gerçek sevginin sembolü olan şiir sarayda o kadar beğenildi ki daha sonra o devrin en ünlü mûsıki üstadları tarafından bestelendi ve kısa zamanda halk arasına kadar yayılarak ebedîleşti... Aşkını taşlara kazıtan güzel rahibe Enlil mektubunda şöyle yazıyor:

  Güveyi kalbimin sevgilisi
  Senin güzelliğin fazladır bal gibi tatlı
  Beni büyüledin
  Senin önünde titreyerek durayım
  Güveyi seni okşayayım
  Benim kıymetli okşayışım baldan hoştur
  Bağışla bana okşayışlarını
  Benim beyim Tanrım
  Benim beyim baygınlığım
  Enlil'in kalbini memnun eden Su-Sin'im
  Bağışla bana okşayışlarını.


  Güzel bir rahibenin 4500 sene önce bir krala çivi yazısıyla yazdığı dünyanın ilk aşk mektubu İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunmaktadır.