Dnyann lk Engelli ocuk Kyafet Koleksiyonu 2008'de

Konusu 'Özel Tasarımlar' forumundadır ve Elif tarafından 27 Mart 2009 başlatılmıştır.

  27 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  Hazır giyimde 2000 yılında Wenice Kids isimli çocuk giyim markasını yaratan Kuşam Tekstil dört ortaklı bir şirket.
  Çocuk giyiminde 2010'da dünyada ilk 10 markadan biri olacaklarını üstüne basa basa söyleyen firmanın dört ortağıyla (İdris Akdoğan, Oktay Özdemir, Fuat Zafer ve Nazif Zafer) şirketin buluşlarını ve verimlilikle Çin sendromunu nasıl yendiklerini konuştuk.
  Firmanın yönetim kurulu başkanı İdris Akdoğan, Çin baskısıyla sektörün moralini bozanları eleştirerek, "Hiç kimse verimlilik ve doğru sistem kurarak üretim maliyetini düşürmenin hesaplarını yapmıyor. Hemen Çin'e Hindistan'a gidiyor. Çin'e ayrılan kaynakla Türkiye'de üretim yaparsanız maliyetler makul hale gelir. Yeter ki doğru sistemi kurun ve verimliliği sağlayın" dedi. Kuşam Tekstil İcra Kurulu Başkanı Oktay Özdemir ise grubun sözcüsü olarak tanıttı kendini. Dört kişilik ortaklık yapısında herkesin sırayla görev değiştirdiğini belirten Özdemir, "Biz bir takımız. Sistemin içinde her noktada çalışıyoruz. Görevlerimiz bu nedenle geçici" diye konuştu. (Radikal) 'İlk 10 markadan biri olacağız'

  Dünyanın 'ilk' engelli çocuk koleksiyonunu ocakta satışa sunacaklarını ve 2008'de engelli çocuklar için İstanbul'da özel bir mağaza açacaklarını söyleyen Özdemir, 27 ülkede mağazaları bulunduğunu, Türkiye dahil dünyada 300'ün üzerinde mağazaları olduğunu anlattı.
  Özdemir, geçen yıl 10 milyon avro olan cirolarını, bu yıl 40-50 milyon dolara çıkaracaklarını kaydederek, "Bunun yüzde 80'i ihracat. Hedefimiz 2010'da 500 milyon dolar ciroya ulaşmak. Dünyada her çocuğun Wenice giymesini ve her yıl yüzde 100 büyümek istiyoruz. Bir bildiğimiz olduğu için söylüyoruz. 2010'da dünyada ilk 10 markadan biri olacağız" dedi. Wenice, 45 ülkeye ihracat yapıyor.


  'Sırada 16-21 yaş için üretim var'
  Ayda 1 milyon adet üretim yaptıklarını, üretimi sadece Türkiye'de gerçekleştirdiklerini ifade eden Özdemir, "Çin'deki firmalarla aynı maliyette üretiyoruz. Markalaşmada Türkiye'de üretim yapmayı bırakarak bir noktaya gelemeyeceğimizi anladık. Türkiye'deki üretim rekabetçi. Uzakdoğu'da üretime karşıyız. Çin'de üretilen ürünler bizim satış fiyatlarımızdan ucuz değil. Fiyatta Çin ile rekabet edebilir noktadayız. Üç-dört yıldır markalaşmaya yatırım yapıyoruz. Markayı satın alma psikolojisi yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Dünyada Wenice'i satın alma psikolojisini yaratmak istiyoruz" dedi. Wenice, 2008'de 16-21 yaş için de üretime başlayacak.

  * * * * *


  'Isısını ayarlayan, ses kaydıyla yardım çağıran mont'
  Özürlü çocuk kreasyonu
  Özürlü çocuk kıyafetleri dünyada moda değil, ihtiyaç noktasında. Koleksiyonu önümüzdeki ocak ayında dünyayla birlikte Türkiye'de de satışa sunacağız. Bu ürünlerin fiyatı, normal ürünlerden daha ucuz olacak. 2008'de engelli çocuklar için İstanbul'da özel bir mağaza da açacağız. Bu mağazada doktor da bulundurmayı düşünüyoruz. Giysiler düğmeli ama 'cırt'lı. Çocuk bir eksiklik hissetmesin düğmeyi açıp kapayamayacağı için düğme olsun ama içerideki 'cırt' ile açılıp kapansın istedik. Amaç çocuğun diğer çocuklar tarafından dışlanmaması.

  'Çocuk kaybolmalarına mont'
  Çocuk kaybolmalarına karşı da harekete geçen bir firmayız. Montların içine bir cihaz yerleştiriyoruz. Aile çocuğuna montu ya da ceketi aldığında isim, adres ve telefon numaralarını anlatan ses kaydı yapıyor. Çocuk kaybolduğunda montun üzerindeki düğmeye basarak, yardım isteyebiliyor. Anne ve babanın çocuğuna sadece düğmeye basmayı öğretmesi yeterli.

  Prematüreler için giysi
  Prematüre doğum günümüzde çok sık görülüyor ve mevcut kıyafetler gram ağırlığında doğan çocuklara çok büyük geliyor. Prematüre çocuklar için kıyafetler hazırladık. Bu koleksiyonu tamamlamak üzereyiz. 2008 ilkbahar-yaz sezonunda ilk ürünler çıkacak.

  Renk değiştiren etiket
  Wenice Kids'in sektöre bir çok yenilik ve buluş getirdiğini söyleyen Oktay Özdemir, bunlarla ilgili bazı örnekler de verdi: Giysilerin içine koyduğumuz bir etiketle, ürün kullanıldıkça renk değiştiriyor. Ürünün ekonomik ömrünün bittiğini böylece anlayabiliyor tüketici. Yeşil etiket kırmızıya dönüyor. Bunu neden yapıyoruz diye sorarsanız, yanıtı çevreye duyarlılık. Çünkü, deforme olmuş kumaş yıkanırken daha çok deterjan kalıntısı barındırıyor. Bunun için daha çok su kullanılması gerekiyor. Bizim geliştirdiğimiz etiket, kumaşın lif performansıyla eşdeğer özellik gösteriyor. Bu etiketlere talep olursa satabiliriz.

  Küresel ısınma laboratuvarı
  Küresel ısınma laboratuvarı kurduk. Az enerji harcayan ve daha az su kullanımı gerektiren ürünler üzerinde çalışıyoruz. Çok yakında bu konuyla ilgili üç-dört projemiz ortaya çıkacak. Burada enerji tasarrufu yapan kumaş tasarladık. Isısı ayarlanabilen mont ve pantolon üretimi üzerinde de çalışıyoruz.

  Akıllı mağazalar açıyor
  İstanbul'da akıllı mağazalar açacağız. Bu mağazada müşteriden gelen taleplere göre ürün yapılacak. Hava durumuna göre raflar değişecek. O gün yağmur yağıyorsa o havaya uygun kıyafetler otomatik olarak öne çıkacak. Müşteri evden siparişini verebilecek.

  Gaz çıkartıcı bitkisel tulum
  Bebeklerin gaz problemlerini çözmeye yardımcı olacak ürün tasarladık. Bitkisel bir ürün bu. Ürün tulumun bebeğin karnına gelen bölümüne yerleştirilecek. Bebeğin rahatça gaz çıkarmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Bunun yanında bir Türk kahraman üzerinde de çalışıyoruz. Bu tip ürünler çıkaracağız.

  * * * * *


  'Tekstilin sorunu kur değil, tek adamlılık'
  "Türk sanayinin teorisi yok" diyen Kuşam Tekstil İcra Kurulu Başkanı Oktay Özdemir, Türk tipi verimi keşfederek Çin'den daha ucuza üretim yapılabileceğini anlattı. Özdemir şunları söyledi: "Türk sanayi dünya rekabetiyle nasıl baş edeceğini bilmiyor. Kopyala yapıştır mantığıyla çalışılıyor. Şirket içinde şirketler oluşmuş, verimsizlik var. Tekstil sektörünün çözümleri ya da sorunlarının devletle bir ilgisi yok. En iyi marka bile etkisiz ve yetkisiz çalışanlarla dolu. Tek adam var.
  Her şeye o karar veriyor. Yatırıma, yeni modele, satış bağlantılarına, ücretlere, ortaklıklara... Tek adamlı sisteme devlet niye yardım etsin. Deniliyorki; kurlar çok büyük sorun. Kur artarsa verimlilik artacak mı? İnovasyon mu gelecek? Teknoloji ya da mantık mı değişecek? Tüccarlaştırılmış eğitim veriliyor. İkinci kuşak kazanılamadı. Mevcut yapıyı anlayamadı. Sektörlerin bu insanları yeniden kazanması şart. Biz ise firma olarak elimizdeki insan gücünü keşfettik. İnsan doğru kullanıldığı zaman verimlilik artıyor. Tekstil sektöründe işçiliğin payı yüzde 30-40 arasındadır. Bunun üzerine lojistiği koyun, vergiler, sipariş teslimatları koyun göreceksiniz ki Çin'de üretim hiç de sanıldığı kadar fayda sağlamıyor. Sistem ve verimliliği elde ederseniz Çin'den daha ucuza mal üretebilirsiniz. Biz bir yılda maliyetleri inanılmaz oranlarda indirdik. Türkiye'de bir 'verimlilik bakanlığı' kurulmasını talep ettik."

  * * * * *


  'Çinli dostu' demek en büyük hakaret
  Türk insanının yapısına uygun ISO kalite standartlarına alternatif bir yapı oluşturduklarını anlatan Oktay Özdemir, "Türkçeleştirilmiş eğitimle yeni mühendisler kazandırdık. Yerel kültürle evrensel eğitim yapıyoruz. Doğu ve Batı genlerini taşıyan tek millet bizleriz. Bunu doğru kullanırsak inanılmaz avantaj sağlarız" dedi. Özdemir şirketlerindeki başarı modelini nasıl uyguladıklarını şöyle anlattı:


  Problem çözme masası kuruldu. Çalışanlar ailevi, işiyle ilgili ya da kişisel sorunlarını iletebiliyor. Herkes dilediği çalışanla görüşebiliyor.

  Her çalışan için verimlilik ölçümü yapılıyor.

  Fason iletişim merkezi kurduk. Tüm tedarikçilerimize, teknik, insan kaynağı, üretim desteği, simülasyon desteği veriyoruz. Maliyetleri düşürüyoruz.

  Akışkan maliyet ölçümü yapıyoruz. Üretimin her aşamasını kontrol altında tutarak önlem alıyoruz.

  Her tedarikçiyle ayda bir kere bir araya geliyoruz.

  Türk insanının verimi nedir bunu hesaplayıp Türk tipi verimi ortaya koyuyoruz.

  Yerel bölge sistemi kurduk. Örneğin Doğu Anadolu'ya ihtiyaçlarına yönelik üretim, Ege'ye modayı gözeterek üretim yapıyoruz.

  İşçi mesaiye kaldığında ailesine çiçek gönderiyoruz. Çalışanımızın özverisinden dolayı kutluyor, ailesine ayıracağı zamandan çaldığımız için özür diliyoruz.

  Bizde heyecan ve ve merak ölmüşse emeklisiniz demektir.

  İşyerimizde, 'Çinli dostu' demek, çok kötü hakarettir. Çünkü verim düşüklüğü Çin'e yönelmeyi doğurur.

  * * * * *

  ABD pazarına sürprizimiz olacak
  Wenice Kids, engelli çocuklar için yandan 'cırt'lı giyimi kolay tişört ve pantolonlar hazırlıyor. Engelli kreasyonlarını tüm dünyaya satan firmanın yönetim kurulu üyesi Fuat Zafer, 2008'i 'girilmemiş pazarlar yılı' ilan ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: "Bu projede, Londra ve Paris gibi dünya başkentleri de olacak. Önümüzdeki yıl Pekin'de mağaza açacağız. 2009'da ABD'de olmayı düşünüyoruz. ABD'ye çok güçlü giriş yapmayı planlıyoruz. Bu büyük bir sürpriz olacak. Hedefimiz, 2008'de Türkiye dahil 600 mağazaya ulaşmak ve 2009'da 75-80 ülkeye gitmek." Sibirya'da bayileri bulunduğunu ve Erivan'daki Wenice mağazalarının satışlarının çok iyi olduğunu ifade eden Zafer, Yunanistan'da 20'ye yakın mağazası olan bir firmayı Wenice'ye çevirmek üzere olduklarını, çocuk giyimi alanında iki büyük pazar olan İtalya ve İspanya'da yer alma projeleri bulunduğunu anlattı. Zafer, "Türkiye'nin en büyük çocuk ürünü üreticisiyiz. Yurtiçinde kendimize rakip görmüyoruz" diye konuştu.

  [​IMG]

  'Tabelaları kaldırtıyoruz'
  Wenice Kids'in 50 mağaza ve 350 satış noktasında ürünlerinin satıldığını belirten Kuşam Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İdris Akdoğan da, Polonya, Sırbistan ve Ukrayna gibi bazı üreticilerin kendi markalarından vazgeçip, Wenice Kids satmaya başlayacaklarını ifade etti. Bu tür Avrupalı üreticilerin üretim maliyeti, model çeşitliliği, kurumsal ve sistemsel destek açısından kendilerini tercih ettiğini belirten Akdoğan, "Bir süre önce Sırbistan'da, üretiminin yüzde 80'ini Çin'deki firmalara yaptıran bir marka, bundan vazgeçti ve bizi tercih etti. Kendi markasını rafa kaldıracak ve Wenice Kids için mağazalar açacak. Aynı şey Ukrayna'da da oldu. Newland markasının sahibi kendi markası yerine bizi tercih etti. Son olarak Polonya'da da benzer bir gelişme yaşandı. Sekiz yıldır bizim müşterimiz olan bir kişi 43 mağazada sattığı kendi markasını bıraktı ve Wenice'in Polonya'daki distribütörü olmak istedi. Bu sayede Polonya'da bir ay içinde Wenice Kids tabelalı 43 mağazamız birden olacak" dedi.

  hayatadahiliz.biz
   
 2. 27 Mart 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.613
  Beğenildi:
  5.138
  Ödül Puanları:
  438
  Engelli çocuklar için koleksiyon hazır, prematürelere giysi yolda

  Engelli çocuklar için üretilen ilk koleksiyonu haziranda satışa sunacak olan Wenice Kids, prematüre çocuklar için de yakında bir koleksiyon hazırlayacak. Avrupalı bazı üreticiler ise kendi markalarından vazgeçip, mağazalarında sadece Wenice Kids satmaya başladı.

  Kuşam Tekstil'in sahibi olduğu çocuk giyim markası Wenice Kids engelli çocuklar için ilk kez koleksiyon hazırladı. Yaka ve ön kısmı cırcırlı (yapıştırmalı) gömlekler, bacak boyu çıtçıtla kaplı pantolonlar ve önlüklü tişörtler üreten Kuşam Tekstil, haziran ayından itibaren bu ürünleri Wenice Kids mağazalarında satmaya başlayacak. Şirket, yakında prematüre çocuklar için de kıyafet üretecek.

  Engelli çocuklar için koleksiyon fikrinin dünyada bir ilk olduğunu söyleyen Kuşam Tekstil Genel Müdürü Oktay Özdemir, üretime geçmeden önce engelli çocuğu olan 150 çiftle görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi.


  2010 yılına kadar dünyada isim yapmak istediklerini, bunun için de inovatif olmaya ihtiyaç duyduklarını belirten Oktay Özdemir, "Ürün tasarlarken dünya markaları ne yapmamış, hangi konuda eksik kalmış, ona bakıyoruz. Engelli çocuklar için ürünler, unutulan ya da boş bırakılan alanlardan sadece biri" dedi. Koleksiyonu "özel çocuklar için rahat giyim" konseptiyle pazarlayacak olan şirket, ürünleri mağazalarda ayrı bir bölüm yerine normal koleksiyonunun bulunduğu rafların ve askıların arasına yerleştirecek. Özdemir, "Bunun için satış elemanlarımızı da eğitmiş durumdayız. Mağazalara gelebilen engelli çocuklarımıza diğerlerinden farklıymışlar gibi bir algı yaşatmak istemiyoruz" diye konuştu.

  Polonya ve Ukrayna marka kapattı

  Özdemir, çok yakında prematüre çocuklar için hazırladıkları koleksiyonun da hazır hale geleceğini ifade etti. Özdemir, "Prematüre doğum günümüzde çok sık görülüyor ve mevcut kıyafetler gram ağırlığında doğan çocuklara çok büyük geliyor" dedi. Wenice Kids'in 50 mağaza ve 350 satış noktasında ürünlerinin satıldığını belirten Kuşam Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Zafer ise Polonya, Sırbistan ve Ukrayna gibi bazı üreticilerin kendi markalarından vazgeçip, Wenice Kids satmaya başlayacaklarını ifade etti. Bu tür Avrupalı üreticilerin üretim maliyeti, model çeşitliliği, kurumsal ve sistemsel destek açısından kendilerini tercih ettiğini belirten Zafer, "Bir süre önce Sırbistan'da, üretiminin yüzde 80'ini Çin'deki firmalara yaptıran bir marka, bundan vazgeçti ve bizi tercih etti. Kendi markasını rafa kaldıracak ve Wenice Kids için mağazalar açacak. Aynı şey Ukrayna'da da oldu. Newland markasının sahibi kendi markası yerine bizi tercih etti. Son olarak Polonya'da da benzer bir gelişme yaşandı. Sekiz yıldır bizim müşterimiz olan bir kişi 43 mağazada sattığı kendi markasını bıraktı ve Wenice'in Polonya'daki distribütörü olmak istedi. Bu sayede Polonya'da bir ay içinde Wenice Kids tabelalı 43 mağazamız birden olacak" dedi.

  Dört renk kampanyası

  Şirket olarak gelirlerinin bir kısmını hayır işlerine ayırdıklarını belirten Zafer, bir hafta sonra dört renk adında bir kampanya başlatacaklarını açıkladı. Buna göre üzerinde yeşil, kırmızı, mavi ve beyaz etiketler yerleştirilecek ürünleri alan kişiler, Kızılay ve Çocuk Esirgeme gibi kurumlara bağışta bulunmuş olacak. Zafer, "Bunun perakendede suiistimalini önlemek için bize sipariş verenlerden toptan fiyatta yüzde 5'lik bir bağış miktarı alınacak" dedi.
  [​IMG]
  On yıl önce üretime başlayan, 2000 yılında Wenice Kids markasını kuran Kuşam Tekstil, yılda 19 milyon euro ciro gerçekleştiriyor. Wenice Kids ile yurtiçi ve yurtdışında 56 mağaza ve 500 satış noktasına sahip şirket, çocuk giyiminde yüzde 100 pamuklu, yünlü kumaşlar ve organik ürünler kullanıyor.
  hayatadahiliz.biz/
   
 4. 13 Nisan 2009
  Konu Sahibi : Elif
 5. MATMAZEL87

  MATMAZEL87 kızını büyütmekte... Üye

  Katılım:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.895
  Beğenildi:
  27
  Ödül Puanları:
  148
  kaydirigubbakcemile2 paylasım için thanks
   
 6. 23 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Elif
 7. xxzeynepxx

  xxzeynepxx Aktif Üye Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  72
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  bence çok anlamlı bir paylaşım seni tebrik ederim tşkrler
   
 8. 18 Eylül 2009
  Konu Sahibi : Elif
 9. nymphbs

  nymphbs Popüler Üye Üye

  Katılım:
  14 Nisan 2009
  Mesajlar:
  219
  Beğenildi:
  8
  Ödül Puanları:
  106
  çok anlamlıı teşekkr ederm arkadşmm
   
 10. 16 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 11. fatos

  fatos Aktif Üye Üye

  Katılım:
  15 Kasım 2008
  Mesajlar:
  223
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  'Isısını ayarlayan, ses kaydıyla yardım çağıran mont'
  Özürlü çocuk kreasyonu
  Özürlü çocuk kıyafetleri dünyada moda değil, ihtiyaç noktasında. Koleksiyonu önümüzdeki ocak ayında dünyayla birlikte Türkiye'de de satışa sunacağız. Bu ürünlerin fiyatı, normal ürünlerden daha ucuz olacak. 2008'de engelli çocuklar için İstanbul'da özel bir mağaza da açacağız. Bu mağazada doktor da bulundurmayı düşünüyoruz. Giysiler düğmeli ama 'cırt'lı. Çocuk bir eksiklik hissetmesin düğmeyi açıp kapayamayacağı için düğme olsun ama içerideki 'cırt' ile açılıp kapansın istedik. Amaç çocuğun diğer çocuklar tarafından dışlanmaması
  Şeniza.s.

  ÇOK DÜŞÜNCELİ BİR PAYLAŞIM VE GİRİŞİM.
   
 12. 17 Ocak 2010
  Konu Sahibi : Elif
 13. PembeSaten

  PembeSaten Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2009
  Mesajlar:
  125
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  Her sey cok guzel de, "Cin dostu en kotu hakarettir" demekle biraz asiriya kacan bir tanimlama kullanilmis. Verim dusuklugune yol acan bir konuyu, nedenlerini cok iyi anlasam da, bu sekilde ifade etmek talihsizce ne yazik ki..

  Idealleri cok buyuk bir firma okudugum kadari ile. Yollari acik olsun. Yalniz "Wenice" gibi bir isimle Turk firmasi olarak asla buyuk yerlere gelemeyecekler ne yazik ki. Umarim dogu Avrupa ulkelerinden daha farkli yerlerde de satisa baslarlar.

  Ve yine umarim engelli cocuklar hakkinda daha fazla girisim olur Turkiye de. Kiyafetten ziyade yuruyebilecekleri yollara ve okullara ihtiyaclari var.

  Turkiye deki engellilerin -cogunun- eve hapis oldugu dusunulurse...
   
 14. 20 Ocak 2011
  Konu Sahibi : Elif
 15. yagmur61

  yagmur61 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  20 Ocak 2011
  Mesajlar:
  35
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  çok düşünceli ve güzel bir paylaşım olmu paylaşım için teşekkürler arkadaşım