Doğalgaz Sobası

Konusu 'Isıtıcılar & Soğutucular' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  3 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.596
  Beğenildi:
  5.125
  Ödül Puanları:
  438
  Doğalgaz kullanma özelliğine sahip çok değişik tip ve kapasitelerde sobalar geliştirilmiştir. Temiz ve sürekli bir yakıt olan doğalgazla çalışan bu aygıtlar , hava kirliliği yaratmazlar.
  Doğalgaz sobalarının kullanılacağı odalarda, radyatöre gerek yoktur. Bu durum sabit gelirli aileler için şöyle bir yarar sağlayabilir ; Öncellikle en çok kullanılan odaya doğalgaz sobası taktırılır.Zaman içerisinde aile bütçesinin olanakları ölçüsünde , diğer odalara da doğalgaz sobası taktırılabilir. Böylece ilk yatırım giderleri zamana yayılmış olur.
  1970′li yıllarda Avrupa’da 9 kw’ye kapasiteye kadar doğalgaz sobları üretilmekte idi. Günümüzde gerek oda hacimlerinin küçülmesi , gerekse yapılarda daha iyi yalıtım yapılmasından ötürü 2-3 kw kapasitesindeki sobalar uygun olabilir. Bu kapasite, yapının konumuna ve yapım kalitesine bağlı olarak değişebilir.
  Küçük bir oda için gereğinden çok daha büyük bir sobanın kullanılması , yakıt giderlerini arttıracaktır. Bu yüzden, soba seçerken ısıtılacak odanın büyüklüğü,pencere alanları,yapının yalıtımı gibi noktalar belirlenmeli ve soba seçimini buna göre yapılmalıdır.
  Doğalgaz sobaları , genellikle hermetik ve bacalı olarak üretilmektedir.
  - Hermetik ( denge bacalı ) Sobalar.
  Kapalı yanma olan hermetik sobalar, yanma için gerekli havayı bulundukları odadan almazlar. oba ile birlikte montajı yapılan iç içe takılmış iki boru dış hava bağlantısını sağlar. Yanma için gerekli temiz hava dışarıdan alınır. Yanmış gazlar da dışarıya atılır. Bu tip sobalar, daha çok pencere altlarına ve soğuk dış duvarlara takıldığı için uygun bir ısınma sağlayabilirler. Aydınlıklara bakan duvarlara takılamazlar.
  beyazesya.web.tr
   
 2. 27 Aralık 2012
  Konu Sahibi : Elif
 3. teorizm

  teorizm Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

  Katılım:
  24 Ekim 2012
  Mesajlar:
  23
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Doğal Gaz Sobası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler !

  -Doğalgaz sobası alırken, TSE belgeli, bilinen ve tanınmış markalı, yetkili servis ağı yaygın, markalı ürünler tercih edilmelidir. Magnet ventili ile tam emniyet sağlamasına dikkat edilmelidir.
  2-Doğalgaz sobası yetkili servis tarafından kurulmalı, sobanın kullanım talimatına göre hareket edilmelidir.
  3-Gaz bağlantısı yetkili kişiler tarafından yapılmalıdır.
  4-Soba yalnızca doğalgaz için kullanılmalıdır.
  5-Doğalgaz sobası, düz zeminli yanmaz malzemeden yapılmış bir duvara bağlanmalıdır. Yanabilen kaplamalar doğalgaz sobasının etrafından kaldırılmalıdır.
  6-Doğalgaz sobası soğuk iken, her yanı nemli bezle silinmelidir. Aşındırıcı temizleyici tozlar veya sprey kullanılmamalıdır.
  7-Sobanın kullanma kılavuzunda belirtilen hususlar dışında hiçbir parçasına ve ayarına dokunulmamalıdır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Kasım 2014