doğdukları aya göre hastalık riskleri

Konusu 'Adım Adım Gebelik' forumundadır ve greathopes tarafından 19 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

19 Temmuz 2009
    Konu Sahibi : greathopes
  1. greathopes

greathopes Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    Mevsimsel polenlerin en yoğun olduğu ve daha çok açık havada zaman geçirdiğimiz ilkbahar ve yaz aylarında doğanların, mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi) açısından daha büyük risk altında oldukları bilinmektedir. Örneğin, Mart ve Nisan aylarında doğanlarda huş polenine bağlı olarak huş ağacı alerjisi riski daha fazladır. Polenler, her ne kadar bitkinin cinsine göre, Şubat ayından Kasım sonuna kadar yayılabilse de, saman nezlesi olanlarda, daha çok ilkbaharda yakınmalara neden olurlar.

Sonbahar aylarında doğanlarda ise, ev tozu akarı alerjisi daha sıktır. Buna neden olarak, iç ortamda daha uzun süre kalınması gösterilebilir. Ek olarak, nemli sonbahar günleri, akarların üremesi için zemin hazırlamaktadır. “Ev tozu” ile kast edilen, evlerde gördüğümüz “toz” değil, çıplak gözle görülemeyen çok küçük canlılardır. Bu canlıların dışkıları alerjiye sebep olmaktadır.

Yine, iç ortamda çokça vakit geçirilen Eylül ve Şubat ayları arasında doğan bebeklerin yaz ve bahar aylarında doğan bebeklere göre besinlere ve hayvan tüylerine karşı alerji geliştirme olasılığı daha fazladır. Ayrıca, yaz aylarında ve sonbaharda doğan bebeklerin astıma yakalanma riski daha yüksek bulunmuştur

2. 19 Ağustos 2009
  3. diantus

diantus Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    evet çok doğru benim kızım aralıkta doğdu ve allerjisi olmayan bişi yok... maalesef

4. 30 Ocak 2013
  5. ayten88

ayten88 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    26
    temmuz doğumluyum ve cidden saman nezlesiyle boğuştum küçükken :)