Doğru aydınlatma ile huzurlu ortam

Konusu 'Aydınlatma Aksesuarları' forumundadır ve Elif tarafından 11 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

  11 Ağustos 2009
  Konu Sahibi : Elif
 1. Elif

  Elif Onur Üyesi Pro Üye

  Katılım:
  12 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  24.644
  Beğenildi:
  5.180
  Ödül Puanları:
  438
  'Güneş giren eve doktor girmez' sözü ne kadar doğru bilinmez ama doğru aydınlatma düzeni ile huzurlu bir ortam yaratılacağı kesin. Koltuklarınıza ya da duvarlarınızın rengine gösterdiğiniz özeni aydınlatmaya da gösterin.

  'Evim evim güzel evim' diyeceğiniz bir ortam yaratmak için sadece duvarların rengi ya da yer döşemesinin türü yeterli değil. Koltuklarınızı seçerken gösterdiğiniz özeni aydınlatma için de göstermeniz gerekir.
  [​IMG]
  İşte, dünyanızı aydınlatacak işlevsel ve dekoratif ışıklandırma için gerekli püf noktaları... Tavan yüksekliği aydınlatma seçiminde önemli bir unsurdur. Yüksek tavanlarda uzun modeller tercih edilirken, alçak tavanlarda daha kısa modeller uygun olur.

  Salonda gözünüz yorulmasın

  Yan duvarlar ve tavandan yapılan aydınlatmalar holler için en kullanışlı çözüm. Duvarlardaki tabloları veya diğer dekoratif elemanları spotlarla aydınlatmak da mekana şıklık katar.
  Oturma grubunun üzerinde tavana monte avizeler kullanmak, kuvvetli halojen lambalar yerine gözü yormayan sıcak renkli ışıklar seçmek ortaya başarılı sonuçlar çıkarır.
  Lambader, abajur, aplik ve sarkıt aydınlatmalar mekana yumuşak ışık yayarlar. Bu tarz aydınlatmalar okuma köşeleri için de uygundur.

  Banyoya neme dayanıklı ışık

  Yatak odalarında dinlendirici ve göz kamaştırmayan başucu aydınlatmaları, giyinme odasında daha güçlü spotlar ya da tavana monte aydınlatmalar ideal seçimlerdir.
  Banyolarda neme dayanıklı ürünler ve ayna üstünde aplik kullanmak aynadan daha net görüntü yansıması sağlar.
  Mutfakların bol ışıklı olması tercih edilir. Bu yüzden mutfakta tavandan homojen ışık dağılımı, tezgah üstü ve dolaplarda ise spot kullanımı ile noktasal aydınlatma kullanılmalıdır.
  Tuvalet masasının iki tarafına yerleştirilen parlak ışıklar makyaj yaparken daha net görüş sağlamanıza yardımcı olur. Ayaklı abajur yumuşakbir ışık kaynağı oluştururken, odadaki ölü köşeleri de ortaya çıkarır.
  Duvara monte edilen ışıklar dinlenirken ihtiyaç duyulan hoş verahatlatıcı ortamı sağlar. Bu ışık duvar üzerindeki herhangi bir bozukluğu da ortaya çıkaracağından öncelikle duvarınızın dokusunu kontrol edin.
  Yatak odanızda TV seti var iseparlak ekranla odanın karanlığı arasındaki kontrastı TV setinin arkasına koyacağınız küçük bir ışık kaynağıyla azaltabilirsiniz.
  Spotlar doğru yerleştirildiğinde mekana şıklık kazandırır. Parlaklık rahatsız edici, yorgunluk verici olduğundan ışık kaynağı ile doğrudan göz temasına girilmemesine özen göstermek gerekir. 'Softone' ve 'halojen' ampuller ile bu anlamda etkili bir ortam sağlanabilir.
  TV ekranına ampul ışıklarının yansıması engellenmelidir. Bu amaçla TV setinin yakınına çok güçlü olmayan bir ışık kaynağı yerleştirmek gerekir. Bu iş için klasik bir avize veya mum ampulleri kullanılabilir.


  Kaynak: Sabah
   
 2. 21 Kasım 2009
  Konu Sahibi : Elif
 3. olgu35

  olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  3.424
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  doğru aydınlatma ortamın havasını çok değiştiriyor gerçekten. ben aydınlatmaya çok önem veriyorum. buradaki bilgilerde çok doğru ve dikkat edilmesi gereken bilgiler. sağol paylaştığın için..