Doğru Aydınlatma Önerileri

Konusu 'Aydınlatma Aksesuarları' forumundadır ve seaBahAR tarafından 4 Aralık 2008 başlatılmıştır.

  4 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 1. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Doğru Aydınlatma ile İlgili Soru ve Cevaplar

  30 m2’lik salonumda kaç adet aydınlatma elemanına ihtiyacım var?
  Genel olarak 7 - 8 ışık kaynağı önerilebilir. Halojenlerle normal ampüllü aydınlatma elemanlarını birlikte kullanabilirsiniz. Lampader, tavandan aydınlatma ve okuma lambaları koyabilirsiniz

  Mutfakta nasıl bir aydınlatma yapmalıyım?
  Tezgah üstlerinin iyi aydınlatılması gerekir. Bunun için dolapların altında gizli ışık bantları kullanabilirsiniz. Böylece hem gizli, hem de lokal farklı ışık kaynaklarınız olacaktır. Ayrıca çalışan kişinin gölgesi tezgaha düşmez. Doğrama, pişirme ve yıkama ünitelerinin iyi aydınlatılıyor olmasına dikkat edin

  Oturma odamın aydınlatmadan kaynaklanan soğuk bir havası var. Ortamı nasıl sıcaklaştırabilirim?
  Abajurunuzu sarı, pembe veya altın rengi ile değiştirin. Ya da pembe ve mandarin gibi renkli ampüller kullanın. Mavi tonları ve yeşiller daha taze ve sakin bir atmosfer yaratacaktır

  Dolap içi aydınlatma için nasıl bir ampul tercih etmeliyim?
  Isı yaymadığı için floresan tercih edebilirsiniz. Kıyafetleri bozmaz. Bu anlayış kütüphane aydınlatması için de geçerlidir

  Floresan ve normal ışık veren lambaları nerede, nasıl kullanmalıyım?
  Normal ışık renkleri daha güzel gösterir ama ısı yayar ve ömrü kısadır. Floresan daha ekonomiktir. 15 Watt’lık floresan ampul 75 Watt’lık normal ampule eşittir

  Salon aydınlatmasında nelere dikkat etmeliyim?
  Herşeyden önce aydınlatmanın yorucu ve rahatsızlık verici olmaması lazım. Mümkünse farklı noktaları farklı aydınlatma elemanlarıyla ve lokal olarak aydınlatın. Mesela, yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı idealdir. Ayaklı lambaları ve lokal aydınlatma yapan abajurları salonda kullanmak idealdir

  Televizyon seyrederken ya da bilgisayar kullanırken nasıl bir aydınlatma tercih etmeliyim?
  Televizyon sehpasının yanında bir ışık yanmalıdır. Bu durum bilgisayar masası için de geçerli. Akrobatlar bilgisayar masaları için iyi bir aydınlatma elemanıdır.

  Yatak odamızın aydınlatmasında nelere dikkat etmeliyim?
  Okuma ışığı olarak başucu aydınlatması yapabilirsiniz. Bu ışığın açma kapama düğmeleri hem kapının yanında hem de başucunuzda olmalıdır. Tuvalet masası aynı zamanda makyaj masası olarak da kullanılıyorsa yoğun bir lokal aydınlatmaya ihtiyacınız olacaktır. Giyinme üniteleriniz yatak odanızda ise dolap önü ve içlerini aydınlatmanızda fayda vardır.

  Yemek odasında ne tür bir ışığı tercih etmeliyim?
  Yemek odasındaki aydınlatma, masada yemek yiyenlerin gözlerini rahatsız etmeyecek şekilde olmalı. Yemek masası için asansörlü ve tavandan asılabilen bir yemek ışığı, masadan 1 metre yükseklikte olacak şekilde kullanılabilir. Tavana gömülü spotlardan uzak durmalısınız.

  Çalışma odası ışıklandırması nasıl olmalıdır?
  Işığın önden gelmesine dikkat edin.
  Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur. Gece ışığı için yerleştireceğiniz abajur için en doğru yer, gündüz ışığının geldiği yön olmalıdır. Akrobatlar iyi bir çalışma odası aydınlatmasıdır.


  -alıntı-
   
  Son düzenleme: 4 Aralık 2008
 2. 4 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 3. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Her Oda İçin Farklı Aydınlatma Elemanları Şart!

  Evlerimizin iç mimarisinde sadece nesneleri görmemizi sağlayacak biçimde düzenlenmiş bir aydınlanma sistemi, hem estetik hem de teknik yönden doğru bulunmuyor. Bu nedenle her odada, hatta odalar içindeki değişik bölgelerde farklı aydınlatma elemanlarının kullanılması gerekiyor.

  ANTRE
  Evin girişinde yer alan antrelerimizde, genel aydınlatmanın yanı sıra duvara yönlendirilmiş bir aydınlatma düzeni istediğiniz etki ve sıcaklığı sağlar.

  KORİDOR
  Işık kaynaklarını koridor boyunca dizmek uygun olur. Yarı-şeffaf aplikler koridor boyunca kullanılabilir. Koridor ile odalar arasında çok fazla ışık farkı olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

  YEMEK KÖŞESİ
  Tüm aile bireylerinin bir arada bulunduğu yemek odalarında bölgesel aydınlatma kullanılabilir. Bunun için, bir ya da iki tane ışıklığın masa üzerine sarkıtılması hoş bir ortam yaratır. Bu aydınlatma ile amaç, masa üzerindeki nesnelerin net bir biçimde görünmesini sağlamaktır. Fakat, kişilerin yüzlerinin ve çevresinin belirli oranda aydınlatılması gerekir. Bu nedenle, sarkıtılan ışıkların kâğıt, kumaş, plastik gibi ışığı geçiren gereçlerden olması sorunu çözen doğru bir yaklaşım olur.

  MUTFAK
  Tezgah üstünün bölgesel olarak aydınlatılması gerekir. Dolap içlerinin ve çevrenin iyi algılanabilmesi için tavanda geniş yüzeyli ışık yayıcı aygıtlar kullanılabilir.

  YATAK ODALARI
  Başucu aydınlatması duvardan, karyola üzerinde apliklerle ya da komodinler üzerine konan aygıtlarla yapılabilir. Kullanılan lambanın ışığının ayarlanabilmesi ve doğrudan göze gelmesinin önlenmesi önem taşır. Tuvalet masaları için yine bölgesel olarak ayna önü aydınlatması yapılması özellikle gerekir. Bu aydınlatma ışığı aynanın iki yanına gelecek biçimde olması gerekir. Kendimizi iyi görebilmemiz ve gözümüzün kamaşmaması için, yüzeyli aygıtların kullanılması önerilir. Özellikle makyaj için ışık renginin de iyi olması gerekir.

  ÇOCUK ODALARI
  Çocuklar çok küçükse, onların doğru ve kolay algılamaları sağlayabilmek için aydınlatma büyük önem taşır. Renklerin doğru algılanabilmesi için, tüm renkleri gün ışığında olduğu gibi gösteren lambaları tercih edin. Okul çağındaki çocukların göz sağlığını korumak ve yorulmadan uzun süre çalışmalarına imkan tanımak için ise, çalışma masalarının aydınlık olmasına ve ışığın yansıma yapmamasına dikkat edin.

  TV İZLEME
  Göz sağlığımız için televizyonların izlenmesi sırasındaki aydınlık da büyük önem taşır. TV’nin karanlıkta izlenmemesi gerekir. Çünkü TV ekranı çok ışıklı, çevre karanlık olduğu zaman göz yorulur. Bu nedenle, TV’nin arkasındaki duvarın açık renkli olması, hatta belirli oranda aydınlatılması görsel konfor yönünden uygun olur.

  LAMBA SEÇİMİNE DİKKAT!
  Evlerimizde kullanma kolaylığı, ışık rengi ve boyutların uygunluğu gibi etkenlerle akkor ve akkor halojen lambaların seçilmesi uygun olur. Yalnız bu lambaların çıplak olarak kullanılmaması ve ışığının doğrudan göze gelmemesi gerekir.

  İŞYERLERİNDE AYDINLATMA
  İşyerlerinde her türlü işin kusursuz yapılabilmesi ve en önemlisi de iş görenlerin göz sağlığının korunması, iyi bir aydınlatma tekniğini gerektirir. Aydınlatma, öncelikle, yapılan işlerde kalite standartlarının gerektirdiği tüm detayın görülebilmesi için gerekir.
  OFİSTEKİ GENEL AYDINLATMA
  Sağlıklı ve doğru bir ofis aydınlatması, personelin verimi, çalışma motivasyonu ve göz sağlığı için olduğu kadar modern ofislerin prestiji açısından da önem taşır. Ofislerde ışığın homojen dağılımı sağlanması ve çalışma yüzeyinin parlaklığı ile bakılan nesnenin parlaklığının en az üçte biri olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ofis ortamlarında genel ışık veren ürünler seçilmesi; halojen ve spot gibi direkt ışık veren ürünlerin ise sadece özel vurgulama istenen noktalarda kullanılması önerilir. Daha çok floresan veya kompakt floresanlı armatürlerin tercih edilmesi gerekir. Ofis aydınlatmasında, ev aydınlatmasındaki gibi dekoratif değil, işlevsel armatürlerin seçilmesinin esas alınmasına dikkat edilmesi gerekir.

  ÇALIŞMA MASASI
  Gün ışığını alacaksa soldan alması çok daha doğru olur. Parıltıları düşük, ışıklı tavanlar kullanılabilir. Prizmatik kapaklı büyük yüzeyli armatürler ve petekli, aynalı, reflektörlü armatürlerin tercih edilmesi gerekir. Önü camlı ve reflektörlü armatörler idealdir. Işık kaynağının kamaşma yaratmaması için görme hizasında daha da içeri çekilmesi ve karmaşanın ortadan kalkmasına engelleyici özel ışık kırıcılı armatürler kullanılması önerilir.
  BİLGİSAYARLA ÇALIŞILAN ALANLARDA
  Bu alanlarda titiz bir aydınlatma gerekir. Bilgisayarlar cam ve cam kapaklı olduğundan yansımalar veya yansımalardan kaynaklanan kamaşmalar problem yaratabilir.


  -alıntı-
   
 4. 4 Aralık 2008
  Konu Sahibi : seaBahAR
 5. seaBahAR

  seaBahAR de profundis Editor

  Katılım:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  10.950
  Beğenildi:
  8.196
  Ödül Puanları:
  238
  Doğru Aydınlatma İçin Öneriler

  * Yatak başınızı renkli ve küçük süsleme lambaları ile eğlenceli hale getirin.
  * Çok yönlü ve pratik spot lambaları, hala en popüler aydınlatma stili. Odanızın sıkıcı görünümünü bir anda değiştirebilirsiniz.

  BÖLGESEL AYDINLATMA ALANLARINI BELİRLEYİN Bölgesel aydınlatma ışığı, belirli bir amaç için sınırlı bir alana yönlendirir. Örneğin mutfakta dolap altlarına yerleştirilen tezgah aydınlatmaları, dengeli ve göz kamaştırmayacak şekilde aydınlatır.

  ATMOSFER YARATIN
  Duvar, yer ve masa lambaları odanızda çok daha hoş bir atmosfer yaratmanın ideal yoludur. Yatak odasında kullanacağınız başucu lambası, odanıza yumuşak bir atmosfer ışığı sağlar.

  GENEL IŞIKLANDIRMAYI UNUTMAYIN
  Tavan lambaları, avizeler ve spot lambaları bütün oda içerisinde gölge yapmayan bütünlüklü bir aydınlatma sağlar. Özellikle avizeler, mükemmel bir genel aydınlatma kaynağıdır.
  * Kristal, cam ve metal işlemelerden yapılmış duvar aydınlatmaları ile dönem stillerini yansıtan dekoratif bir görünüm yaratabilirsiniz.
  * Çok yönlü başuculambaların farklı renk tonları bulunuyor.
  * Vidasız, parlak krom, düz plaka elektrik düğmeleri işinizi görür.
  Elektrik devresine bağlanan ve odadaki aydınlatmanın temel aracı olarak kabul edilebilecek elektrik düğmeleri, oda aydınlatmasını tamamlayıcı bir görünüme sahip olmalıdır. En basiti, beyaz plastik levha şeklinde olan elektrik düğmelerinin krom, pirinç, nikel ya da paslanmaz çelik modellerini de tercih edebilirsiniz. Parlak akrilik veya cam levha tipi elektrik düğmeleri de zariftir ancak çok dikkat çekmezler. Karartma ayarlı elektrik düğmeleri ise ampulün yaydığı ışığı azaltmak veya arttırmak için kullanılır. Kaydırmalı ya da dönerli kontrol düğmeli olan çeşitleri bulunur. Karartma ayarlı elektrik düğmeleri enerji tasarrufu ve ampulünüzü çok daha uzun süre kullanmanızı sağlar, fatura ödemelerinizi de azaltır.
  *Geleneksel kristal şamdan avizelerin çekiciliğine kapılmamak mümkün değil!

  ÖNCE GÜVENLİK
  Evinizdeki elektrik işlerinin, işinin ehli bir elektrikçi tarafından yapılması çok önemli. Ama iş banyo güvenliğine gelince, aşağıdaki maddeleri mutlaka dikkate alın:

  *Banyoda kullanılan aydınlatmalar ve elektrik tesisatı el altında olmamalıdır ve su girmesine karşı kesinlikle korunaklı olmalıdırlar. Kapaklı tavan lambaları, avize şeklindeki lambalara göre daha çok tercih edilir.
  * Duvara takılan normal elektrik düğmeleri banyo kullanımına pek uygun değildir çünkü nem tutabilirler ve ıslak ellerle tutulduklarında da içlerine su girebilir.
  * Tavana monte edilen ve yalıtımlı malzemeden yapılmış çekme ipli/kordonlu lambalar banyolar için en güvenli seçenektir. Banyo tasarımınıza uygun olarak seramik ya da ahşap kordon da tercih edebilirsiniz.

  TAMAMLAYICI DOKUNUŞLAR
  *Şekil, büyüklük, malzeme ve renk açısından çok fazla çeşidi bulunan abajur lambalar, kendi başlarına kullanılabilecek dekoratif süs eşyalarıdır. Siz de evinizdeki sıkıcı lamba ayaklarını renkli abajurlarla süsleyerek onları çok daha eğlenceli hale getirmeyi deneyin.
  *Tavandan sarkan çıplak lamba ampullerini, abajurlarla ihtişamlı bir görünüme kavuşturun.
  *Duvar lambalarınızı ipekli ya da kağıt kaplamalı abajurlarla yenilemeyi deneyin.
  * Her zaman için kullandığınız ampul voltunun seçtiğiniz abajura uygun olmasına dikkat edin. Aksi halde kağıt ya da ince kumaşlı abajurlar güçlü ampuller ile kavrulabilir.

  LAMBANIZA AMPUL SEÇİN
  Lamba ampulleri -tungsten telli ampuller- en sık kullanılan ışık kaynaklarıdır. Farklı vat genişlikleri bulunan bu ampullerin çeşitleri arasından kendinize uygun olanı seçmelisiniz:
  STANDART AMPULLER: Genel aydınlatma için kullanılan bu tip ampuller, avizelerde olduğu gibi masa lambaları ve diğer standart lambalar için tercih edilebilir.

  REFLEKTÖR AMPULLER: Işığı koni şeklinde geniş bir alana yansıtan bu ampuller spot lambalarında ve gömme aydınlatmalarda kullanılabilir.

  HALOJEN AMPULLER: Standart ampullere göre çok daha parlak ve beyaz bir ışık verirler. Güçlü ya da düşük voltajlı çeşitleri vardır.

  ENERJİ TASARRUFLU AMPULLER: Küçük floresan ampuller yüzde 80 oranında daha az enerji harcar ve standart ampullere göre en az 10 kat daha uzun ömürlüdür.  -alıntı-
   
 6. 21 Kasım 2009
  Konu Sahibi : seaBahAR
 7. olgu35

  olgu35 ölümden başkası yalan Pro Üye

  Katılım:
  11 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  3.424
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  148
  güzel bilgilerdi. teşekkürler..