Doğum izni,doğum parası, süt parası hk. Tecrübeli bayanlar bilgilerinizi pylaşır mısı

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve wetw tarafından 9 Haziran 2009 başlatılmıştır.

9 Haziran 2009
    Konu Sahibi : wetw
  1. wetw

wetw Mucizenin annesi Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    turkbayragi

2. 9 Haziran 2009
  3. benbilirim

benbilirim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    bide ne zmaan mecburen izne ayırıyor kurum bizi yanı en cok ne kadarlıga kadar calışabiliriz

4. 9 Haziran 2009
  5. pitos25

pitos25 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    süt parası kalktı diye biliyorum canım çok bile verdiler

6. 9 Haziran 2009
  7. adanaadana

adanaadana Geçici Olarak Hesap Pasiftir ! ÜZGÜN Üye

Beğenildi:
    10
    Ödül Puanları:
    106
    canım arka arkaya dogurmus bır öğretmen olarak şöyle belırteyım en fazla son 3 haftana kadar calısabılıyosun son 3 hafta ızne ayrılmak zorundasın gerı kalan haftalarını dogum sonrasına aktarabılırsın13 hafat gıbı yanı .. dogum parası alıyosun bır kereye mahsus 100 küsür tl ...bıde cocuk parası baglanıyo 23 tl

8. 10 Haziran 2009
  9. wetw

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Merha kızlar.
    Ben özel sektörde SGK'lıyım. Ben bildiklerimi anlatayım, ekleyecek ya da düzeltecek olanlar yardımcı olursa sevinirim. Hamileliğin 32. haftasında doğum izni hakkımız başlıyor. 8 hafta doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta. Ve doğumun 40. haftada olacağı varsayılara 8 hafta önce(32. haftaya denk geliyor)8 hafta sonra kullanılıyor. Fakat doktorun onayı ve annenin isteğine göre 32. haftada doktordan "37. haftaya kadar çalışabilir" şeklinde bi rapor alırsan Doğum öncesi 8 hafta izninin 5 haftasını doğum sonrasına eklemiş oluyorsun. Toplamda 16 hafta 112 çalışma gününe denk geliyor. Ve bu süre içinde 4 ay(16 hafta) doğum izninden geriye doğru adına yatan prim brüt tutarının 2/3'si izin süresince PTT aracılığı ile adına yatırılıyor. Süt parası hakkında bilgim yok. 16 haftalık izin süren bitince 6 ay daha ücretsiz çalışma hakkımız var.Başka bilgisi olan varsa, yardımcı olursa sevinirim. Bunlar benim internetten edindiğim bilgiler...

10. 10 Haziran 2009
  11. benbilirim

benbilirim Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    kızlar bende suan 657 ye tabıyım.esımde kamu görevlisi bende süt parası alacakmııyım.birde cocuk yardımı hemn bana hem eşimemi eklenecek cok bişey değil ama kar kardır napalım:))
    yanı ben istemedıgım sürece 37,haftadan evvel benı izne ayıramazlar değilmı.sağolun paylaşım için

12. 10 Haziran 2009
  13. baharb

baharb Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    "Ve bu süre içinde 4 ay(16 hafta) doğum izninden geriye doğru adına yatan prim brüt tutarının 2/3'si izin süresince PTT aracılığı ile adına yatırılıyor." anlayamadım. malum özel sektörde hep asgari ücret üzerinden ssk pirimimiz yatıyor genelde. o da bürüt 666 galiba. biz bu 4 ay içinde aylık ne kadar maaş alacağız? bide bu paraları bize çalıştığımız işyeri mi sigorta mı ödüyor?

14. 10 Haziran 2009
  15. wetw

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    canım maalesef sigortaya yatan prim ne ise onun üzerinden ödeme yapılıyor. ödemeyi sigorta müdürlüğü yapıyor...

16. 10 Haziran 2009
  17. baharb

baharb Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    teşekkür ederim. yani 666 lira olan asgari brüt ücretin 2/3 ü 444 lira alınıyor. sigortanın yatırıyor olması da iyiymiş. yoksa işyerleri ödememek için herşeyi yapardı.

18. 11 Haziran 2009
  19. filizerdem

filizerdem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    bende ssklıyım canım 8 hafta doğum öncesi 8 haftada doğum sonrası olmak üzere toplam 16 hafta doğum iznimiz var.
    32. haftada doğum izni raporunu almak için hastaneye başvurmak mecburiyetindesin eğer 32. haftada ayrılmak istemezsen erteleme şansın var buda 5 haftaya kadar. yani 37. haftada tekrar gidip doğumöncesi raporunu alıyorsun eğer almazsan eksik para alırsın
    doğum sonrasıda raporunu alıyorsun ssk senin adına pttye para yatırıyor süt parası 150 ytl sanırım yaklaşık olarak toplam 1700 ytl kadar bi para alıyorsun.
    doğumdan sonrada 13 hafta izin kullanıyorsun ve 1 sene içinde işten erken çıkma şansın var 1.5 saat olması lazım onunda.