Doğum İzni İçin Gereken Evraklar

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve Adivar tarafından 10 Şubat 2009 başlatılmıştır.

  10 Şubat 2009
  Konu Sahibi : Adivar
 1. Adivar

  Adivar Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  6.280
  Beğenildi:
  43
  Ödül Puanları:
  148
  Doğum İzni İçin Gereken Evraklar
  Geçen ay çalışan anne adaylarının; işyerinde hangi imkanları bekleme ve isteme de hak sahibi olduklarını, doğum ve süt izninin hangi anda kullanılmaya başlayabileceğini, bu sürelerin ne kadar olduğunu, işverence sağlanması gereken imkanlar sunulmadığı ya da izin prosedüründe ihtilaflar olduğunda anne adayının İş Yasası çerçevesinde hangi hukuki imkanlara sahip olduğunu konuşmuştuk.

  Sizlerden gelen soru ve sorunlar bu izin prosedürünün kullanılabilmesi aşamasında gerekli olacak evraklar ve bürokratik işlemlerin takip aşamaları ve yetkili merciler noktasında oldu. Bu nedenle geçen ayki röportaj konusunun devamı mahiyetinde sizlerle bu evrakların neler olduğu, teknik olarak nasıl hazırlanacağı ve hangi aşamada hangi mercilere ibraz edileceğinden bahsetmek istiyorum.

  Çalışan anne adayının doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 hafta ücretli izin hakkı olduğunu söylemiştik. Burada yasal olarak ilk yapılması gereken, doğum öncesi 8 haftalık periyoda girildiğinin tespit ve ispatıdır.

  Çalışan anne adayı ilk önce hangi mercie gidecek?

  Çalışan annenin ilk öğrenmesi gereken çalışmakta olduğu işyerinin hangi sigorta müdürlüğüne bağlı olduğudur. Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde ilçeler bazında sigorta müdürlükleri sayıca çok olduğundan, anne adayı için bir den fazla kuruma gitmek zorunda kalmak, fiziksel olarak zorlayıcı olacaktır. Ancak, işyerinin bağlı olmadığı müdürlükler hiçbir işlem yapmayacaktır.Bu nedenle ilk olarak doğru ve yetkili mercii tespit etmek önemlidir.

  İşyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne hangi tarihte gidilecektir?

  Çalışan anne adayının, işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğünden randevu alacağı tarih tahmini doğum tarihinden 8 hafta öncesidir. Çalışan anne, hamilelik nedeniyle rutin kontrollerini takip eden şahsi doktorundan bu bilgiyi edinerek ilgili kurumdan randevuyu alacaktır.

  Sigorta hastanesi bize hangi belgeyi verecek?

  Çalışan anne adayı Salık Karnesi ve işverenlikte aldığı vizite kâğıdı ile Sigorta hastanesine muayene olacak, doğuma yaklaşık 8 haftalık sürenin varlığı SSK Hekimi tarafından da tespit edildiğinde çalışan anne adayına doğum izin belgesi verilecektir. Doğum izin belgesi ile çalışan anne adayı yasal olarak doğum öncesi 8 haftalık yasal iznini kullanmaya hak kazanır. Doğum izin belgesinin anne adayı tarafından saklanması gerekmektedir zira daha sonra doğum ücreti talebi için bu belgeye ihtiyaç olacaktır.

  Çalışan anne doğum nedeniyle bir ücret almaya hak kazanacak mıdır?

  Çalışan anne adayının ücretli izin bitikten sonra doğum nedeniyle almaya hak kazandığı ücret hukuki olarak geçici iş görmezlik ücretidir. Bu ödeme için müracaat yine çalışan annenin işyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne yapılacaktır.

  İşyerinin bağlı olduğu Sigorta Müdürlüğü’ne hangi evraklarla gidilecektir?

  • Doğum öncesi iznini başladığı tarihli vizite kâğıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek dökümünün yapılması zorunludur.
  • Doğum sonrası izninin başladığı tarihli vizite kâğıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek dökümünün yapılması zorunludur.
  • Doğum sonrası 57. güne ait vizite kağıdı. Bu tarihten geriye doğru son bir yıl içerisindeki 120 prim ödeme gün sayısı ile prime esas kazançların tek tek dökümünün yapılması zorunludur.
  • Doğum raporunun aslı.
  • Doğum öncesi ve doğum sonrası izinlere ait belge. Bu belge doğum iznine ayrıldığınızda size verilen belgedir. (Uygulamada para kağıdı olarak bilinir.)
  • Evlilik cüzdanı fotokopisi.
  • Çalıştığınız son 4 aylık döneme ait bordro fotokopisi.

  Burcu Mutlugil