Doğum izni konusunda yanlış mı yaptım :((

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve innuk tarafından 14 Eylül 2009 başlatılmıştır.

14 Eylül 2009
    Konu Sahibi : innuk
  1. innuk

innuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.318
    Ödül Puanları:
    238
    Arkadaşlar merhaba bugün 32. hafta dolduğu için kontrole gittim ve 37. haftaya kadar çalışabilir raporu aldım. Ancak 10 gündür raporlu olduğum için iş yerimi hiç arayıp son durumlar ile ilgili bilgi almamıştım. Geçen haftaki sel bizim işyeri binasınıda vurmuş o nedenle iş yerim taşınmış. Bu durumda benim sabit olan çalışma saatlerim servis problemi nedeniyle tekrar vardiya sistemine dönmüş oldu yani bu durumda yarından itibaren akşam 17:00 gece 02:00 çalışmam gerekecek...
    Off yaaa naptım ben yaaa bebeğim doğduktan sonra birlikte zaman geçiririz die böyle bir karar almıştım şansa bakın şimdi. Ya dayanamazsam gece çalışma sistemine?? iş yerinden bana tekrar ayrıcalık vermelerini isteyemem adamların zaten işleri arap saçına dönmüş beni düşünecek değiller yaa..
    şimdi doktora gidip ben vazgeçtim izne çıkmak istiyorum mu desem? yoksa dişimi sıkıp dayanbildiğim kadar dayansam mı?? Ama ya gecenin bir vakti oralarda doğurursam :KK43:(
    yada şimdi doktor çalışabilir raporunu verdikten sonra tekrar çalışamaz die rapor verebilirmi??

2. 14 Eylül 2009
  3. moonlight_10

moonlight_10 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    ewet istersen 37. haftaya kadar çalışmak zorunda değilsin doktordan rapor almana gerek var mı bilmyorum .ama çalışabilir raporu aldıysan sadece o arada senelik izin alabiliyorsun raporlar geçersiz oluyor.işyerin raporunu nası kabul etti anlamadım.sonradan sorun çıkabilir

4. 14 Eylül 2009
  5. innuk

innuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.318
    Ödül Puanları:
    238
    biraz karışık anlatmışım galiba ayın üçünde gece sancım başladı sabaha kadar geçmedi gece hastaneye gittim doktor böbrekle ilgili kum yada taş döküyorsun dedi ve 10 günlük rapor verdi. zaten 10 günün sonunda yani bu günde 32. hafta bittiği için yasal doğum iznine hak kazanmıştım. Ama ben 37. haftaya kadar çalışmak isteyince ve doktor bebekle ilgili herşeyin yolunda olduğunu söyleyince raporu 37. haftaya kadar çalışabilir olarak aldım Eve gelip iş yerini aradım. Ben yarın başlıyorum die ancak iş yerinin taşındığını ve eski sisteme göre gidemeyeceğimi öğrendim. Şimdi ya 5 hafta boyunca vardiyam gündüzse gündüz geceyse gece çalışmak zorunda kalıcam ki bu durmda bu hafta gece görünüyor :KK43:(
    ya da hem bebeğimle geçirmeyi düşündüğüm 5 haftadan vazgeçip gidip doktora raporu bozduracağım ki bunu yapabiliyorlar mı bilmiyorum... yani ben daha raporu iş yerine vermedim çalışabilir die.

6. 14 Eylül 2009
  7. moonlight_10

moonlight_10 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    21
    Ödül Puanları:
    108
    tamam anladım doktora gidip çalışamaz alsan yeterli olur sanırım

8. 15 Eylül 2009
  9. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    verir canım çalışmak istemiyorsan tekrar doktoruna söyle seni izne çıkarsın bende senin gibi 32. haftada ,iznimi aktardım ama işyerim kriz nedeniyle beni ücresiz izne çıkardı ve sigortadanda çıkışımı yapıcaktı bende doktorumu aradıyıp durumu anlattım ben söylemeden daha gel izne çıkaralım seni dedi ve raporumu yazdı

10. 15 Eylül 2009
  11. BeyazBulut

BeyazBulut sihirli değneğim var benim :) Pro Üye

Beğenildi:
    464
    Ödül Puanları:
    203
    sen vermemişsin raporunu henüz ben vermeştim üstelik işyerine ama değiştirdim

12. 15 Eylül 2009
  13. Fei_Lian

Fei_Lian Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    ya arkadaşlar ben bişi sorcam;
    bu doğum izni denilen şey tam 32. haftada yada tam 37. hafta da mı olmak zorunda... 34. haftada yada36. haftada alamaz mıyız?

14. 15 Eylül 2009
  15. innuk

innuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.318
    Ödül Puanları:
    238
    Çok şükür gerek kalmadı. Normalde bugün akşam beşte gidecektim işe ama saat 2 gibi arayıp problemi çözdüklerini yenden eskisi gibi sabah devam edebileceğimi bugünde işe gitmeme gerek olmadığını söylediler.. Yoksa bugün gidip bakacaktım dayanabilecekmiyim diye çünkü gerçekten doğumdan sonra bu izin daha çok lazım diye düşünüyorum. Oğlumun bana ihtiyacı olacak ve ben onu çok küçükken bırakıp işe gitmek istemeyeceğim büyük ihtimalle...Şimdi benimle işe gelebiliyor en azından :))
    Allahtan işyerinde hamile sayısı fazla :)) mayısta rekor kırdık sayımız 20 idi şimdi 8 kaldık..
    Allah herkese hayırlı doğumlar versin inşallah..

Bu arada SSK dan çıkışımı yapacaklardı demişsin. Normalde ücretsiz izne çıkardıklarında ssk nı yatırmıyorlarmı yani. İşin ücretsiz izin kısmını hiç irdelememiştim. Yani hamilelik döneminde yada sonrasında ücretsiz izin alırsan işten çıkarabiliyormu seni :??

16. 15 Eylül 2009
  17. innuk

innuk Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1.318
    Ödül Puanları:
    238
    Malesef canım eğer 32. haftada izne ayrılmayıp çalışabilir raporu alırsan 37. haftaya kadar doğum iznine ayrılamıyorsun.Ancak 37. haftada izne çıkabiliyorsun. Tabi bu arada doğurursan vs. başka bişe olursa kalan iznin de yanmış oluyor. Çok saçma ve mantıksız ama kanunu böyle koymuşlar ne yazık ki..
    Bu durumda eğer arada yani 34. 35. 36. haftalarında rapor yada izin almak istersen bunu başka bir neden olarak göstermen gerekiyor. yani örneğin rapor alacaksan başka bir şey için doktor rapor verebiliyor ancak yasal doğum izni olarak veremiyor. yada sen kendi izin haklarından yani yıllık izin ya da ücretsiz izin gibi iş yerinden izin kullanabiliyorsun. ben de son bir hafta kala ya ücretsiz izin yada yine rapor alacağım ama yine 37. hafta bittiğinde doktorundan doğum iznine ayrılması uygundur şeklinde rapor almam gerekiyor.

18. 15 Eylül 2009
  19. Fei_Lian

Fei_Lian Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    beni bilgilendirdiğin için teşekkür ederim canım... ınşallah sende problemini kısa sürede halledebilirsin ve minikini sağlıkl kucağına alırsın... :))