Doğum izni sonrası İşten çıkarıldım...

Konusu 'Ekim Anneleri' forumundadır ve ELALI tarafından 31 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

31 Mayıs 2010
    Konu Sahibi : ELALI
  1. ELALI

ELALI biriciğim, canım kızım... Üye

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    Slm kızlar
    İşe başlamama 3 gün kala patronumla yaptığım telefon görüşmesine istinaden işten çıkartıldım...
    Yerime bakan kızın bekar, çocuksuz ve sorumluluğunun olmaması en büyük etken, yola onla devam edeceklermiş!!!
    2000 yılından buyana çalışıyordum, yasal haklarımla ilgili konuşacakmışız müsait olunca arayacakmış beni...
    perşembe günü ücretsiz iznim bitiyor, o gün işbaşı yapmam gerekiyordu o zamana kadar aramassa işgüzarlık edip ogün başlamadı diye bana tazminat vermeden atarlarmı?
    Özellikle muhasebeci olan arkadaşlardan rica ediyorum haklarım neler yardımcı olurmusunuz??? 4 ay doğum iznimi kullandıktan sonra 6 ayda ücretsiz izin kullandım? işsizlik parasıda alabilirmiyim?
    Hep dua ettim kızım için hayırlısı neyse öyle olsun diye, buymuş demekki hayırlı olan...
    garip bi boşluktayım içim bi yandan buruk kızım için ise mutluyum...

2. 31 Mayıs 2010
  3. selina79

selina79 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    umarım yasal haklarını yakında ögrenebilirsin. bu konuda benim bir fikrim yok. Ama bir yandan sevindiri bir durum olmus. Bebegine kendin bakabilceksin. Dedigin gibi hayırlısı olsun. Tadını cıkart bence cocugunu kendin büyütmek cok büyük bir sans. :lepi:

4. 31 Mayıs 2010
  5. green olive

green olive Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    5
    Ödül Puanları:
    108
    doğum iznini kullandıysan işyerinin sna vereceği tek şey tazminatın olur canım onu da hesaplayabileceğin siteler var internette.
    bunun haricinde ne alablirsin bilmiyorum

6. 31 Mayıs 2010
  7. rotin78

rotin78 Popüler Üye Pro Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    Canım bu işler öyle telefonla olmaz,sakın onun aramasını bekleme,senin bir çok hakkın var.Seni oyalayıp bu haklarından mahrum edebilir.Kesinlikle tazminatını ve işsizlik parasını alırsın.Madem o çıkartıyor alacaksın.Sen 3 - 5 ay çalışmıyorsun ki,Öncelikle sana ihtar çekmesi gerekli seni neden işten çıkarttığı hakkında,tabi bu gerekçe senin doğum yapmış olman olamaz,Kanunlar senden yana hamile yada doğum yapmış bir kimse bu sebepten dolayı işten çıkartılamaz.Böyle bi kanun var.

8. 31 Mayıs 2010
  9. durusenaannesi

durusenaannesi Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    benim patronumda yanı şeyi yaptı bende eşimle birlikte görüşmeye gittim kavga ettim bağırdım çağırdım çıktım.. bugün tekrar çağırdılar ama ben istifa dilekçemi yazdım verdim tazminatımı almak şartı ile.. o şekilde anlaşma yoluna gittik..

10. 31 Mayıs 2010
  11. jade_06

jade_06 Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    106
    Kendin herhangi bir kagıda istifa belirtem imza atmadıktan sonra hem kıdem hem ihbar tazminatı alabilirsin.İşsizlik maaşı içinde geriye dönük son 3 yıl içinde 600 gün çalışmıslıgın varsa işsizlik maası alabilirsin.Cünkü 10 yıllık bi süreçin 4 gün öncesinden işten cıkarma haberinin verilmesi yanlış.Benim bildiğim bu kadar

Hakkında hayırlısı olsun
    Demekki kızının sana ihtiyacı var İnş gönlünüze göre olur ...

Eger ssk asgariden yatıyosa ve sen daha fazla alıyosan ve bunu ispat edebilcek imzalı belgen varsa bordo gibi kendi maasın üzeridnen alabilirsin.Arada dünya fark oluyo:)

12. 1 Haziran 2010
  13. ELALI

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    cnm çok tşk ederimŞeniz

cnm çok tşk ederimŞeniz
    ssk asgariden yattığı için yaklaşık bişey çıkarttım...

cnm öncelikle ilgin için çok tşk ederimŞeniz
    benim eski patronum kişiliği gereği her işini son ana kadar bırakan, herşeyi unutan (yada çevresine öyle gösteren) bi tip...
    eğer perşembeye kadar beni aramassa cumartesiye kadar bekleyeyim olmassa o gün gideyim diyorum, böle yaparsam bi kaybım olurmu emin değilimCADIARZU el altından gününde gelip başlamadı deyip hiç bi ödeme yapmama durumları olabilir mi?

bunların hepsi aynımı nedir:mymeka: senin içinde hayırlısı olsun cnm...
    yalnız merak ettim neden istifanı verdin? onlar çıkarmış gösterselerdi tazminatınla birlikte işsizlik parasındanda faydalanamazmıydın?

cnm ilgine tşk ederimŞeniz
    hiç bi imza atmadım istifayla ilgili, hatta elimde 6 ay ücretsiz izinde olduğumu gösteren onların imzalamış oldukları belgeler var...
    malesef sigortam asgariden yatıyodu ama maaşım bu değildi, bordroda gözüken tabikide asgari :KK43: kanıtlayabileceğim tek şey banka hesabı ama böyle bi durumla karşılaşmamak adına onuda maaş adı altında yatırmıyorlardı...
    merak ettiğim konu ben hiç biyere imza atmadan şirketle bağımı koparamazlar değilmi? her halükarda onların imza için beni çağırmaları gerekmiyormu?

14. 1 Haziran 2010
  15. blueflower

blueflower İki kuzusuyla musmutlu =) Üye

Beğenildi:
    2.536
    Ödül Puanları:
    238
    deryacım geçmiş olsun ve hayırlısı olsun inşallah arkadaşım,,,
    canım eşime sordum...
    kıdem tazminatını alabilirsin,işsizlik parasını da alabilirsin...
    onlar çıkardığı için ihbar tazminatınıda hak ediyormuşsun yani onların aramasını beklemeden izninin bittiği gün iş yerine gitmen gerekiyor...her hangi bir imza ya da kart basma sistemi varsa işimin başına geldim iş başı yaptım demen gerekiyor...iş verenin eline koz vermemelisin...

16. 1 Haziran 2010
  17. aySinim

aySinim Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    slm.bende kızım olduğu zaman işimi kendi isteğimle bırakmıştım.konu benim uzmanlık alanım olduğu için cevaplamak istedim.doğum izniniz ne zaman bitiyorsa işyerinize görüşmeye gidin.eğer 3 gün geçerse noterden ihbarname çekip üstüste 3 gün gelmediğiniz için iş akdiniz fesh edilmiştir diye bir yazı alırsınız.hiç bir hak talep edemezsiniz.gidin ve ogün görüşün elinizde gittiğinize dair bir belge olsun.kartlı sistemse kart basın veya imza atın.ama bir belgeniz olsun.tabi siz patronunuzu iyi tanırsınız.kıdem,ihbar vermemeye çalışan birimi yoksa çıkarılanlara tazminatları ödeyen birimi?kıdemsiz çıkarmaya çalışan bir patronsa eğer şimdiden sonra ararım diyerek vaktinizi çalıyordur.dikkatli olun emeğinizin karşılığını alırsınız inşallah.soracağınız birşey olursa cevaplama çalışırım.

18. 1 Haziran 2010
  19. ELALI

Beğenildi:
    14
    Ödül Puanları:
    148
    çok tşk ederim arzucumŞeniz
    ama bizim ofiste ne kart basıyoruz nede imza atıyoruz geldik diye, kafamı kurcalayanda bu iştekafamçokkarıştı
    o gün oraya gitmem ne kadar doğru olur bilemiyorum, çıkış işlemlerimin hazır olmadığından adım gibi eminim...