Doğum izni

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve sehrayin tarafından 24 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

24 Temmuz 2010
    Konu Sahibi : sehrayin
  1. sehrayin

sehrayin gül kokulu kızım Üye

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    arkadaşlar doğum izniyle ilgili merak ettiğim birşey var
    8 hafta doğum öncesi,8 hafta doğum sonrası olmak üzere 16 haftalık bir izne ayrılıyoruz
    32. haftada alınıyor bu rapor
    ama diyelimki 36. haftada doğum oldu yani doğumdan önce 4 hafta oluyor,otomatikman 4 hafta düşüyor
    16 haftalık izin 12ye düşüyor
    mantıklısı böyle geliyor
    bu böylemi bunu öğrenmek istiyorum

2. 24 Temmuz 2010
  3. sehrayin

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    hiç bilgisi olan yokmu?

4. 25 Temmuz 2010
  5. hdilekh

hdilekh ((: Ömer Tuna'm :)) Üye

Beğenildi:
    12
    Ödül Puanları:
    148
    doğumdan önce kullanmadığın süre doğumdan sonraya eklenio sanırım. yani 4 hafta doğum sonrana eklenio. doğum öncesi 4 kullandıysan doğum sonrası 12 kullanıosun. tabi eğer devlette çalışıosan.

6. 26 Temmuz 2010
  7. yenihamile

yenihamile Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    108
    benim bildiğim kadarıyla yani eminim de , toplam 16 hafta , bu hamile kadınlar için yasal olan izin hakkı memur yada işçi farketmiyor , doğum öncesi doktorun izin verdiği süre kadar çalışabiliyosun, daha doğrusu hamilelikde bir sorun olmadığı müddetçe yakın zamana kadar çalışırsın , yani iznin toplam 16 hafta ister doğum öncesi ister doğum sonrası kullanırsın, o senin bileceğin şey , ve iznin bittikten sonra hergün 1,5 saat lik emzirme yani süt iznin oluyor 1 yıl boyunca , bunuda ister 1,5 saat geç gelirsin yada erken çıkarsın onuda kullanacaksın, işverenler pek umursamasada sen mutlaka üstünde dur , onların istediği gibi hareket edersek özel hayat diye bir şeyimiz kalmaz , umarım faydası olur yazdıklarımın...sağlıklı doğumlar nasip etsin Allah inşallah hepimize.. bu arada Berat kandiliniz de mübarek olsun arkadaşlar

8. 26 Temmuz 2010
  9. mavrulam

mavrulam Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    801
    Ödül Puanları:
    153
    Doğum önceki 8 doğum sonrası 8 hafta ama doğum öncesi sadece 5 haftayı aktarabiliyorsun...

Hamilelerin doğumdan önce izin hakları nelerdir?
    8 artı 8 hafta olup doktor raporu ve hafif işlerde çalışanlar için doğuma 3 hafta kalıncaya kadar çalışılabilir ve kullanılmayan önceki 5 hafta sonraki 8 haftaya ilave edilir.
    En erken ne zaman izne çıkılabilir?
    Başkaca bir sağlık problemi ve rapor yoksa doğumdan önceki 8 hafta önce yani 32. haftada doğum iznine çıkılır.
    Hamilelerin ücretsiz izne çıkma hakkı var mıdır? Varsa ne kadardır?
    Bazı kurumlar böyle bir hak olmadığını söylüyor. Bu hak kurumun insiyatifine mi kalmıştır?
    Doğumdan sonraki 8 hafta (veya 13 hafta) dolduktan sonra 4857 sayılı İş Kanunu gereğince çalışanlar için, isteği halinde kadın işçiye, on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. İşveren bu izni vermek zorundadır…

10. 26 Temmuz 2010
  11. ftmock

ftmock Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    76
    Sehrayin aynen dediğin gibi 4 hafta önce doğum yaptın diyelim 4 haftan yanıyo hem izin hem para olarak bu konuyu çok arastırdım ssk ya da sordum kesinlikle böyle

12. 26 Temmuz 2010
  13. AttaQue

AttaQue Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Doğumun beklenen tarihten erken gerçekleşmişse doğum öncesi kullanamadığın haftalar sonraya devrolmuyor ne yazık ki.. Sadece çalışabilir raporu alarak fazladan çalışırsan 37. haftaya kadar doğum sonrasına fazladan çalıştığın haftalar eklenir.
    Bir arkadaşım 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almıştı , doğum sonrasına izni devrolsun diye , izne çıktığı akşam doğum yaptı , 3 haftalık hakkını kullanamadı..

14. 1 Ağustos 2010
  15. sehrayin

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    yani Allah muhafaza erken doğum falan olursa 16 haftalık izin hakkım yanıyor.doğumdan sonra 8 hafta kullanabiliyorum ama öncesinde ne zaman doğum yaptıysam o zamana kadar kullanıyorum
    teşekkürler

16. 1 Ağustos 2010
  17. ecrinsudem

ecrinsudem Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    41
    evet aynen öyle 32.haftada izine çıktık 36.haftada doğum oldu kalan 4 hafta yanıyor bende çok araştırdım muhasebecimiz öyle diyor malesef çok saçma ama malesef gerçekk

18. 2 Ağustos 2010
  19. sehrayin

Beğenildi:
    3
    Ödül Puanları:
    108
    ilginç gerçekten