Doğum iznine Ne Zaman Çıkılır ve Doğum Parası Ne Kadardır

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve simoche28 tarafından 13 Haziran 2013 başlatılmıştır.

  13 Haziran 2013
  Konu Sahibi : simoche28
 1. simoche28

  simoche28 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  2 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  30
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Doğum izni: Çalışan Hamile kadınların doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için çalıştırılmamaları gerekir. Bu devletin tanıdığı bir haktır.

  Çoğul gebelik halinde doğumdan önce çalıştırılmayacak sekiz haftalık süreye iki hafta daha süre eklenir. Ancak, sağlık durumu uygun olduğu takdirde, doktorun onayı ile kadın isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, kullanmadığı süreler doğum sonrası sürelere eklenir.

  Bu süreler kadının sağlık durumuna ve işin özelliğine göre doğumdan önce ve sonra gerekirse artırılabilir. Bu süre doktor tarafından belirlenir. Çalışan annelerin en doğal hakkıdır. doğum izni kullanmak hem devletine olan sorumluluğunu yerine getiren annelerimiz hem de evde bebek yetiştirerek topluma, vatana hayırlı ve faydalı bireyler yetiştirmektedir.

  Toplam 16 hafta olan doğum izni bebeğin birçok anlamda anneden eksik kalmasını sağlıyor daha güncel düzenlemeler getirerek 16 hafta olan doğum iznini daha yukarılara çekmek gerekiyor. Böylelikle bebekler annelerinden yoksun kalmayacak ve hem anne hem de bebek daha iyi şartlarda büyüme imkanı bulacaktır.

  Doğum parası: Doğum parası, doğum yapan çalışan kadının Sosyal Güvenlik Kurumu açısından gerekli prim şartlarını taşıyorsa sağlanan yardımları içermektedir.

  Hamilelik sürecindeki periyodik kontroller ve sağlık yardımları, doğum yaptığında doğumla ilgili sağlık yardımları, hastanede yapılan harcamalar sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanır.

  Doğum yapan çalışan kadın, doğum izni kullandığı sürede, kurumdan geçici iş göremezlik ödeneği alma hakkına sahiptir. Ayrıca emzirme izni ve emzirme ödeneği (parası) alma hakkına sahiptir. Sigortalı kadının, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması gereklidir.

  doğum için işten ayrılacağınızı belirten raporu alıp doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olarak iş yerine bildirmelisiniz. Bu raporu alıp doğum dolayısıyla istirahatlı görülmezseniz doğum parası alamazsınız.

  SGK Doğum İzni 6 Ay Oluyor
  Aylardır beklenen doğum izin süresi düzenlemesi meclis tarafından gerçekleşiyor. doğum izni süresi 16 haftadan 24 haftaya çıkartılıyor.

  TBMM genel kuruluna sunulacak olan tasarı, doğum sürelerini yeniden düzenleyerek süreleri uzatma kararı aldığını açıkladı Bu krar torba yasasıyla gelecek.

  Doğum öncesi 8 hafta, doğum sonrası 8 hafta ve toplamda 16 hafta olan izin sürelerini toplamda 24 haftaya çıkarılması planlanıyor.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2013
 2. 18 Haziran 2013
  Konu Sahibi : simoche28
 3. SONGL55

  SONGL55 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  22 Ocak 2013
  Mesajlar:
  341
  Beğenildi:
  14
  Ödül Puanları:
  63
  Dün doktorumla bu konuyu konuştuk. 32.haftada 16 haftalık iş görmez raporu tanzim edeceğini söyledi. 2 ay doğumdan önce - 2 ay doğumdan sonra olmak kaydı ile. bu 4 hafta içinde torba yasa çıkarsa - ki inşallaaahhh:) izinlerimiz 24 haftaya çıkarılacak.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 6 Temmuz 2013