Dogum kontrol hapi ile greyfurt suyu?

Konusu 'Diyet Yöntemleri ve Deneyimlerimiz' forumundadır ve hasretim34 tarafından 15 Kasım 2009 başlatılmıştır.

  15 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 1. hasretim34

  hasretim34 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.041
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  selam hanimlar,

  greyfurt suyunun yag yakici özelligini cogumuz biliyoruzdur heralde,bende bunun icin artik her sabah 1 bardak greyfurt suyu icmek istiyorum hazirligimida yaptim ama aklima bisey takildi.Greyfurtla birlikte ilac alinmamasi gerekiyor peki bu dogum kontrol hapi icinde gereklimi acaba ,bilgisi olan varmi?
   
 2. 15 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 3. Verite

  Verite Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.142
  Beğenildi:
  35
  Ödül Puanları:
  148
  Yok canım bişey olmaz. Ben içtim ordan biliyorum. Genelde kalp ve tansiyon ilacı alanlara tavsiye etmezler.
   
 4. 15 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 5. hasretim34

  hasretim34 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.041
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  tesekür ederima.s.
   
 6. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 7. bahar82

  bahar82 Aktif Üye Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2008
  Mesajlar:
  405
  Beğenildi:
  2
  Ödül Puanları:
  86
  canim bende dogum kontrol hapi kullaniyorum ve greyfurt suyunu da ara ara iciyorum bende birsey olmadi benim bildigim greyfurt suyuyla ilaclar ayni anda alinmiyor yoksa ayri ayri ictiginde neden kullanilmasin ki
   
 8. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 9. Saruboceq

  Saruboceq İki Kız Annesi :) Pro Üye

  Katılım:
  17 Ekim 2007
  Mesajlar:
  12.405
  Beğenildi:
  102
  Ödül Puanları:
  198
  Yok canım alkol bile alınıyor ki doğum kontrol hapının içildiği dönemlerde greyfurt suyuyle ne ilgisi olabilirki..
  sen iç iç..iyi zayıflamalar.darısıda banaakannehir
   
 10. 16 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 11. hasretim34

  hasretim34 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.041
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  tesekür ederim hanimlar gülsahcim öyle ama ne bileyim kalp ve tansiyon ilaclari icenler icemiyo greyfurtu ilacin erimesini engelliyomus ve bir hafta sonra intihar etmis gibi migdende birikiyomus ilaclar bende dedim acaba dogum kontrol hapi icinde gecerli ama degilmis ictim zaten bu sabah bi bardak siftahi yaptim yani.
  sen ne yaptim takip ediyodum seni diyetisyene gidiyodun biaktinmi yoksa ne zamandir sesin cikmiyo :)
   
 12. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 13. nimesaybycn

  nimesaybycn Popüler Üye Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  2.215
  Beğenildi:
  743
  Ödül Puanları:
  153
  ben de antibiyotikle alındığında zehir etkisi yaptığını biliyorum greyfurtun.
   
 14. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 15. scarlettsebnem

  scarlettsebnem Aktif Üye Üye

  Katılım:
  3 Nisan 2009
  Mesajlar:
  158
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  "ıngiliz The Lancet dergisinde çıkan makalede, greyfurtun 42 yaşındaki bir kadının bacağında büyük kan pıhtısı oluşumuna nasıl zemin hazırladığı ve kadının bacağını kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığı anlatıldı.

  Dr. Lucinda Granda'nın anlattığına göre, 42 yaşındaki bir kadın, Kasım 2008'de yürüme ve solunum güçlüğü şikayetiyle hastaneye geldi. Hastaneye gelmeden bir gün önce bu kişi, uzun bir araba yolculuğu yapmış ve belinden sol bacağına kadar ağrı hissetmiş, ertesi gün ise sol bacağı morarmıştı.

  Doğum kontrol hapı kullanan kadın, ayrıca 3 gün önce her sabah bir greyfurt tükettiği rejime başlamıştı.

  Yapılan tahliller, kadının sol bacağında kan pıhtılaşması olduğunu ve kangren riski bulunduğunu gösterdi. Doktorlar, hemen kan pıhtısına müdahale etti ve kadının bacağı kurtarıldı.

  Hastanın sol bacağının ana damarında kronik daralma olduğu görülürken, testler bu sorunun kan pıhtısı oluşumunu kolay hale getiren genetik bir anormalliğe işaret etti.

  Bununla beraber greyfurt tüketiminin de kan pıhtısının oluşumunda rol oynadığını belirten doktorlar, greyfurt suyunun, kolesterol ilaçlarında bulunan CYP34 enzimini ya da bu vakada olduğu gibi doğum kontrol haplarındaki östrojeni durdurduğunu, bunun da ilaçları zehirli hale getirdiğini, istenmeyen etkilerin görüldüğünü vurguladı"

  canım böyle bir haber buldum doğru mudur bilmiyorum ama fikrin olsun diye..Bende doğum kontrol hapı kullanıyorum bugun de 1 kg greyfurtla geldim eve sabahları suyunu içerim diye ama bende kararsız kaldım bu haberden sonra napsak acaba:bbo:
   
 16. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 17. Beany

  Beany Popüler Üye Üye

  Katılım:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  1.168
  Beğenildi:
  3
  Ödül Puanları:
  148
  ıLAÇ KULLANIYORSANIZ GREYFURT SUYU ıÇMEYıNıZ

  Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.
  Greyfurt Suyu ılaçların Etkisini Nasıl artırıyor?
  ılaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan P-450 3A4 isimli bir turu greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir.


  Greyfurt Suyundaki Hangi Maddeler Bu etkiyi Yapıyor?
  Greyfurt suyunda bulunan narincin ve psoralen maddelerinin bağırsaklarda bulunan ve ilaçları parçalayan P-450 3A4 isimli enzimin etkisini yok ettiği ortaya konmuştur.


  Greyfurt Suyu ıçince ıLAÇ Üzerine Etkisi Ne kadar Sürüyor?
  yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Örneğin kolesterol düşürücü olarak kullanılan lovastatin isimli ilaç greyfurt suyu içildikten 12 saat sonra alınsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha fazla olmaktadır.
  Greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24 saat geçmesi gerektiği ileri sürülmüştür.

  HANGı ıLAÇLARIN ETKıLERı GREYFURT SUYU ıLE ARTMAKTA
  VE ZARARLI ETKıLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR?

  A: TANSıYON ıLAÇLARI
  yapılan araştırmalar hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) tedavisinde kullanılan Felodipin (Plendil tablet), verapamil (Isoptin tablet) ve nisoldipin (Syscor tablet) gibi ilaçların greyfurt suyu içen kişilerin kanlarında anormal derecede yüksek düzeylere ulaştığını göstermiştir. Nifedipin (Adalat) ve amlodipin (Vasokard, Norvasc tablet) kullananlarda greyfurt suyunun yan etkisi görülmemiştir. Bu nedenle mevcut verilere göre felodipin, nisoldipin ve verapamil kullanan hastalar greyfurt suyu içmemelidir.

  B. PSıKıYATRI , UYKU VE EPıLEPSı ıLAÇLARI
  Diazepam (Diazem, Diapam, Nervium, Spazmo-Valibrin tablet), triazolam,
  midazolam ve buspiron (Buspon kapsül) kullananlarda greyfurt suyu içilince etki çok artmaktadır. Epilepside kullanılan karbamazepin (Tegretol tablet) eğer greyfurt suyu ile birlikte alınırsa etkisi % 40 artmaktadır. Yine depresyonda kullanılan sertralin (Lustral, Selectra, Seralin, Serdep) içeren ilaçların etkisi greyfurt suyu ile % 50 artmaktadır.

  C. KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ ıLAÇLAR
  Statin dediğimiz bu ilaçlardan simvastatin (Zocor Lipovas, Zovatin), lovastatin ve atorvastatin (Lipitor, Ator, Tarden) kullanan kişilerde greyfurt suyu icilince kan düzeyleri 2-16 kat artmakta ve zararlı olmaktadır. Bu nedenle bu tur kolesterol düşürücü ilaç kullananların greyfurt suyu içmemeleri gerekir.

  D. EMPOTANS TEDAVıSıNDE KULLANILAN ıLAÇLAR
  Empotans tedavisinde kullanılan sildenafil (Viagra, Vigrande, Sildegra tablet) kullanan kişilerde ilacın etkisinin %23 daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu nedenle bu ilaçları alanlar greyfurt suyu içmemelidir.

  E. MıDE-BAĞIRSAK HASTALIK ıLACI CISAPRIDE
  Mide ve bağırsak hareketini artırmak için kullanılan cisaprid adli ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa etkisi % 50 artmakta ve zararlı olmaktadır.

  F.ALLERJI, GRıP-SıNÜZıT TEDAVıSıNDE KULLANILAN TERFENADIN
  Allerjik hastalıklar, grip ve sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik terfenadin isimli ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa kalp üzerinde yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

  G. KALP ıLACI AMIODARONE
  Kalp ritim bozukluklarında kullanılan amiodarone (Cordarone tablet) isimli ilaç kullananlarda greyfurt suyu içilince etkisi azalmaktadır.


  ÖZET VE ÖNERı
  Yukarıda belirtildiği üzere yapılan çalışmalar bazı ilaçların greyfurt suyu içen kişilerde zararlı yan etkilere neden olduğunu göstermiştir. Başka ilaçlarla yapılan çalışmalar arttıkça bu bilgiler artacaktır. Mevcut veriler ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri yönündedir. ısin ilginç diğer bir yani ise greyfurt suyunun ilaçların kan dolaşımındaki etkisini artırma özelliğiyle belki ilerde ilacın dozunu azaltarak ve greyfurt suyu veya içindeki etken maddeyi birlikte alarak dozu azaltma ve daha ucuza hastalık tedavi olanakları sağlama olasılığının ortaya çıkmasıdır. Ancak bunun için ileri araştırmalara gerek vardır. Bizim bir hekim olarak şimdilik önerimiz ''ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu içmeyiniz'' seklindedir.

  Prof. Dr. Metin Özete
   
 18. 17 Kasım 2009
  Konu Sahibi : hasretim34
 19. hasretim34

  hasretim34 Yeni Üye Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  7.041
  Beğenildi:
  12
  Ödül Puanları:
  0
  senağlama sen bi kilo almissin gene ben bi kasa aldim en iyisi doktora sormak yarin esime diyeyimde sorsun bari doktora ben aradaydim zaten yarin aksam basliycam bidaha icmeye üf be