doğum kontrol hapları ve yan etkisi yardım lütfen

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve Esra tarafından 23 Haziran 2009 başlatılmıştır.

    23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  1. Esra

    Esra Popüler Üye Üye

    Katılım:
    3 Ekim 2007
    Mesajlar:
    6.298
    Beğenildi:
    4.064
    Ödül Puanları:
    238
    arkadaşlar şu korunma konusunda başınızı çok ağrıttım biliyorum ama çaresiz durumdayım.hapa başlayalı 5. günüm,işe falan gidemedim mide bulantısından,bu ne kadar sürer,çok kötüyüm hiç bişey yemedim içmedim.hep aynı şiddette mi devam eder?bir de bacağımla kalçam arasında nerdeyse ceviz büyüklüğünde bi şişlik oluştu çok canım yanıyor.acaba bi tür ödem mi?oturamıyorum bile..offf ya düğün geldi çattı ben böyle kalakaldım.
     
  2. 23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  3. leyl

    leyl Kulluğum Sultanlığımdır Üye

    Katılım:
    1 Kasım 2008
    Mesajlar:
    878
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    hangi hapı kullanıyorsun,doktora danıştın mı
     
  4. 23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  5. Olala

    Olala Popüler Üye Üye

    Katılım:
    4 Aralık 2008
    Mesajlar:
    6.474
    Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    cnm doktora gitsene,
    doğum kontrol haplarındaki ostrojen (estradiol) oranı değişiyor.. benim tedavi amaçlı kullandığım dianede 35 mg var mesela
    bu hormonun miktarı arttıkça yan etkisi de artıyor.. kısa vadeli ve uzun vadeli yan etkileri var.. benim de midem bulanmıştı başta geçmişti ama sonra..
    en önemli ve tehlikeli olabilecek yan etki damar tıkanıklığı ya da pıhtı oluşturma riski.. ufak bi ihtimal de olsa pıhtı çok riskli.. damar tıkanıklığı ise ilerde ortaya çıkabiliyor.. dolayısıyla ailede dolaşım bozukluğu falan varsa riskli grupta olabilirsin doktora danışmadan kullanma.. bir de 35 yaş üstü sigara kullanan kadınlara tavsiye etmiyorlar.. yani sigara içiyorsan bu da riski arttırıyor.. ve de yaşın ilerlediyse..
    hormon seviyesi düşük hapların düzene sokması ve etkili olması zaman alabiliyormuş.. ama riskleri ve yan etkileri daha düşük.. bence bunları gözden geçirip dr'a git.. ve en düşük dozda hormon içeren hapları bana önerir msnz de..
     
  6. 23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  7. Esra

    Esra Popüler Üye Üye

    Katılım:
    3 Ekim 2007
    Mesajlar:
    6.298
    Beğenildi:
    4.064
    Ödül Puanları:
    238
    yaşım 24,yasmin yazmıştı doktor,bugün ortaya çıktı bu etkiler.bıraksam mide bulantım yarına geçer mi çok kötü durumdayım yaaa.çıban mı ne bu da anlayamadım çok canımı acıtıyor
     
  8. 23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  9. leyl

    leyl Kulluğum Sultanlığımdır Üye

    Katılım:
    1 Kasım 2008
    Mesajlar:
    878
    Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    canım,kastın mı var canına bırak gitsin,ya başka yollarla korunun ya hapı değişririn ya da bırakın bebişi gelsin :)) geçmiş olsun..
     
  10. 23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  11. Esra

    Esra Popüler Üye Üye

    Katılım:
    3 Ekim 2007
    Mesajlar:
    6.298
    Beğenildi:
    4.064
    Ödül Puanları:
    238
    ya beni korkutan ilk gece ,prezervatiflr zor oluyormuş diye hapa başladım doktor da zaten hap önerdi.hapı 2 ay falan içmeyi düşünüyordum ama böyle devam edemem yatak döşek hasta oldum resmen yaa..ilk gece için haptan başka önerinixz varsa hiç düşünmeyeceğim devam etmeyi kızlar
     
  12. 23 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  13. Esra

    Esra Popüler Üye Üye

    Katılım:
    3 Ekim 2007
    Mesajlar:
    6.298
    Beğenildi:
    4.064
    Ödül Puanları:
    238
    yok mu başka önerisi olan????lütfenn çok zor durumdayım
     
  14. 24 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  15. Olala

    Olala Popüler Üye Üye

    Katılım:
    4 Aralık 2008
    Mesajlar:
    6.474
    Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    hap ödem yapmış olabilir, su tutulmasını arttırıyo bu haplar..

    .02 mg'a kadar düşük hormonlu haplar var, senin kullandığın 0.03lük..
    bir de haplarda estradiolün yanında bi etken madde daha oluyor,
    bulantı vs ondan da kaynaklanabilir, farklı haplarda farklı yardımcı etken maddeler oluyor,
    doktoruna danışıp hapını değiştirmeni öneririm.. ben de de başta çok bulantı oldu ama sonra geçti..
    şu linki oku istersen:
    Doğum kontrol hapları, hap, OKS (Myralon, Yasmin, Ginera, Diane 35, miranova) - Dr. Kağan Kocatepe
     
  16. 24 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  17. Esra

    Esra Popüler Üye Üye

    Katılım:
    3 Ekim 2007
    Mesajlar:
    6.298
    Beğenildi:
    4.064
    Ödül Puanları:
    238
    bugün doktora gittim,sağolsun hiç ciddiye almadı.bi tane hap verdi günde 3 defa iç diye bulantı için.böyle hayat geçer mi diye sordu bi de,sinir oldum hapı falan da bıraktım kullanmayacağım artık.nasip
     
  18. 26 Haziran 2009
    Konu Sahibi : Esra
  19. Olala

    Olala Popüler Üye Üye

    Katılım:
    4 Aralık 2008
    Mesajlar:
    6.474
    Beğenildi:
    9
    Ödül Puanları:
    146
    çok gıcık ve umursamaz drlar var.. bence başka dr dene cnm.. ve başka hap..