Doğum Kontrol Yönteminde 3 Teknik

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve BENOZ tarafından 8 Ekim 2009 başlatılmıştır.

  8 Ekim 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 1. BENOZ

  BENOZ GECE VE GÜNDÜZ ÇIBIK Pro Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  4.372
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  146
  .Takvim yöntemi
  2.Geri çekme yöntemi
  3.Vajinal yıkama

  1.Takvim yöntemi:

  Adetleri düzenli olan kadı nların gebe kalacakları ve kalamayacakları günleri hesaplayarak matematiksel formüle dayanan geleneksel bir yöntemdir. Ancak, stres ve hastalık gibi adet döneminin uzunluğunu etkileyen durumlardan dolayı güvenli bir yöntem değildir. Ayrıca genç yaşlarda, menopoza yakın ve doğum sonrası dönemlerde düzensiz sikluslar nedeni ile bu yönteme güvenilmez.

  2.Geri çekme yöntemi:

  Halk arasında bu yönteme dışarı boşalma ve dikkatli olma gibi isimlerde verilir.Yöntemin başarısı çiftin motivasyonuna bağlıdır.

  3.Vajinal yıkama:

  Pek çok kadın vajina duvarındaki spermleri atmak için ilişkiden hemen sonra vajinayı suyla yıkar ve gebeliğin önleneceğine inanır. Bu yöntem tamamen etkisizdir. Modern aile planlaması yöntemleri:
  1.Bariyer yöntemler (Kondom, Diyafram, Spermisitler )
  2.Hormonal yöntemler(Doğum kontrol hapları, Enjeksiyonlar, Deri altı implantları)
  3.Rahim içi araçlar

  1.Bariyer yöntemler:

  Kondom:

  Cinsel ilişki esnasında penise takılan bir kılıftır. Erkeğin sperminin vajene girmesini engeller. Pahalı değildir ve kolay temin edilebilir. AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Diyafram: Cinsel ilişkiden önce vajene yerleştirilir. Kenarları bükülebilen kubbe şeklinde bir araçtır. Diğer yöntemleri kullanamayanlar tarafından tercih edilebilir. Spermisitler: Spermleri etkisiz hale getiren vajene yerleştirilen kimyasal maddelerdir.

  2.Hormonal yöntemler:

  Doğum kontrol hapları: Her gün sabit miktarda kadınlık hormonlarının dolaşıma girmesini sağlarlar. Böylece yumurtanın uyarılması engellenir ve yumurtlama baskılanır. Her gün düzenli olarak almayı gerektirir. Hap alımı unutulduğunda istenmeyen etkiler gelişebilir.

  Enjeksiyonlar:

  Aylık ve üç aylık iğneler şeklindedir. Enjeksiyon yöntemini kullanım kolaylığı nedeniyle son yıllarda tercih nedeni olmuştur. Deri altı implantları: Üç santim boyutunda kolun iç yüzüne cilt altına yerleştirilen silikon kapsülden oluşan korunma yöntemidir. Eğitim görmüş sağlık personeli tarafından poliklinik şartlarında uygulanır. Süresi dolan implantın çıkarılması takılması gibi eğitim görmüş personel tarafından yapılmalıdır. Kapsüller deri altına yerleştirildikten sonra düzenli olarak hormon salgılar. Kadından kadına farklılık gösterecek şekilde adet değişiklikleri olabilir.


  3.Rahim içi araçlar:

  ınsan vücuduna zarar vermeyen, rahim içine yerleştirilen küçük bükülebilir araçlardır. Etkinliğini artırmak için içine bakır tel sarılı yada hormon emdirilmiş tipleri vardır. Gebelikten koruyucu etkileri yüksektir. Güvenli ve kullanılışlıdır. Uygulama ve çıkarma işlemi eğitimli personel gerektirir.
  alıntı
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 8 Ekim 2009
 2. 8 Ekim 2009
  Konu Sahibi : BENOZ
 3. YAMAN

  YAMAN * ben bir anneyim * Üye

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  5.184
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  TeŞekkÜrler cnm bunların bıÇoĞunu bılıyoruz
  ama hepımız kendı doĞru bulduĞumuz yÖntemı kullanıyoruz.
  ÖrneĞın ben gerı Çekme yÖntemıne gÜvenemem
  hap ve ıĞnede ıstemıyorum
  bence en ıyısı prezervatıf