Dogum kontrolünde bilinen 10 yanlış..

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve Yagmurun_kizi tarafından 16 Haziran 2007 başlatılmıştır.

  16 Haziran 2007
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 1. Yagmurun_kizi

  Yagmurun_kizi Çocuklarım benim herşeyim... Üye

  Katılım:
  11 Aralık 2015
  Mesajlar:
  6.654
  Beğenildi:
  8.428
  Ödül Puanları:
  113
  [​IMG]
  Doğum kontrolünde mutlaka doktor desteğinin alınması gerektiğinin altını çizen Jinekolog Op. Dr. Cevher Önay hamilelikle ilgili doğru bilinen 10 yanlışı şöyle sıraladı:

  1- Adet döneminde cinsel ilişkiye girmekle hamile kalınmaz: Çoğu kadın iki adet arasında yumurtlasa da yapılan çalışmalar, zamansız yumurtlamaların düşünülenden daha sık olduğunu göstermektedir.

  2- Emziren kadınlar gebelikten doğal olarak korunur: Loğusa döneminden sonra kadınlar, birkaç ay adetten kesilmiş olsa da emzirme süresince yumurtlama tekrar başlamış olabilir.

  3- Erkeğin dışarı boşalması hamileliği engeller: Cinsel ilişki sırasında erkek tarafından salgılanan çok az miktardaki sıvı dahi sperm içerir.

  4- Cinsel ilişkiden sonra yapılan vajinal duş hamileliği önler: Vajinal duş çok sağlıksızdır. Zaten spermler yumurtaya çoktan ulaşmıştır, duş bunu engelleyemez.

  5- İlk cinsel ilişkide hamile kalınmaz: Düzenli adet görmeye başlamış bir kadın ilk cinsel ilişkisinde de hamile kalabilir.

  6- Doğum kontrol hapı cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve hamileliği önler: Bu haplar, düzenli kullanıldıkça hamileliği önlemede etkindir. Ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmayı engellemez.

  7- Sadece bir kez korunmasız cinsel ilişkiye girmekle gebe kalınmaz: Bir kez bile olsa korunmasız cinsel ilişkiye girmek, cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaya ya da gebe kalmaya engel değildir. Bu yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın tek yolu prezervatiftir.

  8- Hamile kalamayacak kadar yaşlıyım: Adet görmeye devam ettiğiniz süre boyunca hamile kalabilirsiniz. Adetten kesildikten bir yıl sonra artık doğum kontrol yöntemlerini bir kenara bırakabilirsiniz.

  9- Doğum kontrol hapı kullanmayı gerektirecek sıklıkta cinsel ilişkiye girmiyorum: Ne zaman hap kullanacağınızı bilmiyorsanız, prezervatif gibi başka doğum kontrol yöntemlerine başvurabilirsiniz.

  10- Çeşitli jinekolojik rahatsızlıklar geçirdiğim için hamile kalamam: Kadın doğumcunuz aksini söylemedikçe korunmaya devam etmelisiniz.
   
 2. 12 Nisan 2012
  Konu Sahibi : Yagmurun_kizi
 3. burcumut

  burcumut Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Şubat 2011
  Mesajlar:
  27
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  31
  kesinlikle katılıyorum herkes bu hatalara düşüyor...