Doğum Kontrolünde Kısırlık Tehlikesi

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve pitikare tarafından 29 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

  29 Temmuz 2007
  Konu Sahibi : pitikare
 1. pitikare

  pitikare Aktif Üye Üye

  Katılım:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  17
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  Çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteleyen yeni evli çiftçilerin seçtikleri doğum kontrol yöntemlerine dikkat etmeleri, aksi takdirde çocuksuz kalabilecekleri vurgulandı.

  Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olmak isteseler de bir doktor kontrolünden geçip kadın ve erkeğin hormonlarının düzenli çalışıp çalışmadığından emin olmaları gerektiğini belirtti.

  Çocuk sahibi olmanın ertelendiği sürece yılda bir kez rutin kontrollerin yapılmasına özen gösterilmesini öneren Prof. Dr. Evrüke, şöyle dedi:
  “Bu kontrollerde rahimde herhangi bir anormal durum olup olmadığı, üremeye ilişkin sorunların varlığı, erkekte ise sperm üretiminin durumu ortaya konulur. Eğer bir sorun varsa erken tedbir alınır. Hangi doğum kontrol yöntemi uygulanacaksa bu konuda doktor tavsiyesi de alınarak, ilerde oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir.”

  alıntıdır

  Çiftlerin çocuk sahibi olmayı ertelemeleri durumunda uygulayacakları doğum kontrol yönteminin mutlaka doktor tarafından belirlenmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Evrüke, şunları söyledi:
  “Öncelikle yeni evli çiftlerde kadınlara RİA’yı (rahim içi araç) kesinlikle önermiyoruz. Çünkü hiç doğum yapmamış kadınlarda bu araç, rahim içi duvarda enfeksiyon oluşturarak zedelenmeye yol açıyor. Bu da ileride hamile kalma olasılığını büyük ölçüde düşürüyor.”

  AVRUPA’DA MİNİ RİA KULLANIMI

  Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, Avrupa ülkelerinde satışa sunulan, ancak Türkiye’de henüz bulunmayan ve adına (mini RİA) denilen rahim içi aracın yeni evli çiftler tarafından kullanıldığını belirterek, şunları kaydetti:
  “Bu araç Türkiye’de de satışa sunulan normal RİA’dan oldukça farklı. Rahim duvarında herhangi bir hasara yol açmıyor ancak, bu araç en fazla 6 ay kullanılabiliyor. Fiyatı da 400 ile 500 YTL arasında değişiyor. Biz çiftlere mini RİA’dan da önce doğum kontrol hapını öneriyoruz. Çünkü yeni evliler için en iyi korunma yönteminin hap olduğu herkesçe kabul görüyor. Diğer korunma yöntemleri gibi hapların da yüzde 98 dolayında koruyuculuğu var. Bu hapların yan etkileri konusunda da halk arasında yanlış inanışlar bulunuyor. Haplar, doktor tavsiyesiyle kullanıldığı sürece hiçbir yan etkisi yok.

  İlk doğumdan sonra ise RİA rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu araç da 5 yıl süreyle kullanıldıktan sonra birkaç aylığına çıkartılıp rahim dinlendirilmeli ve ardından tekrar yenisi takılmalı. Bazı doktorlar 10 yıl kullanımı tavsiye etse de biz üniversite hastanemize başvuran hastalara 5 yılın geçirilmemesini tavsiye ediyoruz.”

  Prof. Dr. Evrüke, doktor kontrolünde olduğu sürece çiftlerin çocuk sahibi olmayı diledikleri kadar erteleyebileceklerini, bu sayede karar verdiklerinde çocuk sahibi olamama gibi herhangi bir sürpriz ile karşılaşmayacaklarını söyledi.
   
 2. 10 Ağustos 2007
  Konu Sahibi : pitikare
 3. husel

  husel er:) Üye

  Katılım:
  16 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.849
  Beğenildi:
  6
  Ödül Puanları:
  148
  Doğum kontrolünde kısırlık tehlikesi


  Çeşitli nedenlerle çocuk sahibi olmayı erteleyen yeni evli çiftçilerin seçtikleri doğum kontrol yöntemlerine dikkat etmeleri öneriliyor.

  Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, yeni evli çiftlerin çocuk sahibi olmak isteseler de bir doktor kontrolünden geçip kadın ve erkeğin hormonlarının düzenli çalışıp çalışmadığından emin olmaları gerektiğini belirtti.

  Prof. Dr. Evrüke, çocuk sahibi olmanın ertelendiği sürece yılda bir kez rutin kontrollerin yapılmasına özen gösterilmesini önerdi:

  "Bu kontrollerde rahimde herhangi bir anormal durum olup olmadığı,üremeye ilişkin sorunların varlığı, erkekte ise sperm üretiminin durumu ortaya konulur. Eğer bir sorun varsa erken tedbir alınır.

  Hangi doğum kontrol yöntemi uygulanacaksa bu konuda doktor tavsiyesi de alınarak, ilerde oluşabilecek sorunların önüne geçilebilir."

  Kontrol yöntemine dikkat!

  Prof. Dr. Evrüke, çiftlerin çocuk sahibi olmayı ertelemeleri durumunda uygulayacakları kontrol yönteminin mutlaka doktor tarafından belirlenmesi gerektiğini vurguladı:

  "Öncelikle yeni evli çiftlerde kadınlara RIA'yı (rahim içi araç) kesinlikle önermiyoruz. Çünkü hiç doğum yapmamış kadınlarda bu araç, rahim içi duvarda enfeksiyon oluşturarak zedelenmeye yol açıyor. Bu da ileride hamile kalma olasılığını büyük ölçüde düşürüyor."

  Prof. Dr. Cüneyt Evrüke, Avrupa ülkelerinde satışa sunulan, ancak Türkiye'de henüz bulunmayan ve adına (mini RIA) denilen rahim içi aracın yeni evli çiftler tarafından kullanıldığını belirtti:

  "Bu araç Türkiye'de de satışa sunulan normal RIA'dan oldukça farklı.Rahim duvarında herhangi bir hasara yol açmıyor ancak, bu araç en fazla 6 ay kullanılabiliyor. Bizçiftlere mini RIA'dan da önce doğum kontrol hapını öneriyoruz. Çünkü yeni evliler için en iyi korunma yönteminin hap olduğu herkesçe kabul görüyor. Diğer korunma yöntemleri gibi hapların da yüzde 98 dolayında koruyuculuğu var.

  Bu hapların yan etkileri konusunda da halk arasında yanlış inanışlar bulunuyor. Haplar, doktor tavsiyesiyle kullanıldığı sürece hiçbir yan etkisi yok. İlk doğumdan sonra ise RİA rahatlıkla kullanılabilir. Ancak bu araç da 5 yıl süreyle kullanıldıktan sonra birkaç aylığına çıkartılıp rahim dinlendirilmeli ve ardından tekrar yenisi takılmalı.

  Bazı doktorlar 10 yıl kullanımı tavsiye etse de biz üniversite hastanemize başvuran hastalara 5 yılın geçirilmemesini tavsiye ediyoruz."

  Prof. Dr. Evrüke, doktor kontrolünde olduğu sürece çiftlerin çocuk sahibi olmayı diledikleri kadar erteleyebileceklerini, bu sayede karar verdiklerinde çocuk sahibi olamama gibi herhangi bir sürprizle karşılaşmayacaklarını söyledi.  CNNTURK.COM