Doğum öncesi boşuna nefes alıp vermeyin

Konusu 'Doğuma Hazırlık' forumundadır ve Juliet tarafından 28 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

  28 Mayıs 2009
  Konu Sahibi : Juliet
 1. Juliet

  Juliet Guest  Uzmanlar, doğum öncesi nefes alıp verme, rahatlama, masaj gibi modern doğum tekniklerin kadınların doğum tecrübelerinde değişiklik yapmadığını açıkladı.

  Doğum öncesi programların doğal tekniklere odaklanması sezaryan doğum veya doğuma yardımcı olmak amacı ile kullanılan forseps'sin (Rahimden dışarı normal olarak ilerlemeyen çocuğu çekip çıkarmaya yarayan ve uçları kaşık biçiminde olan alet) kullanım ihtiyaç oranını azaltmadığı kaydedildi. Doğum öncesi yoga, nefes tekniklerini uygulayan anne adaylarının da doğum sırasında ağrı kesici epidural iğneleri kullandıkları belirlendi.

  AĞRI KESİCİ İHTİYACI

  İsviçre, Karolinska Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya bin 87 anne adayı ve bin 64 baba adayı katıldı. İlk gruba eşleri ile birlikte rahatlama, nefes alma ve psikolojik teknikler odaklı dersler verildi. Diğer gruba ise doğum öncesi eğiitim programı baz alınarak doğum, ebevenlik hakkında bilgiler verildi. Her iki grubta yüzde 66 oranında beklenmedik doğum gerçekleşti.

  Yüzde 52’sinin ise epidural ağrı kesici kullandığı görüldü. Doğal grupta sezeryanla doğum yapanlar yüzde 20 iken, ikinci gruptaki kadınların yüzde 21.5'i sezaryan oldu. Profesör Philip Steer, "Bulgular doğum öncesi nefes alma egzersizleri, masaj ve yoga gibi derslerin anne adayına bir faydası olmadığını gösterdi" dedi.