doğum öncesi izin hakkında yardım..

Konusu 'Duyuru : Ben de hamileyimmm' forumundadır ve krokan tarafından 26 Ekim 2010 başlatılmıştır.

26 Ekim 2010
    Konu Sahibi : krokan
  1. krokan

krokan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    63
    kızlar size bişey sorcam.
    işin içinden çıkamadım..
    yardımcı olursanız sevinirim..
    doğum öncesi 8 haftalık iznimin 5 haftasını doğum sonrasına aktarmak istiyorum..yani doğum öncesi 3 hafta izin kullanıcam..
    1.sorum doğum öncesi izin 38 haftaya göre mi yoksa 40 haftaya göremi oluyor?
    yani 3 haftalık doğum öncesi izin 37.haftadamı başlayacak..ve sezeryan olursam ben doğum öncesi izni 1 hafta mı kullanmış olucam..
    2.sorum. 32.haftada çalışabilir raporu alınıyormuş sanırım..,
    onu alıp 33.haftada herhangi bir doktordan yada kendi doktorumdan rapor alabilirmiyim..aldığım bu rapor doğum sonrasına aktardığım iznimi etkiler mi?
    yani madem hastasın..doğum öncesi iznini vaktinde kullansaydın niye aktardın derler mi?
    arkadaş doğum öncesi iznini doğum sonrasına aktarmıştı 32.haftada..34.haftada doktoruna gitmiş 3 gün rapor almak için ..doktoruda doğum öncesi iznini aktardığın için sana rapor veremem demiş..
    böyle bişey var mı?

2. 26 Ekim 2010
  3. krokan

krokan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    63
    yanlış yere açtım konuyu..sorular ve sorunları seçiyorum diye..bende hamileyimi seçmişim..taşıyabilirmiyim konuyu..

4. 26 Ekim 2010
  5. mavrulam

mavrulam Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    801
    Ödül Puanları:
    153
    Şimdi ben anladığım kadarıyla cevap vereyim...
    40 hafta üzerinden alınıyor 32 haftada gidiyorsun raporunu başlatıyor zaten direk 37. haftaya kadar diye veriyor...O rapor içinde tekrar rapor alamazsın....
    Diyelim 36. haftada doğum oldu çalışabilir raporu bozuluyor ...
    Yada sen istediğin haftada bu raporu gidip bozdurabiliyorsun...

Modlara söyle konunu taşırlar canım...

Son düzenleme: 26 Ekim 2010
  6. 26 Ekim 2010
  7. krokan

krokan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    63
    sağol canım..
    36.haftada doğum olursa çalışabilir raporu bozulur demişsin ya..
    bozulunca ne oluyor?
    eğer aktardıktan sonra çalışabilir raporu alınca hastalansam grip olsam mesela rapor alacak olsam kulak burun boğazdan alamayacakmıyım..
    yada izin mi bozulacak?

8. 26 Ekim 2010
  9. esradeniz

esradeniz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    eğer ki 8 haftanın tamamını kullanmayacağım diyorsan 32. haftada doğum doktoruna gidip 37. haftaya kadar çalışması uygundur diye onaylı sevk alıyorsun
    37. haftadan itibaren zaten zorunlu olarak devlet seni izne ayırıyor
    bu onayları alırken maalesef araya rapor sıkıştırılmıyor. çünkü 657 buna engel.
    ya da raporu alırsın dediğin gibi boşu boşuna almış olursun bu senin yasal iznini etkilemez
    doğum öncesi 8 hafta doğum sonrası 8 hafta toplam 16 hafta. 5 haftasını doğum sonrasına bırakmak istiyorum. çalışmaya engelim yok diyosan doğum sonrası 13 hafta yasal izin var. bunun sonrasına ekleyeceğin raporlarla işe başlamayı geciktirebilirsin ancak. istisnalar var mı bilmiyorum. ingilizce öğretmeni bir arkadaşımın doğum izni sömestr tatiline denk geliyordu. naptıysa bir türlü iznini ertelemedi. dediğim gibi 657'de bu böyle maalesef

10. 26 Ekim 2010
  11. hally

hally Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    642
    Ödül Puanları:
    113
    32.haftadan sonra aktarmak için gidiyorsun druna ve o arada rapor alınmıyor diye biliyorum

12. 26 Ekim 2010
  13. senem83

senem83 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    32. haftada 5 hafta daha çalışabilir diye rapor alıyorsun.Bu raporu aldıktan sonra herhangi bir rahatsızlık nedeniyle rapor alamazsın.Doğum 40. haftada olacakmış gibi hesaplandığı için 38. haftada doğum yaptın diyelim izinde 2 haftalık kayıp oluyor.Çünkü doğum sonrasındaki 8 haftalık iznin 38 haftada başlıyor.Tavsiyem eğer planlı sezeryan olacaksan 30. haftanda doktordan 32. haftandaymışsın gibi rapor alman böylece doğum sonrası iznin erken başlamamış olur.Tabii her doktor böyle erken rapor vermez.Bunu da göz önünde bulundurmak lazım.Umarım yardımcı olmuştur.

14. 26 Ekim 2010
  15. krokan

krokan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    63
    sağol canım...kafam karıştı..yani ben 34.haftada grip olsam rapor alamazmıyım 1 hafta ..yada aldım diyelim,bu benim doğum sonrasına aktardığım izinden mi düşecek?

16. 27 Ekim 2010
  17. senem83

senem83 Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    31
    Bildiğim kadarıyla rapor alamıyorsun.Diyelim ki bir şekilde evde istirahitine izin verildi çalışmadığın günler izninden düşülüyor.

18. 1 Kasım 2010
  19. krokan

krokan Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    8
    Ödül Puanları:
    63
    hımm..
    başka fikri olan..