Doğum parasi ve doğum izni için yapilmasi gerenler neler bilen varmii

Konusu 'Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar' forumundadır ve TRAKYALI tarafından 8 Eylül 2008 başlatılmıştır.

  8 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 1. TRAKYALI

  TRAKYALI Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.086
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  Kizlar doüum izni ve doğum parasi alabilmek için neler yapiliyor alanlar anlatsin lütfen hangi zamanlarda hangi belgeler hazirlaniyor ayrintisiyla biri anlatabilirmi, lütfennn.
   
 2. 8 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 3. fatma_yaldiz

  fatma_yaldiz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  166
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  ay bende merak ettim ama baksana kimse bilmiyor
   
 4. 8 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 5. Ayxsxenur Amine Su

  Ayxsxenur Amine Su Aktif Üye Üye

  Katılım:
  13 Mart 2008
  Mesajlar:
  967
  Beğenildi:
  4
  Ödül Puanları:
  86
  ANALIK SİGORTASI NEDİR ?

  Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı ile Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşi, analıkları halinde belirli yardımları sağlayan bir sigorta koludur.


  ANALIK SİGORTASI YARDIMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

  Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün Analık Sigortası primi ödenmiş olması,

  Sigortalı erkeğin sigortalı olmayan eşinin Analık Sigortası yardımlarından yararlanması için, sigortalı erkeğin doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün Analık Sigortası primi ödemiş olması, ayrıca sigortalı erkeğin doğum yapan kadınla doğumdan önce Medeni Kanuna göre evlenmiş bulunması gerekir.


  ANALIK SİGORTASI İLE SAĞLANAN YARDIMLAR

  A) Gebelik muayenesi yaptırılır ve gerekli sağlık yardımları sağlanır.

  B) Doğumda gerekli sağlık yardımları sağlanır.

  Doğum Yardımı, sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısının; doğum sırasında veya doğumdan sonra gerekli sağlık yardımlarıyla, ilaçların ve sağlık malzemesinin sağlanmasıdır.

  Doğum yardımının Kurumca bildirilen veya 123 ncü madde gereğince sözleşme yada protokol yapılmış sağlık tesislerinde aynen sağlanamadığı yer veya hallerde, bu yardım yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca onanacak ve önceden bildirilecek tarifeye göre Kurumca maktu para yardımı yapılır.

  Birden fazla çocuk doğarsa, her çocuk için yapılacak maktu doğum yardımı, çocuk sayısına göre bir kat daha arttırılır.

  Doğum yardım parası alabilmek için; doğumun 3 ay içinde Kuruma bildirilmesi gereklidir.

  Bu bildirme; hekim veya diplomalı ebeden alınacak doğum kağıdı yahut onanmış nüfus kayıt örneği ile olur.

  C) Emzirme yardım parası ödenir.

  Emzirme yardımı; sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı ya da Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşinin doğum yapması sebebiyle, doğan çocuğun beslenmesi için, doğumdan sonra yapılan para yardımına denilmektedir. Bu yardım, çocuğun canlı doğması halinde yapılır.

  Eğer, birden fazla çocuk doğmuşsa, yardım çocuk sayısına göre bir kat daha arttırılır.

  D) Sigortalı kadına, doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilir.

  Kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici işgöremezlik ödeneği verilir. Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir.


  ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANACAKLARIN SAĞLIK TESİSİNE BAŞVURMALARI

  Analık sağlık yardımlarından yararlanacak olanlar Kurumca bildirilen sağlık tesislerine veya 123 ncü madde gereğince sözleşme ya da protokol yapılmış sağlık tesislerine işyerinden alacakları vizite kağıdı veya sağlık belgesi, sağlık karnesi ve kimliklerini belirleyecek bir belge ile başvururlar.


  İŞTEN AYRILAN SİGORTALILARIN ANALIK SAĞLIK YARDIMLARINDAN FAYDALANMALARI

  Sigortalılık niteliği sona erenler; bu niteliğin sona erişinden itibaren 300 gün içinde çocukları doğarsa doğum tarihinden önceki 15 ay içinde 120 gün Analık Sigortası primi ödenmiş ise analık sağlık yardımlarından ve maktu para yardımlarından yararlanırlar.


  İş Kanunu'nda "doğum izni" adı altında bir izin öngörülmemiş olmakla birlikte, iş sözleşmeleri veya Toplu İş Sözleşmeleri'nde, İş Kanunu'nda geçen evlenme ve ölüm iznine benzer düzenlemelere sıkça rastlanmaktadır. Kaldı ki; doğum olayı önemli bir mazeret olup, bu sebeple işçinin işverenine bilgi vererek, 1-2 gün işe gitmemesi durumunda işverene haklı nedenle hizmet akdini fesih hakkı doğmaz.
   
 6. 8 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 7. oyek

  oyek Aktif Üye Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2008
  Mesajlar:
  103
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  86
  Selam
  ben2004 aralik ayinda doğum yaptim ve 32 haftalikken sskdan rapor aliyorsunuz iş göremezsizlik raporu(analik)adi altinda rapor almaya giderken 4 aylik ssk bildirgesi sağlik karnesi vizite kağidi kimlik fotokopisi ve son ultrason resminizide yaniniza alin.kanunen 8 hafta doğum öncesi-8 hafta doğum sonrasi izin kullanim süresi var.rapor kapatmaya doğum sonrasinda yani son 8 haftanin içinde iken gidiliyor herhangi bir rahatsizlik durumu olup olmadiğini soruyor buna göre rapor kapaniyor şu tarihte işgörebilir diye ayni 32 haftada verdiği raporu kapatiyor bu raporu işyerine veriyorsunuz ve işe başladiktan sonra 1 aysonra ssk ya para almak için başvuru yapiyorsunuz rapor fotokopisi işyerinden yazili dilekçe şu tarihler açinde ilgili rapor sebebi ile firmamizda çalişmamişdir.gibi yine ssk karti fotokopisi sağlik karnesi fotokopisi ve sizin raporlu olduğunuz döneme ait ssk bildirgeleri ve en fazla 1 hafta içinde size gün veriyorlar gelin paranizi şurdan alin diye ayrica doğum sonrasi işe başladiğinizda günde 1,5 saat süt izni kullanim hakki var.ve bunu haftada 1 güne çevirme hakkinizda var.benim bildiklerim bu kadar ben şimdi ikinci bebeğime 24 haftalik hamileyim.ve haken ayni işyerinde çalişmaktayim çalişmaya da devam edeceğim.hepimiz hayirlisi ile sağlikla alalim kucağimiza bebişlerimizi sevgilerle
   
 8. 8 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 9. TRAKYALI

  TRAKYALI Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.086
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  çok karişikmiş yaaa nasil halledicem ben bunlari hem o 4 aylik ssk bildirgesi nedemek nerden aliniyo ki BİRDE RAPORUÖNCE DOKTORDAN ALMIYOMUYUZ SSK DERKEN HASTAHANEMİ DEMEK İSTEDİN YOKSA SOSYAL SİGORTALAR KURUMUMU.
   
 10. 8 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 11. SeADeniz

  SeADeniz Aktif Üye Üye

  Katılım:
  17 Şubat 2008
  Mesajlar:
  566
  Beğenildi:
  1
  Ödül Puanları:
  86
  TrakyaLı hıc Karısık Falan degıL Oyekın anlattıgı 2004 Yılına aıt:) Sımdı her sey cok kolay sen sadece Doktora gıttıgın zaman yanında vızıte kagıdı goturuyorsun onlar raporunu hazırlıyorlar ıkı Adet Bırını bas hekıme teslım edıyorsun dıgerını ıse calıstıgın sırketın muhasebesıne bu kadar yanı .. Sanırım ıznın bıter bıtmezde Paranı alıyorsun... ben ılk cocugumda almıstım 2006 senesınde ıkı ayrı sekılde Dogum yaptıktan hemen sonra paranı alabılırsın dogum oncesı parası.. Dogum sonrası ıcınde ıznın bıtınce...
   
 12. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 13. melek_ada

  melek_ada Aktif Üye Üye

  Katılım:
  28 Haziran 2008
  Mesajlar:
  91
  Beğenildi:
  0
  Ödül Puanları:
  76
  asgari ücret alan bir nekadar doğum parası alıyo?
   
 14. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 15. TRAKYALI

  TRAKYALI Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.086
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  parayı nasıl alıyorsun peki ssk ya gitmen gerekiyormu evrak götürmen için yoksa herşeyi çalıştığın yerin muasebesimi hallediyor.
   
 16. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 17. gulshenidil

  gulshenidil düş hekimi !!! Üye

  Katılım:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  4.485
  Beğenildi:
  7
  Ödül Puanları:
  148
  sen kendin başvuruyorsun......bu tip işlemlerde muhasebeci devreye girmez.....artık ptt şubelerindende para alınabiliyor.....asgari ücretli olarak ssk gösterilen biride ortalama 1.000 ytl-1.100 ytl arası alır....
   
 18. 9 Eylül 2008
  Konu Sahibi : TRAKYALI
 19. TRAKYALI

  TRAKYALI Popüler Üye Üye

  Katılım:
  22 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.086
  Beğenildi:
  11
  Ödül Puanları:
  106
  peki ssk ya giderken hangi evrakları yanımızda götürüyoruz doğum öncesi ve doğum sonrası parası için