DOĞUM SANCILARININ FAYDALARI (alıntıdır)

Konusu 'Gebelik' forumundadır ve EU1 tarafından 4 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

4 Mayıs 2008
    Konu Sahibi : EU1
  1. EU1

EU1 Guest

Hamile kadınların korkulu rüyası doğum sancısı....
    pekçok kadın artık tıp bu kadar ilerlemişken, doğum sancısı çekmenin gereksiz olduğa inanıyor ve ağrısız doğumu tercih ediyor.

Aslında bebeğimize kavuşmamızı sağlayan bu sancıların çok önemli görevleri varmış. bunu ilk öğrendiğimde ben de şok olmuştum, eminim ki okuyunca herkes doğum olayının bir mucize olduğunu düşünecek...

bunları yakın bir arkadaşımdan öğrenmiştim. ona bu bilgileri anlatan amerikalı bir ebenin anlattığı şekilde buraya aktarıyorum:

''sancılar, 9 ay bir suyun içinde, sıvı besinle beslenmiş, sıvı oksijenle büyümüş bebeğin, kuru ortama çıkışına hazırlanmasının yegane yoludur. içerdeki ve dışarıdaki basınçlar değişiktir, akciğerlerine giren havanın cinsi değişiktir, herşey yeniden tanımlanır bebek için. o nedenle sancılar hayatidir.

Sancı vurduğu zaman, bileceksin ki bebeğin kordondan aldığı sıvı oksijen akımı duruyor, bebek de mecburen kendi ciğerlerinde rezervde tuttuğu oksijeni kullanıyor. yani akciğerlerini çalıştırıyor. sonra o sancı geçince yine anneden oksijen alıyor. bebeğin kanındaki birşeyin oranı bu şekilde gerçek hayat seviyesine çıkmış oluyor.( bu birşeyin adını hatırlayamadı, dr. unuzdan öğrenebilirsiniz) bu nedenle bebek , sezaryenle doğmuş bebeklerin yaşadığı şoku yaşamıyor, bir anda sudan çıkmış balığa dönmüyor.

o nedenle sancıların en berbat olduğu, dayanamayacağın zaman aklında bu olsun. bu sancılar, senin bebeğinin hayatını kolaylaştırıyor, sağlamlaştırıyor.

ayrıca sancılar, senin beynine de doğumun başladığını, ilerlediğini ve bittiğini de söyleyecek, haber verecek ki bebek çıktığı an plasenta ayrılsın, o ayrılırken de sütü başlatan prolaktin hormonu salgılanmaya başlasın.aynı anda süt bezlerin de yeni doğana koruyucu maddeleri verecek, mesela doğal antibiyotikleri...

ayrıca yine aynı sancılar, kasılmalar, bebeği doğum kanalında ileri itecek, doğumu ilerletecek...

yani bu sancılar senin düşmanın değil, en yakın müttefikin, bunu bil ve sancılarını sev.'''

işte amerikalı ebenin anlattıkları aynen bunlar.

yani doğum sancıları aslında bebek için çok önemliymiş,bebeğin akciğerlerini sıvı oksijen alımından gaz halindeki oksijen alımına adapte etmeye yarıyorlarmış. sadece anneye acı veren birşey değilmiş. yani aslında biz sadece acı çektiğimizi düşünürken aslında bebeğimizin sağlığı için çok çok önemli birşey yapıyormuşuz.

doğum gerçekten mucizevi bir olay ve her evresinde olan şeyler, gerçekten bir amaca hizmet eden şeyler....

bütün hamilelere güzel bir doğum dilerim:)

:kahve::eek:teşekkürlerimi de alayım bir zahmet:eek::roflol:

2. 4 Mayıs 2008
  3. ezozgun

ezozgun Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    işte budur Rabbim hepimize normal doğumu nasip etsin... gerçekten çok güzel bir yazı sara_nur bebeğim ve ben yazın için teşekkür ediyoruz :)))

4. 4 Mayıs 2008
  5. EU1

EU1 Guest

canlarım benim valla bu yazıyı okuyunca bir kez daha dogru karar verdiğimi gördüm allahım yanımızda olsun gerisi kolay

6. 4 Mayıs 2008
  7. ezozgun

ezozgun Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    86
    Amiiiiiiiiiiiiiiiiiiin....

8. 4 Mayıs 2008
  9. ebruozguv

ebruozguv Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    86
    çok eskiden tv de ikbal gürpınar anlatmıştı

bir arkadaşı dostlarıyla doğa gezintisi yaparken kozasından çıkmaya çalışan bir kelebek görürler
    bütün gücünü harcamasına rağmen kelebek kozadan çıkamaz
    kelebğin haline acıyıp kozayı bir parça açarak kelebeğe kozadan çıkması iin yardımcı olurlar ve büyük bir mutlulukla evlerine dönerler
    daha sonra televizyonda bir belgesel programı izleyene kadar mutludurlar çünkü kelebeğe yardım ettiler belki de onun hayatını kurtardıklarını düşünüyorlardır
    ama belgesel de anlatılanları görünce hiçte öyle olmadığını anlarlar
    neden mi?

kelebekler kozadan çıkmak için çaba harcarken aynı zamanda kanatları ve kasları gelişmektedir yani uçmaya hazır hale gelmektedir bu şekilde kanatlarını geliştirip uçmaya hazır hale gelemezlerse uçamazlar ve ÖLÜRLER

yani aslında kelebeğe iyilik yaptığını zannedenler onun ölümüne sebep olmuşlar

bence normal doğum ve sezeryan arasındaki fark biraz da burada
    normal doğum bebeği yeni dünyasına hazırlayan mucizevi bir olay

10. 4 Mayıs 2008
  11. EU1

EU1 Guest

hamile kaldıgım andan beri hep normal dogum istedim ve gidişatımda normal doguma göre başka bir komplikasyon çıkmazsa çatır çatır da allahın izniyle normal dogum yapacagım asla vazgeçmem

12. 4 Mayıs 2008
  13. EU3

EU3 Guest

Canım paylaşım için sağol .Rabbim hayırlı, kolay doğumlar nasip etsin sana Aminnn:nazar:

14. 4 Mayıs 2008
  15. elifecan

elifecan Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    106
    arkadaşm yazn için allah razı olsn.bende hamile kalırsam kesnlikle normal doğm istym.

16. 4 Mayıs 2008
  17. EU1

EU1 Guest

inşaallah allahımın izniyle sen ve senin gibi bebek isteyen bu özlem ile yanan herkese ama herkese allah naisp kısmet etsin kimsenin elleirni kollarını evlerini boş bırakmasın rabbim dileğim bu duyguyu tum dünya kadınlarına yaşatsın allahım inşaallah inşaallah amin

18. 4 Mayıs 2008
  19. beyazmelek

beyazmelek Candan öte,candan ziyade Üye

Beğenildi:
    0
    Ödül Puanları:
    146
    Ben de teşekkür ederim, daha hamileliğimin ilk evrelerinde sayılırım ama yine de endişeleniyorum doğum konusunda, bırakın hamileliği, bekarlığımdan beri hep normal doğum taraftarı olmuşumdur, ninem,ananem,annem normal doğumu daha kötü koşullarda yapabildilerse ben pekala yaparım diyordum, hala aynı fikirdeyim, ama işte bir sürü yazı görüyoruz, ya da duyuyoruz konuşulanları, normal doğum tehlikeli, kötü vs... bir sürü şey o yüzden de insanın kafası karışıyor, bilmiyorum valla ne olacak, rabbim hayırlısını nasip etsin.