Doğum sırasında tüpleride bağlatmayı düşünüyorum siz ne dersiniz?

Konusu 'Aile Planlaması' forumundadır ve LiLiPuT tarafından 5 Kasım 2008 başlatılmıştır.

5 Kasım 2008
    Konu Sahibi : LiLiPuT
  1. LiLiPuT

LiLiPuT İşTe "HAyAT" bu!! Üye

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba bayanlar,2.bebeğimi Allah kısmet ederse aralık ayı içerisinde dünyaya gelecek... ve ben sezaryen sırasında tüplerimi bağlatmayı düşünüyorum ama kararsızım?
    gerek dini yönden gerekse sağlık yönünden sakıncası varmıdır acaba?tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşların önerilerini rica ediyorum...

2. 5 Kasım 2008
  3. elifsevde

elifsevde Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    valla bende cok düsünüyom benimde ücüncü yolda ama yapma derim bende vazgectim dünyanin hali belli degil canim dinen de caiz olcagini düsünmüyorum ama birde su var bakamiyacagin cocugu dogurmakta zor ama bagli olanlarinda oluyo cocugu valla rabbim isterse her türlü veriyo sen yine iyi düsn

4. 5 Kasım 2008
  5. bhk

bhk tiryakihobi.blogspot.com Pro Üye

Beğenildi:
    11
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    ben ailem dergisinde bunu okumuştum canım:

-Bir daha çocuk olmaması için kordon bağlatma teşebbüsüne gelince:

Kordon bağlatmaktan kasıt bir daha hiç çocuk doğuramayacak şekilde kısırlığa sebep olan bir yöntem uygulamak ise bunun uygun olmadığını söyleyenler çoğunluktadır. Çünkü diyorlar: Bir kadının doğurgan olması mükemmellik işaretidir. Onu çocuk doğuramaz hale getirmek, yani kısırlaştırmak ise noksanlaştırmak, kusurlu hale getirmek olur. Allah�ın mükemmel yarattığını, insanların kusurlu hale getirmeye hakları yoktur. Ayrıca, günün birinde değişen şartlar çocuk sahibi olmayı da gerektirebilir. Kısırlaştırmak ise kadının bu ihtiyaca cevap verebilme imkanını da elinden almış olur... Kaldı ki, çocuk olmaması için kısırlaştırmaya yönelmek de şart değildir. Bunun dışında mahzuru olmayan yöntemler de vardır. Başka ilaçlar kullanılabilir. Tıbbî tedaviler uygulanabilir. Gerektiğinde yine çocuk sahibi olunabilir. Kadını, değişen şartlar içinde karşılaşabileceği ihtiyaca cevap veremez duruma düşürmek, kadının lehine olan bir sonuç değildir... Demek oluyor ki, kanal bağlatma, kısır kalmaya sebep olmayacak durumda olursa caiz olabilir, kısırlaştırırsa caiz olmayacağı anlaşılmaktadır...

6. 5 Kasım 2008
  7. LiLiPuT

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kesinlikle sana katılıyorum zaten bu yüzden muallaktayım..

8. 5 Kasım 2008
  9. LiLiPuT

Beğenildi:
    1
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bende sizler le aynı fikirdeyim ama yaş açısından hap kullanamam iğneler hormonları altüst ediyor spiral kesinlikle düşünmüyorum çünkü taşıyamam gibime geliyorki onunda sağlık yönünden zararları var geriye kalan korunma yöntemi bu olduğu için ve kürtaj dan her anlamda çok korktuğum için aklıma bu geldi ama bende bunun Allah katında doğru bir adım olmayacağı kanaatindeyim..

10. 5 Kasım 2008
  11. fenerbahcemine84

fenerbahcemine84 Yeni Üye Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sen daha iyi bilirsin ama bende bağlatmazdım sanırım a.s.

12. 5 Kasım 2008
  13. DilaNaz

DilaNaz Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    11
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    bencede dünyanın binbir türlü hali var.
    bir daha anne olamayacağını bilmekte
    biraz garip bir duygu....................

14. 5 Kasım 2008
  15. Teknolog

Teknolog ŞÜPHECİİ..... Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    3 sezeryandan sonra bağlattım..sezerya sırasında..hap kullanamıyorum baş dönmesi yapıyor kanama çok oluyor..spiral takamıyorum metal alerjim var...diğer kullanılan herşeyin bir yan etkisi var iğneler kist yapıyor vs vs...hamile kalıp kürtaj yaptırmak zorunda kalmaktansa bağlatmak daha mantıklı geldi...ve bebek olmuyor değil allah çocuklarıma uzun ömürler nasip etsin ne olacağı belli olmaz ama tüp bebek yapıbiliniyorr...zaten kordon bağlatmanız için birkaç şey gerekli...3 çocuğu olmak hepsini sezeryanla yapmış olmak ve 35 yaş üzeri olmak bu 3 şıkta olunca ve diğer korunma yöntemlerinden yararlanamıyorsanız tüp logasyonu yaptırabilirsiniz...kadında bir eksiklik olarak düşünmüyorum..kazara hamile kalıp bir cana kıymak daha çok günah olmuyormu..

16. 5 Kasım 2008
  17. Teknolog

Teknolog ŞÜPHECİİ..... Pro Üye

Beğenildi:
    2
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    38
    sağlık konusuna gelince çok araştırmıştım yaptırmadan çnce ne adet kanamasında ne cinsel hayatınızda olumsuz hiçbir yan etkisi yok...doktorumda aynen öyle sölemişti..sevgiler..

18. 5 Kasım 2008
  19. f_a_s

f_a_s Gergin gördüm seni:) Üye

Beğenildi:
    0
    Beğendikleri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    lilyum, kol altı iğneleri var ya. onları sorsana doktoruna.. ben daha erken diye konuşmadım ama bir arkadaşım onu kullanıyor.. 3 ayda bir yapılıyor ve gayet de memnun.. yıllık filan olaları da varmış ama doktoru 3 aylık olanı tavsiye etmiş.. bence kordon bağlatmak uygun değil, cünkü ben kısırlaştırılma ile aynı oldugu görüşündeyim.. şahsi fikrim tabii, bağlatan arkadaşlarım da var.. ama bağlatmazdım herhalde.. ben 3 yıl yasmin kullandım ve iştah artışı hariç hiçbir yanetki görmedim.. üstelik hapı bıraktıgım ay hamile kaldım ki doktor kontrolünde başlayıp doktor kontrolünde bırakmıştım.. bıraktıgımda doktor ilk 4 ay bebek bekleme, genelde yumurtlama baskılandıgından hamile kalamazsın demişti ama o ay hamile kaldım.. yasminin yaşla ilgisi yok diye biliyorum ama emzirirken kullanılmıyor galiba.. bence bu alternatifi de sorabilirsin doktora.. uzun oldu hakkını helal et canım