Doğum Sonrası Bebeklerde Beslenme ve Uyku düzeni Nasıl Sağlanır?

Konusu 'Bebek Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve aysecikcik tarafından 31 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

31 Ağustos 2010
    Konu Sahibi : aysecikcik
  1. aysecikcik

aysecikcik sağlıklıyım...yeter bana Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    merhaba arkadaşlar...geçen hafta yani 24.08.2010 salı günü doğum yaptım...sezeryan ile oldu doğumum...1 gün sonra hastaneden çıktım....bebeğimin ve benim sağlık durumumuz iyi....fakat gün geçtikçe bazı sorular oluştu aklımda...bazıları problem olabilirdi...hemen sizlerin yorumlarını almak istedim...sizin fikirleriniz benim için çok önemli çünkü...bu sorunlar ve sorular şöyle:

1) doğumdan 5 gün sonra sütümde azalma oldu ve hala şu anda bile göğüslsrimde dolu dolu süt yok....beslenmeme ve özellikle sulu gıdalar almaya özen gösterioyrum...fakat nafile....sütü artırmada neler yapabilirim?...çok önemli bir soru bu.....lütfen tecrübelerinizi yazın....

2) bebeğimin kendi kendine uyumasını istiyorum...hani ayakta sallanma durumları oluyor ya,öyle olmasın istiyorum....emziriyorum yatırınca gözlerini açıyor.....mızmızlanıyor biraz...tekrar emziriyorum...yerine koyunca bazen uyuyor,bazen mızmızlanmaya devam ediyor...yani emzirmeden hemen sonra yerine bırakınca nasıl uyuyabilmesini sağlayabilirim?....

3) sütümün bebeğe daha faydalı olması için ağır yemekler ve gıdalar mı almam lazım?...mesela çoğunluk olarak su içsem,meyve suları tüketsem,bisküvi,ceviz,badem gibi sevdiğim şeyler yesem sütüm daha mı az kaliteli olur?...bu durumda bebek daha mı az kilo alır?....

işte benim aklıma takılan sorular bunlar...cevaplarınızı ve güzel yorumlarınızı merakla bekliyorum....hadi hanımlar....şu arkadaşa bir yardım....boshayallersmile

2. 31 Ağustos 2010
  3. _dea_

_dea_ Dur, külahımı alıp geliyorum... Pro Üye

Beğenildi:
    3.966
    Ödül Puanları:
    238
    Öncelikle hayırlı olsun. Sütün artması için yeşillik çok etkili.Özellikle dereotu ve semiz otu. Tabi bol su ve şekersz kompostular. bana doktorum sen hiç tatlı yiyen inek gördün mü demişti. yani yeşillik ve su önerdi.ben rezene çayı da içiyorum çok iyi geliyor. bu arada sütün kalitesini kolay kolay düşüremezsin çünkü yağ oranını vücudun belirliyor. hamilelik esnasında depoladığı yağı kullanıyor. yani kalitesiz anne sütü diye bir şey yok.

bebeğinin kendi kendine uyuması için çok erken, onun sana ihtiyacı var. söylediğin düzeni 3 ay dolunca öneriyor doktorlar. bebeğin şu an seni kendi organlarından birisi sanıyor. senden ayrılınca huysuzluk yapması bundan. şimdi yanında olman ileride sakin bir bebek olması için önemli. her ağladığında kucağına almalısın hatta. ayrı bir birey olduğunu 3 ay dolunca kavrayacak.

3. sorunun cevabını sanırım yukarda verdim. ben canım ne istiyorsa onu yiyorum.sütümö de gayet iyi. ama suyu ihmal etme derim. umarım faydalı olmuştur.güle güle sağlıkla byüt kuzunu.

4. 31 Ağustos 2010
  5. BEBEGIMMMMMM

BEBEGIMMMMMM Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    594
    Ödül Puanları:
    163
    bende yeni doğum yaptım ancak sorularına bildiğim kadarıyla ceap vereyim
    1-sütü artırmak beyne kalmış benim sütüm cok olucak asla azalmayacak ve ben dışarıdan hiçbir şekilde etkilemeyeceğim lohusa sendromu asla olmayacak diye kendimi sürekli telkin ediyorum sütü artıran en güzel sey su bence ben elimde şişeyle geziyorum zaten normalde de cok su içen biriyim ama artk biraz daha fazla içiyorum

2-bebeğim daha dış dünyaya uyum sağlayamadı onun bana ve benim ona ihtiyacım var ben ağladıgında kucagımda da salıyorum ayağımda da alışırsa alışsın o huzursuz ve mutsuz olduktan sonra ben rahat olamam ki sırf kendi rahatım için cocuguma iki günde olsa eziyet edemem ben 2 ay sonra işe gideceğim ama olsun ben onun için varım

3- bence sütün kalitesi olmaz eger öyle olsaydı karnımızdaykende suyun kalitesi olurdu eger cok katı yersen bu defada kabız olursun sadece gaz yamayacak sekilde yiyorum o kadar

bebeğinle mutlu günler (bu arada benim kızım daha 22 günük tickere bakma )

6. 31 Ağustos 2010
  7. BuRcU

BuRcU bir kız, bir oglan! Üye

Beğenildi:
    11
    Ödül Puanları:
    148
    canım bebeğine ve sana sağlıklı günler diliyorum öncelikle
    1 sütünün az olduğunu sanma bu senin emzirme sıklığın ve düşünce gücünle doğru orantılı henüz bebeğin çok küçük ve ihtiyacı olan süt de göğsündeki kadar o büyüdükçe sütün miktarıda kaliteside değişecek sütün artması için öncelikle boool sıvı tüket yoğurt semiz otu dereotu ve şu süt artırıcı çaylardan deneyebilirsin rezene içersen bebeğinin gaz problemlerini de azaltabilir. kendine dikkat et beslenmene ve uykuna dinlenmekte sütü artırır

2 bebeğin henüz çok küçük emerek uyumak istemesi çok normal düzen konusunu kafana çok takma çünkü çok erken benim oğlum 5 aylıkken alıştı ama alışmasaydı ne yapacaktım uyuması için her yolu deneyecektim çünkü bir süre sonra uykusuzluk dayanılmaz oluyor anne için umarım bebeğin hazır olduğunda sende başarırsın ben müzik dinleterek alıştırmıştım

3 sütünün faydalı olması diye bi şey yok her annenin sütü bebeği için bir mucizedir canım

Son düzenleme: 31 Ağustos 2010
  8. 31 Ağustos 2010
  9. bluspirito

bluspirito Popüler Üye Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    allah analı babalı buyutsun canım

1- sutunun gelmesı ıçın bol bol su iç humananın anne sutu arttırıcı cayını tavsıye edrım...bı nevı ınek gıbı beslenmek gerekıyor suyu hıç ıhmal etme inciri de duydum sut arttırıyor dıye dene ıstersen bıde meyve bende sutumu artırıyor sankı

2- arada benım oğlumda yapıyor kucağıma aldığım gıbı uyuyor merak etme alısmaz onların kucağımızada ıhtıyacı var kendılerını guvende hıssedıyorlar

3- gaz yapıcı seyler yemıyorum onun harıcınde gazlı ıcecek ıcıyorum sute gecmez dedı doktorum ...bıde arada fındık badem yıyorum yağlandırırmı bılmem ama sut yapımında vucut hamıleyken depoladığı yağları kullanıyor

10. 1 Eylül 2010
  11. aysecikcik

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim....

ne kadar pozitif düşünsem de sütüm dolup taşmıyor....anneler bebeklerini emziriyorlar ve bazılarının bebekleri fazlasıyla kilo alırken bazılarının bebekleri zayıf kalıyor...oysa her iki anne de yeterince emziriyor....3.sorumu da özellikle bu nedenle sordum....

12. 13 Eylül 2010
  13. Pretty

Pretty Aktif Üye Üye

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    86
    benim oğlumun doktoru sütümün yağlı olduğunu ve bebeğime yaradığını söledi maşallah her hafta 300 gr alıyor :nazar: sütümün yağlı olması benim beslenmemle alakalı değilmiş Allah vergisi ,şanslısın dedi ..
    bebek daha az kilo alıyorsa sütteki yağ oranı az oluyormuş normal bir bebek ayda 600 gr ile 1000 gr arası kilo alıyormuş bu normalmiş ,biz biraz şanslıyız ..

14. 13 Eylül 2010
  15. aysecikcik

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    ne kadar şanslısın arkadaşım...umarım ben de o şanslılardan olurum...1 aylık olunca ne kadar kilo aldığını anlayacağım...yine de hayırlısı...

16. 15 Eylül 2010
  17. defnedamla

defnedamla 24 Temmuz 2009 saat 08.00 Üye

Beğenildi:
    1
    Ödül Puanları:
    106
    balık bende hep arttırdı ama kesinlikle sık sık emzirmek ve göğüslerim boş dolmadı yok vs vs düşünme bunları aklından bile geçirmene gerek yok. keyfine bak, sütün miktarını düşünme.

18. 15 Eylül 2010
  19. aysecikcik

Beğenildi:
    2
    Ödül Puanları:
    146
    canım....aslında şu aralar şöyle bir durum söz konusu:eek:ğlum uyanır uyanmaz doğal olarak meme istiyor...her iki taraftan da emziriyorum...göğüslerimde çok süt olsa bile uzun bir süre içiyor ve hemen sonrasında tekrar istiyor....istediğini mıkırdamasından ve memeyi ağzına alınca sanki hiç içmemiş gibi saldırışından anlıyorum....sonra kendikendime düşünüoyrum:az önce göğüslerim oldukça doluydu ve sanki hiç doymamaış gibi...acaba bazen o yumuşak göğüslerden süt içerken nasıl doyacak ?...demek ki göğüslsrimde süt az olunca hiç doymuyor....işte bu düşünce beni yedi bitirdi ya....öfffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff................eyvahedigeldismile